לא מזמן יצא לי לראות מפה אסטרולוגית של אדם אשר איבד את אמו בגיל צעיר. מבחינה אסטרולוגית גזר הדין היה ברור כשמש – שליט הבית הרביעי צמוד לשליטי הבית השישי והשמיני ותחת היבט עשירי של סטורן, בזמן שהירח נמצא במזל דלי (שמיני מעצמו). אך אם במקרה זה כמו ברוב המקרים האחרים שנתקלתי בהם השילובים האסטרולוגיים היו כה ברורים וחד משמעיים, איך זה שחלק גדול מהציבור ורוב המדענים הבכירים עדיין חושבים שאסטרולוגיה לא פועלת?

ואם היא פועלת כל כך טוב אז למה יש כל כך הרבה שיטות אסטרולוגיות שונות ופירושים שונים לחלוטין לאותן תופעות?

ולמה עדיין לא מצאו שום הסבר הגיוני לזה שלתנועת הכוכבים יש קשר לאירועים בחיינו?

מקור הספקנות

כשמדענים בדקו את נושא האסטרולוגיה, מה שהם מצאו היה מאכזב. במבחני חיזוי אינטליגנציה, תוצאות בחירות, ובדיקות מבוקרות אחרות הם מצאו שאסטרולוגים שונים נתנו תחזיות סותרות ושאותן תחזיות התממשו בלא יותר מ50% מהמקרים, בדומה לניחושים.

מעבר לזה, כשהם ניסו למצוא מנגנון פיזי להשפעה של כוכבי הלכת כמו מרקורי או סטורן על גוף האדם, הם גילו שהמיילדת שנמצאת ליד האם בזמן שהתינוק נולד משפיעה יותר מאותם כוכבים גם מבחינת כח הכבידה שלה וגם מבחינת תדרי האנרגיה השונים שהיא מפיקה.

neanderthal1
ציור ניאנדרטל מתחילת המאה ה20

אך המסמר האחרון בארון הקבורה של אמינות האסטרולוגיה הגיע לא מהעובדות המדעיות, אלא מהמהפכה התעשייתית. כאשר החלה המהפכה התעשייתית על כל פלאי הטכנולוגיה שלה, אנשי התקופה נטו לראות בעצמם גרסא מפותחת ונעלה מכל קודמיהם. ודווקא תפיסה זו היא שהובילה לכך שאסטרולוגיה, אלכימיה ורפואה עממית הוגדרו כהמצאות פרימיטיביות ואמונות תפלות. אותה תפיסה גם הובילה לגזענות המודרנית כשהולידה את תורת הגזע מתורת האבולוציה וגרמה לאנשים להאמין שהאגדות העתיקות כמו העיר טרויה, שהוכח כי הייתה קיימת, או סיפורי המבול, ששיקפו את ההצפות בסוף עידן הקרח, הם רק מיתוסים ופרי דמיונם של אנשים פרימיטיביים.

 

 

neanderthal2
שחזור מודרני של ניאנדרטל

השמן למדורה

העובדה שקיימות שיטות אסטרולוגיות שונות בתכלית הוסיפה לא רק לספקנות, אלא גם לאפשרות לבחון את האסטרולוגיה עצמה באופן אובייקטיבי. לדוגמא, האסטרולוגיה המערבית כוללת היום את השיטה היוונית הקלאסית, את האסטרולוגיה הערבית שמוסיפה הרבה אלמנטים מהמזרח, את האסטרולוגיה הטג'יקית שמתמקדת בהורוסקופים שנתיים, ושיטות חדשות כמו חלוקת הפלסידוס שקובעת בתים לא לפי מזלות אלא לפי קו הרוחב בו האדם נולד.

כמו כן יש את השיטות ההודיות שמשתמשות בגלגל המזלות הסידריאלי וגלגל מזלות הירח. אלו כוללות את שיטת הפאראשארה, שמשתמשת בחישובים מתמטיים שונים ובתקופות חיים, הג'יימיני שמדרגת כוכבים לפי המעלות שלהם ומשתמשת בתקופות של מזלות, הבריגו שמשתמשת בחישובים לפי גיל האדם, וקרישנמורטי שמשתמשת בחלוקת פלסידוס עם חלוקה ייחודית של מזלות הירח.

וכל השיטות השונות שהוזכרו לעיל כוללות רק את האסטרולוגיה המערבית וההודית, ולא לוקחות בחשבון את הטכניקות הייחודיות של האסטרולוגיה הסינית, את אסטרולוגיית בני המאיה, או אפילו את השיטה האסטרולוגית של מצרים העתיקה בה השמיים חולקו ל30 קטעים (מזלות) ולא ל12 של היום.

אפילו משמעות הכוכבים בשיטות אסטרולוגיות שונות לעיתים סותרת את עצמה. לדוגמא, באסטרולוגיה המערבית הכוכב שמסמל מלחמות הוא מארס, אך באסטרולוגיה המצרית העתיקה ובאסטרולוגיית בני המאיה דווקא ונוס סימלה מלחמות. דוגמא נוספת היא שבאסטרולוגיה ההודית דווקא יופיטר ולא מארס הוא הסממן לבעל במפה של אישה.

paradox

העיניים לראות, האוזניים להקשיב

על פניו המגוון הרחב של השיטות האסטרולוגיות והפירושים השונים לסמליות הכוכבים מצביעים על כך שהאסטרולוגיה היא באמת לא יותר מאשר שיטה ארכאית להגדת עתידות, בדומה להטלת פור או צפייה במעוף ציפורים. וברובד מסוים זה באמת מה שהיא, כיוון שכל הפירושים בשיטות השונות, חלוקת השמיים למזלות ושיוך סמליות כלשהי לכוכבי הלכת, הם לא יותר מאשר פירושים שבני האדם נתנו למה שהם ראו ולא תופעות טבע פיזיות.

