מידע כללי והיסטוריית האבן

אבני הגרנט למיניהן מרכיבות משפחה שלמה של אבני חן העשויות מתרכובות שונות וניחנות בנוסחה הכימית X3Y2(SiO4)3 שמבדילה בינן לבין אבני חן אחרות. הבדלים בין סוגי אבני הגרנט מתבטאים לא רק בצבעים כמו ברוב סוגי אבני החן אלא בעיקר בתרכובת הכימית הספציפית שלהם. לדוגמא, בהסונייט הנוסחה היא Ca3Al2(SiO4)3, בזמן שבאלמנדין (הגרנט הכי נפוץ) הנוסחא היא Fe3Al2(SiO4)3.

לגרנטים האדומים (במיוחד מסוג אלמנדין ופיירופ) היסטוריה עשירה ומפוארת, וקרוב לוודאי שהן הנופך התנכ"י שמוזכר כאחת מאבני החן בחושן. הגרנט האדום הוא גם אחת מאבני החן העתיקות בעולם, והתכשיטים העתיקים ביותר שנמצאו עם אבני גרנט הם בני יותר מ5000 שנה. השימוש בה נפוץ במסופוטמיה ומצריים העתיקה, ועד היום היא אחת האבנים המוכרות והמוערכות ביותר.

Garnets

תכונות אגדיות ושימושים היסטוריים באבן

שלא כמו רוב אבני החן, המקורות הראשונים של הגרנט האדום היו באזור טורקיה וצ'כיה של ימינו ולא במזרח, לכן הוא נהיה נפוץ במערב עוד לפני שבנו את הפירמידות. הגרנט הפך לסמל של אש, עוז ועוצמה עקב צבעו האדום והעובדה שאבני גרנט לא מלוטשות מזכירות לעיתים גחלים לוהטות כאשר נחשפות לאור, ונהיה פופולרי בתור קמע הן עבור מלכים ולוחמים והן עבור נפחים וצורפים.

לאורך ההיסטוריה הגרנט שובץ בשלל תכשיטים וכלים. היוונים קישטו בו רבים מתכשיטיהם, והרומאים למדו לגלף בו חותמים ושיבצו אותו לעיתים קרובות בטבעות חותם אשר לבשו בני אצולה ואנשי צבא. לאחר נפילת האימפריה הרומית העמים הגרמניים שהחליפו אותה השתמשו בגרנטים אדומים כמעט בכל תכשיטיהם ושיבצו אותם בכתרים, בחרבות, בסיכות ובכוסות שתיה.

עם שימוש כה נרחב לאורך ההיסטוריה גם האגדות סביב הגרנט האדום רבות ומגוונות. עבור היוונים הגרנט הזכיר את הזרעים של הרימון והיה סמל פוריות, ואמונה רווחת נוספת בתקופתם הייתה יכולתו להאיר בחשכה. עבור הרומאים הוא היה סמל של ניצחון עקב צבעו האדום. השבטים הגרמניים ראו בו קמע ללוחמים אשר הגביר את כוחם ותוקפנותם ולכן השתמשו בו כקישוט אבור לוחמיהם ואף קברו אותם עם תכשיטים משובצי גרנט. הפרנקים נהגו לשלב אותו עם ענבר, בזמן שהגותים והסקסונים הרבו להשתמש בו בנפרד.

בימי הביניים המלכים והאבירים ראו בו קמע של אומץ ועוצמה ושיבצו אותו הן בחרבות והן בתכשיטים. בתקופת הרנסנס השתמשו בו לעיתים כטיפול לאי אונות ונאמר כי לדון ז'ואן הייתה טבעת משובצת גרנט. כמו כן השתמשו בו לאורך ההיסטוריה לעצירת דימום וריפוי פצעים. בשבטים אסיאתיים מסוימים השתמשו בקליעים מגרנט כיוון שהאמינו כי יגרמו לדימום יתר בפגיעתם.

האבן לפי האמונה ההודית

באמונה ההודית אבני חן מסוימות משדרות תכונות של אלים המיוצגים על ידי כוכבי הלכת. לפי אותה אמונה, האבנים מקרינות תכונות אשר קשורות לאותם אלים על האדם, ומאפשרות לו להנות מהברכות אותן מביא אותו האל.

