מאמרים בקטגוריה זו:

בכל שיטה אסטרולוגית, הכוכבים הם כמו מחוגים בשעון שאומרים איך יסתדרו חיינו מרגע הלידה. ברוב השיטות האסטרולוגיות הכוכבים הם לא רק הכדורים בחלל שהתרגלנו לראות בתמונות של נאס"א, אלא גם אלים של הדתות הישנות כמו זאוס או בשמו היווני יופיטר, ונוס או אפרודיטה שהיא אלת האהבה, ארס או מארס שהוא אל המלחמה, וכו'.

Planets Hexagramבאסטרולוגיה ההודית, לעומת השיטות האחרות, ההקשר הדתי השתמר כפי שהוא מבלי שהנצרות, האיסלאם, היהדות או דתות אחרות ישנו את הסיפורים והאגדות סביבם. מדובר בתפנית ברת מזל עבור אסטרולוגים כיום, כיוון שבאותן אגדות וסיפורים השתמרו סודות פירוש הכוכבים ומשמעותם, ביחד עם פילוסופיה שלמה הנובעת ממשמעות הכוכבים ההלו בחיינו.

בכדי לספר את הסיפור המלא של כל כוכב ומשמעותו, יהיה עלינו ללמוד לעומק את הדת ההודית על כל מיליוני האלים והאגדות שבה. במקום זאת, אנסה להעביר בצורה מתומצתת את הסמליות של כל אחד מהכוכבים מבלי להיכנס לאלמנטים של עבודת אלילים או אמונות תפלות אשר יכבידו על קורא נחוש מדעית או דתית שלא לערב את עצמו בדת הנרחבת הזאת.

ההסברים על כל כוכב חשובים מאוד בכדי להבין גם את השפעת אבני החן על האדם, כיוון שאבני החן קושרו לכוכבים לפי השפעתם ולפי האמונה ההודית מהווים התגלמות של האנרגיה של אותו כוכב על פני כדור הארץ. אבני החן הראשיות מהוות את ההתבטאות הכי קרובה למקור של האלמנטים שהכוכבים מייצגים, ותחליפיהן מהוות התגלמות שונה מעט אשר יכולה להיות עדיפה עבור אנשים מסוימים.

סול – השמש – סוריה

Sunהכוכב הראשון בו נתרכז הוא מלך הכוכבים גם מבחינת האמונה ההודית וגם מבחינה אסטרונומית ומדעית, כיוון שהוא המרכיב החשוב ביותר במערכת השמש שלנו. השמש מקבלת חשיבות עליונה ברוב הדתות הקדומות ביותר של האנושות, והשפעתה על חיינו לא זקוקה למיתוסים ואגדות בכדי להיות מובחנת מדי יום.

באסטרולוגיה ההודית, השמש מהווה גם אלמנטים חשובים בתוך כל אחד מאיתנו. בראש ובראשונה היא מייצגת את הנשמה של האדם, ואת מטרתה בגלגול הנוכחי. באופן מפתיע היא גם מייצגת את האגו, אשר נחשב לאויב של הנשמה באמונות ופילוסופיות מסוימות. היא גם מסמלת את האבא של האדם, ואת הלב של האדם. השמש מייצגת גם כל דמות בעלת סמכות בחיינו, כמו הבוס, בעל הבית או ראש הממשלה. מבחינת קריירה השמש מייצגת את עובדי המדינה, את הפוליטיקה, ניהול חברות וארגונים, תפקידים בכירים כמו רמטכ"ל ומפכ"ל, ועסקים עצמאיים.

השמש היא הדוגמא הכי מובהקת לאנרגיה, במיוחד עבור תרבויות שהיו קיימות לפני המצאת החשמל. מכאן ההקשר שלה ללב שלנו, ולנשמה שהיא אנרגיית החיים, נהיה ברור. היותה המלך מסבירה את ההקשר לדמויות סמכות ולאבא, כיוון שהוא ראש המשפחה. לרוב הוא גם האחד שמייצג את הדמות החזקה הראשונה בחיינו, ומפתח את האגו שלנו כיחידים.

לפי מיקומה של השמש אסטרולוגים מסוגלים לראות את האגו והבטחון העצמי של האדם, את הרצון שלו להתקדם בחיים, ואת יחסיו עם אביו ודמויות סמכות אחרות בחיים שלו.

באסטרולוגיה השמש שולטת במזל אריה (מלכות, אגו, יצירתיות).

