מידע כללי והיסטוריית האבן

אבן האמרלד שייכת למשפחת אבני הבריל, שמתאפיינות בפורמולה הכימית הבאה – Be3Al2Si6O18. הבריל הוא חומר קשיח יחסית (7.5-8 בסולם מוס), אך רגיש לכימיקלים ורגיש יחסית למכות, במיוחד אם באבן יש מוכלאות. בריל שמכיל כרום מקבל צבע ירוק כחלחל ייחודי ונקרא אמרלד, בזמן שבריל שמקבל צבע ירוק מברזל נקרא בריל ירוק. למשפחת הבריל משתייכים גם אבני האקוומרין (צבע תכלת ירקרק), גושניט (לבן/שקוף), ביקסביט (אדום), מורגניט (ורוד) והליודור (צהוב).

לעומת אבני חן אחרות (אפילו ממשפחת הבריל) את האמרלד לרוב מוצאים עם מוכלאות רבות ונדיר מאוד למצוא אבנים נקיות. עקב כך גם בשיטה ההודית משתמשים לרוב באבנים בעלות מוכלאות, אם כי שברים, כתמים כהים ומוכלאות אחרות אשר פוגעות במראה האבן הופכות את האבן לפסולה לשימוש.

Emerald-Flaws
פגמים טיפוסיים באמרלד

כאשר מדובר ברפואת אבני חן, נחשב כי הצבע משפיע על תכונות האבן ויכולותיה. אבן האמרלד משוייכת לכוכב חמה (מרקורי), ואליו גם משייכים את האקוומרין, בזמן ששאר אבני הבריל משוייכות לכוכבים הבאים: גושניט ומורגניט לכוכב נוגה, ביקסביט לשמש, והליודור לכוכב צדק.

הצבע הייחודי והמרשים של האמרלד תפס את תשומת ליבם של בני האדם עוד מימי קדם, וסביב האבן התפתחו שלל מיתוסים ואמונות. למרות שרבים חושבים כי האמרלד מוזכר בתנ"ך, האבן הכי קרובה לאמרלד שהייתה בשימוש בזמן המקרא הייתה הפרידוט (קרוב לוודאי הפטדה המקראית), שניחן בצבע ירוק ליים ייחודי וקיבל את הכינוי אמרלד הערב כיוון שזוהר אף באור חלש. צבעו המרהיב של האמרלד הפך אותו לאבן פופולארית לא רק בקרב קיסרים ומלכים אשר נהגו לשבץ אותו בכתרים ושרשראות, אלא גם בקרב סוחרים ואנשים אחרים שיכלו להרשות אותו לעצמם כסמל פוריות והצלחה.

Emerald8
אמרלד

 

תכונות אגדיות ושימושים היסטוריים באבן

Emerald1במערב האמרלד הופיע בתקופה ההלניסטית והחליף את הפרידוט ששימש לפני כן כאבן הירוקה העיקרית. בדומה לפרידוט, צבעו ההירוק של האמרלד סימל שפע ופוריות כיוון שהזכיר את הצבעים העשירים של הצמחייה בבוא האביב.

התכונה העיקרית שיוחסה לאמרלד הייתה היכולת שלו להחזיר את החינניות והנעורים לבעליו. הצבע הירוק העשיר של האמרלד הזכיר לתרבויות קדומות את הפריחה שבאה אחרי העונה היבשה ולכן גם סימל חיים חדשים, בין אם בהקשר של פוריות לבין אם בהקשר של חיים אחרי המוות כמו במצריים העתיקה. ההקשר של האמרלד עם פוריות הפך אותו במערב לסמל של אלות האהבה כמו ונוס ועשתורת.ההקשר לפוריות, בריאות ונעורים הפכו את האמרלד לקמע פופולארי לאורך הדורות, ולרוב הוא שובץ בכתרים מלכותיים כסמל לשגשוג הממלכה.

במזרח, שלא כמו במערב, האמרלד קושר לא לונוס ולפוריות, אלא לכוכב חמה או מרקורי. ההקשר לאל הסוחרים והתקשורת הפך אותו לקמע פופולארי בקרב אקדמאים ואלכימאים, אשר האמינו כי הוא מגביר תבונה, יכולות ניתוח, יצירתיות ושכלתנות. שלא במפתיע  הוא הפך לקמע חשוב גם בקרב סוחרים (ולעיתים אף רמאים) כיוון שההקשר שלו למרקורי העלה את הסברה כי הוא מגביר את יכולות התקשורת הבינאישית ואת כושר השכנוע (בין אם במכירה או במרמה) של בעליו.

בין סגולותיו הרפואיות של האמרלד, נכללו היכולות לאזן רגשות סוערים, לרפא מחלות רבות ולעזור לגוף להחלים, ולשפר ראייה לקויה. באופן מפתיע, ההשפעות של האמרלד על הראייה קיבלו הצדק מדעי כיוון שהוכח כי הצבע הירוק מרגיע במיוחד עבור העיניים. עקב ההקשר של האמרלד לחינניות ונעורים, לעיתים קרובות שימש כתרופה למחלות שונות, במיוחד מחלות מדבקות ופצעים.