באמונה ההודית, הגרנט האדום הוא תחליף לרובי ומייצג התהוות של השמש (האל סוריה) על פני האדמה, או בצורה יותר מדויקת ההתהוות של התכונות אותן מקנה השמש לאדם. האל סוריה, שתופס צורה פיזית בכוכב השמש, הוא אחת מהתצוגות של וישנו (האל העליון), ונחשב למלך הכוכבים ולצורה המוחשית הכי בולטת של "האלוהים" ההודי שניתן לראות בחיי היום יום.

באסטרולוגיה ההודית, השמש מייצגת את האגו והנשמה של האדם, ובכך מהווה לא רק את כוח החיים אלא גם את הרצון להתקדמות ולהישגים של אותו האדם.

לפי האסטרולוגיה ההודית, הגרנט האדום מתאים לאדם אשר השמש בהורוסקופ שלו ממוקמת במצב מועיל, ומומלצת במיוחד אם מיקומה חלש בטבלת הלידה כיוון שזהו סממן למחלות ולעוני. עבור אדם אשר אצלו השמש ממוקמת במקום מזיק בטבלת הלידה, הגרנט נחשב להרסני ולא מומלץ בכלל.

בין התכונות המיוחסות לגרנט אדום כאשר מתאימה לאדם, נכללים שיפורים מהותיים במעמדו החברתי ובשמו הטוב, ביכולתו לצבור הון ובמעמדו הכלכלי, ביחסיו עם אביו, המעביד, הממשלה וכל דמות במעמד בכיר. כמו כן נאמר כי האבן משפרת את הבריאות, עוזרת במחלות הקשורות ללב, לעמוד השדרה ולעיניים, והופכת את האדם לטוב לב ואהוב על ידי הסביבה.

לעומת זאת, אם האבן לא מתאימה לאדם, נאמר כי היא תביא לו מזל רע, בוז וקלון בעיני הסובבים אותו, תפגע בבריאותו ותגביר את הצמא (תייבש את הגוף). במצבים קיצוניים יותר אף נאמר כי מסוגלת להביא לבעיות לב וכלי דם.

לפי אמונתם, אדם אשר רוצה לזכות בברכתה של השמש, צריך ללבוש גרנט אדום נקי ונטול פגמים ששובץ בתכשיט מאחת המתכות הבאות: זהב אדום, זהב או נחושת. התכשיט חייב להיות בנוי כך שהאבן תהיה במגע ישיר עם עור האדם, כך שעגילים פסולים למטרה זו. אם האבן משובצת בטבעת, יש לענוד אותה על אצבע הטבעת ביד ימין לימנים או ביד שמאל לשמאליים ולנשים (עקרות בית, לא נשות קריירה.)

לפני ענידת התכשיט בפעם הראשונה, יש לשטוף אותו בחלב פרה טרי ולא מפוסטר (בדתות אברהם הדבר הכי קרוב הוא שמן זית), ולאחר מכן לשטוף במים מנהר הגנגס (או כל מקור אחר בעל סמליות דתית כמו נהר הירדן). את התכשיט יש לענוד בפעם הראשונה ביום ראשון שנופל בסמוך לירח מלא, במהלך השעה שמתחילה אחרי עליית החמה.

ניסיון אישי – גרנט אדום

לאחר שנים של ניסיון עם אבני חן הן בשימוש אישי והן בטיפול באחרים, ניכר כי כל אבן ניחנת במספר השפעות אוניברסליות אשר יכולות לעזור הן בבחירת האבן המתאימה והן באבחון תופעות לוואי עקב עודף או חוסר התאמה של אותה אבן.

מניסיוני, לגרנט האדום השפעה מעוררת חזקה. בין ההשפעות החיוביות שנצפו היו שיפורים במצבי תשישות, בעיות עיכול, בעיות גב והתמכרויות. כמו כן נצפתה השפעה חיובית על הביטחון העצמי, הגברת יוזמה ונחישות, שיפור יחסים עם דמויות סמכות והתפתחויות חיוביות בתחום הקריירה.

במקרי עודף וחוסר התאמה, נצפו תחושות כאב, עצבנות וחוסר שקט, היפראקטיביות ותוקפנות, עלייה בדופק או בלחץ דם, בעיות קיבה וצרבת. כמו כן, לעיתים נצפתה הופעת מריבות ואי הבנות, וחולשה כללית.

חשוב לציין כי ההשפעות הרציניות יותר שצוינו כאן הופיעו רק לאחר שימוש ממושך באבן.

מידע זה פורסם למטרות חינוכיות בלבד ולא מהווה המלצה רפואית כלשהי.

Garnet
גרנט אדום

חזרה לרפואת אבני החן