אך באותה צורה אפשר היה להסתכל גם על מתמטיקה, ולחשוב שההשוואה בין מספר אצבעות ידינו לבין עשיריית מטבעות בכיס היא לא יותר מאמונה תפלה ארכאית. וגם באותה מתמטיקה קיימות שיטות חישוב שונות כמו בינארית ודצימלית, והשימוש באחת במשוואה של אחרת יוביל למסקנה שגם היא לא יותר מפסאודו-מדע. ובדיוק כפי שלא קיים קשר פיזי בין האצבעות למטבעות בדוגמא שנתתי, כך גם החיפוש אחר קשר פיזי בין הכוכבים לאירועים או תכונות אישיות מוטעה מיסודו.

הנסתר והגלוי

כיום קיימת מחשבה הרווחת שאלכימיה הייתה רק ניסיון כושל להפוך חומרים שונים לזהב. לעומת זאת חוקרי תורת הנסתר יודעים היטב כי אותו זהב, אבן החכמים, וההקשר בין כוכבים למתכות היו כולם מטאפורות בעלות משמעות גדולה בהרבה מהמתכות עצמן.

ואם ברצוננו להתחיל להבין מה באמת מסתתר מאחורי האסטרולוגיה עלינו רק להסתכל על שעון, אשר גם הוא מחולק ל12 חלקים שווים, ואשר מחוגיו נעים בקצב קבוע מראש. ההקשר בין שעון לבין מימד הזמן הוא בעצמו מטאפורי בלבד – החלוקה לשעות, דקות ושניות היא מלאכותית לחלוטין. גם תנועת המחוגים לא מכתיבה את חלוף הזמן אלא רק נותנת לנו אפשרות לעקוב אחריו בצורה שאנחנו מסוגלים לפרש ולמדוד.

אם לעומת זאת נסתכל על שעון שבו כל חלוקה היא לשעתיים והמחוגים נעים בחצי מהקצב, נחשוב שהשעון לא פועל כראוי. מצב דומה יקרה אם נהיה בחדר בלי חלון ונראה שהשעון מצביע על 12, אך לא נדע אם מדובר בצהרי היום או בחצות הליל.

blind-and-elephant

האמת על אסטרולוגיה

האמת היא שאסטרולוגיה היא לא תופעה פיזית כלשהי, ולכוכבים ומזלות אין קשר מוחשי לאירועים או תכונות אישיות. מדע (וזה אכן מדע) האסטרולוגיה הוא פירוש מתוחכם של שעון ענקי שבמקום מחוגים משתמש בכוכבים, ובמקום שעות מחלק את המעגל למזלות.

האם המדע הזה מסוגל לחזות את העתיד?

התשובה היא שהוא מסוגל לחשב מתמטית את העתיד, באותה מידה שאדם שמסתכל על שעון מסוגל לחשב סדר יום.

האם הוא באמת מסוגל לחזות אירועים או תכונות אישיות?

כל עוד האסטרולוג בקיא מספיק בשיטה שבה הוא משתמש, הוא יהיה מסוגל לחזות בדיוק גבוה אירועים ותכונות אישיות בעזרת מפה אסטרולוגית.

האם שיטה אסטרולוגית אחת טובה יותר מאחרת?

כל השיטות האסטרולוגיות טובות באותה מידה, ומידה זו נקבעת לא על ידי השיטות עצמן אלא על ידי היכולת של האסטרולוג להשתמש בהן בכדי לפרש מפות כוכבים.

ומה עם גלגלי המזלות? האם הסידריאלי עדיף על הטרופי? או שאולי בכלל עדיף להשתמש במזלות הירח?

לכל חלוקה יש סיבה ספציפית. מזלות הירח מסמלות את התנועה של הירח בשמי הלילה. גלגל המזלות הטרופי עוקב אחר תנועת השמש במהלך השנה, והגלגל הסידריאלי עוקב אחר מיקום כוכבי הלכת ביחס לקבוצות הכוכבים. לכל אחת מהחלוקות האלה יש שימוש ספציפי, וכל עוד יודעים להשתמש בהן כל אחת מהן תעבוד בצורה מצוינת. אבל אם כמו במקרה עם שיטות מתמטיות ננסה להשתמש בהן בצורה הלא נכונה נקבל תוצאות לא נכונות בתחזיות.

סיכום

בדוגמא שנתתי בתחילת המאמר היה לי ברור כשמש שאסטרולוגיה פועלת כיוון שמיקום הכוכבים שיקף חד משמעית את המציאות בשטח. באותה מידה למדען ברור כשמש שתנועת הכוכבים והמזלות בהם כוכב נמצא לא משפיעים פיזית על המתרחש בחיינו. שנינו צודקים, אך נראה שהמסקנות שהגענו אליהן סותרות זו את זו. האמת היא שהן סותרות זו את זו רק אם אפרש את המסקנות שלי כהוכחה להשפעה פיזית שמעולם לא הייתה שם, או אם אותו מדען יקבע שהמסקנות שלו מוכיחות שאסטרולוגיה לא פועלת, ואז שנינו נהיה טועים.

לרוב אלו לא העובדות אלא המסקנות שהפקנו מהן שמכתיבות את ראיית עולמנו ואף מגבילות אותה. ולכן יש כיום את אלו שלא מאמינים באסטרולוגיה, בזמן שאחרים מאמינים בה לחלוטין. אבל אמונה היא לא הוכחה – ההוכחה היא התוצאות.

knowledge

חזרה לאסטרולוגיה רפואית