המנהג שמשייך אבני חן מסוימות לכל אחד מ12 המזלות הוא בהחלט עתיק יומין. את מקורו אפשר למצוא בחושן התנכ"י אשר הכיל 12 אבנים כמספר השבטים, ועם התפתחות 12 המזלות בתקופת גלות בבל נמתחה הקבלה בין השבטים והאבנים לאותם מזלות. אך למרות הותק והמקורות של אותם אבני המזלות, לתהליך בו הם נבחרו היו שתי בעיות לא קטנות.

הראשונה היא שבתקופה בה שויכו אבני החושן למזלות האסטרולוגיים, החושן כבר מזמן אבד ואיש לא ידע בוודאות אילו סוגי אבנים היו בו. בעיה זו הוחמרה עוד יותר עם כל תרגום שעבר התנ"ך שהקנה פירוש חדש לשמות של האבנים המקוריות. הבעיה השנייה הייתה בכך שאותם מזלות ייצגו רק את מיקום השמש בזמן הלידה, ולא באמת הציגו את השוני העצום בין כל האנשים שנולדו באותו מזל, כך שלא ממש ברור מה הייתה מטרת האבנים עצמן.

אם נניח שהרעיון מאחורי האבנים היה לחזק את המזל בו נמצאת השמש וכתוצאה את השמש עצמה, אז ניתן לפרש את המטרה שלהן כקמע להתקדמות בחיים. אך את הבעיה של איזו אבן באמת מתאימה לאיזה מזל ניתן יהיה לפתור רק אם נסתכל על כל אבן בנפרד ועל תכונותיה.

אז מה הן האבנים שקושרו לכל מזל ועד כמה הן הולמות עבורו בתכונותיהן?

.

מזל טלה

אבן מודרנית: יהלום

אבן מסורתית: יהלום

היהלום נחשב לאבן של טוהר והתמדה, וככל הנראה נועד לייצב את טבעו מלא הלהט והפזיזות של מזל טלה.

מזל שור

אבן מודרנית: אמרלד

אבן מסורתית: אמרלד

האמרלד נחשבת לאבן של מסחר וממון וקושרה במערב לונוס ששולטת במזל שור, כך שכנראה נועדה לחזק את הפן החומרי של מזל שור השופע.

מזל תאומים

אבן מודרנית: אלכסנדריט

אבן מסורתית: פנינה ומונסטון

האלכסנדריט היא אבן נדירה שמסוגלת להפגין שני צבעים שונים בהתאם לתנאי התאורה, מה שהולם את סמליות מזל תאומים. האבנים המסורתיות לעומת זאת מקושרות לרוב לירח ולמזל סרטן.

מזל סרטן

אבן מודרנית: רובי

אבן מסורתית: אוניקס

בדיוק כמו במקרה עם הפנינה והמונסטון, הרובי והאוניקס נחשבות לאבנים של השמש או של מארס ויתאימו יותר למזלות טלה או אריה. אך לפחות במקרה של האוניקס אפשר לנסות ולומר כי הכוונה היא בלהוסיף אומץ למזל סרטן ההססן.

מזל אריה

אבן מודרנית: פרידוט

אבן מסורתית: סרדוניקס וקרנליאן

פרידוט נחשבת לאבן של שפע וממון, בזמן שהסרדוניקס והקרנליאן נחשבות לאבני אומץ ומקושרות למארס, כך שלא ברור מה יחסן של שלושת האבנים למזל אריה אשר מימילא נחשב לאמיץ ומלכותי.

מזל בתולה

אבן מודרנית: ספיר

אבן מסורתית: פרידוט

הספיר נחשבת לאבן של רצינות ושיקול דעת, ולא ממש ברור מה היא תוסיף למזל בתולה אשר גם ככה נתפס כשקול ומחושב עד הגזמה. גם הפרידוט שנחשבת לאבן של שפע וממון לא ממש הולמת את סמליותו של מזל זה, אך לפחות היא קושרה במזרח לשליטו מרקורי.