ההקשר של האמרלד עם אלת האהבה במערב הפך אותו לעיתים לסמל אהבה בפני עצמו, ולסמל של פוריות או תקשורת טובה בין בני הזוג. למרות זאת, במזרח דווקא נחשב האמרלד לבלתי הולם כיוון שאומרים כי הוא משקיט יצרים מה שיכול לגרום לבעיות בחדר המיטות.

האבן לפי האמונה ההודית

באמונה ההודית אבני חן מסוימות משדרות תכונות של אלים המיוצגים על ידי כוכבי הלכת. לפי אותה אמונה, האבנים מקרינות תכונות אשר קשורות לאותם אלים על האדם, ומאפשרות לו להנות מהברכות אותן מביא אותו האל.

Emerald7באמונה ההודית, האמרלד הוא התהוות של כוכב החמה (האל בודה) על פני האדמה, או בצורה יותר מדויקת ההתהוות של התכונות אותן מקנה הכוכב לאדם. האל בודה (למרות הדמיון בשם אין קשר לבודהה של הבודהיזם) הוא הנער הצעיר של הפנתאון ההודי, והוא האל של התקשורת, השכלתנות והצמא לידע, ושל המרדנות והנעורים. בפנתאון ההודי, הוא אחראי על האינטליגנציה ויכולות הדיבור של האדם.

לפי האסטרולוגיה ההודית, כוכב החמה הוא סממן לבינה, לזיכרון, ליכולות השכנוע, למרדנות, ליצירתיות ולחשיבה מחוץ לקופסא של האדם.

לפי האסטרולוגיה ההודית, אבן האמרלד מתאימה לאדם אשר בהורוסקופ שלו כוכב החמה ממוקם במצב מועיל, ומומלצת במיוחד אם מיקומו חלש בטבלת הלידה כיוון שזהו סממן לבעיות זיכרון, קשיי דיבור וגמגום, או לאינטליגנציה נמוכה. עבור אדם אשר אצלו כוכב החמה ממוקם במקום מזיק בטבלת הלידה, האמרלד נחשב למזיק ולא מומלץ בכלל.

בין התכונות המיוחסות לאמרלד כאשר מתאים לאדם, נכללים שיפורים מהותיים בזיכרון ובבינה, ביחד עם יכולות התקשורת והשכנוע. מעבר לכך, נאמר כי האמרלד מאזן את הרגשות, מגביר את הסקרנות, עוזר להאט את תהליך ההזדקנות, ועוזר לרפא מחלות מסתוריות וחשוכות מרפא.

לעומת זאת, אם האבן לא מתאימה לאדם, נאמר כי היא מסוגלת לגרום לקשיים בדיבור ולאי הבנות, למחלות, לבעיות זיכרון וריכוז ולמשוך את האדם לרמאות.

לפי אמונתם, אדם אשר רוצה לזכות בברכתו של כוכב החמה, צריך ללבוש אמרלד נקי ונטול פגמים ככל שאפשר ששובץ בתכשיט מאחת המתכות הבאות: זהב צהוב, סגסוגות המשלבות מתכות רבות או ברונזה. התכשיט חייב להיות בנוי כך שהאבן תהיה במגע ישיר עם עור האדם, כך שעגילים פסולים למטרה זו. אם האבן משובצת בטבעת, יש לענוד אותה על אצבע הקוטן ביד ימין לימנים או ביד שמאל לשמאליים ולנשים (עקרות בית, לא נשות קריירה).

לפני ענידת התכשיט בפעם הראשונה, יש לשטוף אותו בחלב פרה טרי ולא מפוסטר (בדתות אברהם הדבר הכי קרוב הוא שמן זית), ולאחר מכן לשטוף במים מנהר הגנגס (או כל מקור אחר בעל סמליות דתית כמו נהר הירדן). את התכשיט יש לענוד בפעם הראשונה ביום רביעי שנופל בסמוך לירח מלא, במהלך השעה שמתחילה אחרי עליית החמה.

האבנים החלופיות לאמרלד הן: פרידוט, גרנט טסבוריט וטורמלין ירוק.

Emerald10

 

 

ניסיון אישי – אמרלד

לאחר שנים של ניסיון עם אבני חן הן בשימוש אישי והן בטיפול באחרים, ניכר כי כל אבן ניחנת במספר השפעות אוניברסליות אשר יכולות לעזור הן בבחירת האבן המתאימה והן באבחון תופעות לוואי עקב עודף או חוסר התאמה של אותה אבן.

מניסיוני, לאמרלד השפעה מרגיעה וממקדת. בין ההשפעות החיוביות שנצפו היו שיפור ניכר ביכולת הריכוז וההבנה, בזיכרון לטווח קצר וביכולת הלמידה. כמו כן, נצפתה תחושת רוגע ושקט, הפגת מתח, היפסקות טיקים מוטוריים וקוליים, ושיפור בכישורי הדיבור והכתיבה.

במקרי עודף ואי התאמה, נצפו חולשות ותחושות תשישות חזקות, אובדן תאבון וחשק מיני, מחשבות טורדניות והתגברות מתחים ולחצים.

חשוב לציין כי ההשפעות הרציניות יותר שצוינו כאן הופיעו רק לאחר שימוש ממושך באבן.

מידע זה פורסם למטרות חינוכיות בלבד ולא מהווה המלצה רפואית כלשהי.

Emerald3

חזרה לרפואת אבני החן