חשוב לציין כי לשמש יש גם צד שלילי/אכזרי – הקרינה והחום. הצד השלילי של השמש היה ידוע היטב גם בעת העתיקה וההתבטאות שלו בתור אלמנטים בחיים שלנו לא השתנתה מאז. האגו יכול להיות חזק מדי ולהפוך אדם לאגואיסט, המלך בקלות יכול להפוך לרודן, והחיבוק החם יכול להפוך למחניק, בדיוק כפי שהאור של השמש יכול לסנוור והחום יכול לייבש ולתת מכת חום.

ההבדל הזה משמעותי במיוחד כיוון שבאסטרולוגיה המערבית השמש מייצגת את האישיות שלנו ולא נותנת את "תופעות הלוואי" שיכולות להרוס את חיינו. באופן מפתיע למרות ההקשר לאגו, ההודים לא נותנים חשיבות רבה לשמש בקביעת האישיות של האדם.

למידע נוסף על השמש לחצו כאן.

לונה – הירח – צ'אנדרה

Moonלמרות שלא נחשב לכוכב או כוכב לכת מבחינה מדעית, השפעתו הפיזית של הירח על כדור הארץ שניהבחשיבותה רק לשמש. לירח השפעה נרחבת על העולם שלנו, החל מהגאות והשפל וכלה בתנודות בקרום כדור הארץ. קיים ויכוח מדעי לגבי השפעתו הפיזית של הירח על המוח האנושי, אך באסטרולוגיה ההודית מדובר בכוכב הכי חשוב מבחינת אישיות האדם.

הירח באסטרולוגיה ההודית מהווה את התגלמות המחשבות והרגשות שלנו. הוא גם מסמל את האם בהורוסקופ, ואת הרגש האמהי של אהבה לזולת ודאגה לאחר. הוא מסמל את גם את המלכה וכל דמות אמהית בחיינו. דרך מיקומו נקבעת האישיות והמבנה הפסיכולוגי שלנו. לעומת כוכבים אחרים אשר השפעתם נקבעת בעיקר לפי מיקומם והכוכבים הסובבים אותם, במקרה של הירח טבעו של האדם נקבע גם לפי קבוצת הכוכבים בה הירח נמצא ומצבו (מתמלא או דועך). מבחינת קריירה הירח מייצג כל תפקיד אימהי כמו אחיות בבתי חולים ובתי אבות, עקרות בית, מורות בבתי ספר ומטפלות בגני ילדים, תעשיית המזון (בעיקר מוצרי חלב), משכירי דירות, בתי מלון וכדומה.

באסטרולוגיה הירח שולט במזל סרטן (רגשות, אם, לב).

לעומת השמש אשר תמיד ניחנת בצד שלילי, הירח חיובי כאשר מתמלא או מלא ונהיה שלילי רק כאשר הוא דועך. הצד השלילי של הירח מתבטא ברגשות בלתי נשלטים ובמחלות נפשיות, ביחד עם מערכת יחסים פגומה עם האם. בתרבות ההודית מייחסים חשיבות רבה למצב ומיקום הירח בכל עת ולפיו קובעים זמנים ההולמים לפעילויות שונות.

למידע נוסף על הירח לחצו כאן.

מרקורי – כוכב חמה – בודה

Mercuryבזמן שלשמש ולירח סטטוס מלכותי באסטרולוגיה ההודית, לחמשת כוכבי הלכת האמיתיים סטטוס שונההן באסטרולוגיה והן במדע. מבחינה מדעית מדובר בגופים שמתנהגים כמו כדור הארץ ונעים סביב השמש, ומבחינה אסטרולוגית מדובר בכוכבים אשר מייצגים אלמנטים ספציפיים בחיינו. כמו כן, לעומת השמש והירח השפעתם הפיזית של שאר כוכבי הלכת על כדור הארץ פחות משמעותית ולעיתים מוטלת בספק.

מרקורי הוא הכוכב הקרוב ביותר לשמש שלנו, ועובדה זו לא חמקה מעיניי המתבוננים בעת העתיקה אשר לעיתים ציירו אותו באופן סמלי ככלב הרודף אחרי השמש. מהירות תנועתו אשר שנייה רק לירח, הפכה אותו לסמל העיקרי של תקשורת בעת העתיקה.