מזל מאזניים

אבן מודרנית: טורמלין

אבן מסורתית: אופל

הטורמלין באה בשלל צבעים עם שלל תכונות שמיוחסות לכל צבע, כך שבטוח ניתן למצוא לפחות סוג אחד שיתאים לכל מזל. האופל מסוגלת להציג אף יותר צבעים אך נחשבת בעיקר כאבן של מיסטיקה ומסתורין, מה שלא באמת הולם את מזל מאזניים העוסק ביחסים וזוגיות, ויתאים יותר למזל עקרב.

מזל עקרב

אבן מודרנית: ציטרין

אבן מסורתית: טופז

הציטרין והטופז משוייכות ליופיטר במזרח ולשמש במערב וההקשר האפשרי היחיד בינם לבין מזל עקרב הוא האמונה כי יכולות לתת אופטימיות אשר לא תזיק למזל קודר זה.

מזל קשת

אבן מודרנית: טורקיז

אבן מסורתית: רובי

גם הטורקיז וגם מזל קשת קושרו לאמונה ויראת שמיים וניתן לומר כי סמליותם הולמת זה את זה. כשמדובר ברובי לעומת זאת, קשה לראות הקשר כלשהו בינה לבין מזל קשת.

מזל גדי

אבן מודרנית: גרנט

אבן מסורתית: גרנט

אבן הגרנט נחשבת למייצגת אש, יוזמה ונחישות, תכונות אשר חסרות מאוד לגדי המסורתי, המקובע וההססן, כך שניתן להבין את הקשרה כניסיון לאזן מזל עיקש זה.

מזל דלי

אבן מודרנית: אמטיסט

אבן מסורתית: אמטיסט

פירוש שמה של האמטיסט הוא 'לא שיכור', והיא נחשבת לאבן של כחמה ומתינות. נראה כי גם היא נבחרה כמאזנת למזל דלי האקסצנטרי והלא מקורקע.

מזל דגים

אבן מודרנית: אקוומרין

אבן מסורתית: בלאדסטון

בזמן שהאקוומרין נחשבת לאבן של רוגע ודמיון ודיי הולמת את סמליות מזל דגים החולמני, הבלאדסטון נחשבת לאבן של פעולה ויצרים אשר לא יזיקו למזל דגים הפסיבי והשאנן, כך שייתכן ונועדה לאזנו.

.

בלאגן אחד גדול

כפי שניתן לראות ברשימה לעיל, דורות על גבי דורות של טלפון שבור תרמו מעט מאוד להתאמה של תכונות אבני החן לסמליות המזלות שהן אמורות להתאים להם. כשמדובר באבנים המסורתיות, אפשר יהיה להזיז אותן במזל אחד קדימה מה שיהפוך לפחות חלק מההקשרים ליותר הגיוניים, אבל זה לא באמת יסדר את הבלאגן.

מעבר לכך, ראוי יהיה לציין שאת רשימת האבנים המודרניות הרכיבה חברת טיפאניז בתחילת המאה ה20 בתור תרגיל שיווקי, ולא מדובר ברשימה שיש לקחת ברצינות למרות שניתן למצוא אותה בשלל אתרים שמתארים את תכונות אבני החן.

טיפה של הגיון

אם נחשוב על כל האנשים שאנו מכירים שנולדו באותו חודש יחד איתנו, נוכל למצוא כמות עצומה של הבדלים בין כל אחד מהם הן באופי והן בצורה אותה תפסו חייו. זו הסיבה שאסטרולוגים מקצועיים לא מסתפקים בחודש, בשבוע או אפילו ביום בהם נולדנו, אלא מתעקשים על לברר שעה ואף דקה אשר יבדילו בין אותו אדם לבין כל אדם אחר.

באותה מידה האם יהיה הגיוני לצפות שאבן מסוימת תתאים לכל אחד שנולד באותו חודש בכל רחבי העולם?

סיכום

המטרה של שורות אלו היא לא לנסות לקטול את מסורת אבני המזלות, אלא להזהיר מפני השימוש בהן כקמעות. לעומת האמונה הרווחת כי אבני חן לא מסוגלות להזיק, מספיק יהיה למנות את כמות האגדות על אבנים מפורסמות שנחשבות למקוללות בכדי להיווכח שלא כך הדבר. לכן בהיעדר הדרכה מקצועית עדיף יהיה להימנע לחלוטין מהשימוש באבני חן בתור קמעות במקום לנסות את גורלכם.

חזרה לרפואת אבני החן