באסטרולוגיה ההודית מרקורי מסמל את האינטליגנציה/בינה של האדם, ואת היכולת שלו לתקשר עם אחרים. הוא מסמל גם את מערכת העצבים שהיא כלי התקשורת של גופינו, ואת העור שמחבר בין גופינו לסביבה החיצונית. הוא מסמל את היכולת שלנו לחשוב מחוץ לקופסא ולנתח מידע. הוא מסמל גם מסחר וכושר שכנוע, אשר נתמכים ביכולת הדיבור שלנו ובשכל חד. הוא הסממן העיקרי לסופרים, מחזאים ושחקני תאטרון אשר מסתמכים על יכולות תקשורתיות למחייתם, ביחד עם אנשי מכירות וסוחרים. והוא גם הסממן ליכולתנו ללמוד מתמטיקה ומדעים מדויקים אחרים, ביחד עם יישומם בראיית חשבון, במחקר מדעי, ברפואה ובמקצועות אחרים אשר מסתמכים עליהם.

באסטרולוגיה ההודית מרקורי שולט במזלות תאומים (תקשורת בינאישית, חברים) ובתולה (חשיבה אנליטית, רפואה).

הצד השלילי של מרקורי מופיע רק כשהוא חובר בכוכב שלילי או אכזרי, כמו בפתגם "תאמר לי מי חברייך ואומר לך מי אתה". צדו השלילי של מרקורי יכול להתבטא במחלות מסתוריות וקשות לאבחון, במחלות נפשיות כמו סכיזופרניה, וגם בהתנהגות שלילית כמו רמאות וגניבה.

למידע נוסף על מרקורי לחצו כאן.

ונוס – נוגה – שוקרה

Venusהכוכב השני בקרבתו לשמש, ונוס תמיד היווה מוקד לסקרנות עבור האדם כיוון שלעיתים זורח בעוצמה (בעזרת השתקפות אור השמש) מעט לפני הזריחה, מה שנתן לו את הכינוי כוכב השחר. במיתולוגיה של עמים רבים הוא מהווה את ההתגלמות הנשית, ולפי יחס אותן התרבויות לנשים נקבע לרוב גם היחס לכוכב. עבור הרומאים הייתה זו ונוס אלת האהבה, עבור הכנענים העשתורת המקראית אשר כה שנואה ביהדות, ובנצרות בכלל הפכה ללוציפר השטן.

באסטרולוגיה ההודית ונוס הוא סמל להנאות וליצירתיות שלנו, החל מאמבט עם קצף או תמונה על הקיר שמשמחים את הלב, וכלה במכוניות פאר ויאכטות כיוון שהוא גם סממן לממון ולכלי תחבורה. ונוס הוא גם סממן לכל הנשים בחיינו וליחסינו כלפיהן. הוא מסמל את האישה בהורוסקופ של הגבר ואת איך שתיראה, ובהורוסקופ של האישה את הדימוי העצמי שלה. הוא מהווה סממן לחוש האסתטיקה והיופי גם בגברים וגם בנשים. ונוס מסמל את הנוזלים בגופינו ואת הפוריות של מערכת הרבייה שלנו. מבחינת קריירה ונוס שולט בכל הקשור ליופי ולמותרות כמו תמרוקים ומוצרי נשים, אבני חן ותכשיטים, כלי רכב ובגדים, מתנות וקישוטים. הוא גם מסמל את תעשיית הקולנוע והבידור, ואת תעשיית המין כמו פורנו וזנות.

באסטרולוגיה ההודית ונוס שולט במזל שור (עושר, שפע, ממון) ובמזל מאזניים (יחסים בינאישיים, רווח הדדי).

הצד השלילי של ונוס מתבטא בעיקר כאשר הוא נתון תחת השפעתו של כוכב שלילי בהורוסקופ, מה שגורם לחוש היופי ולהנאה שלנו להפוך להרסניים. המחלות אשר הוא מסמל קשורות בעיקר להנאה, כמו מחלות מין וסכרת. הוא גם יכול להוביל להתמכרויות, רדיפת בצע ובגידות.

למידע נוסף על ונוס לחצו כאן.

כדור הארץ

Earthלמרות המחשבה הרווחת שכדור הארץ לא מהווה מרכיב באסטרולוגיה, הוא מהווה את החלק המרכזי בהורוסקופ ואת הציר שממנו יוצאים מחוגי השעון המתחברים לכוכבים. תנועתו של כדור הארץ גם היא נלקחת בחשבון באסטרולוגיה ההודית בצורתו של המזל העולה – המזל שעלה באופק בזמן הלידה.

לאחר הגילוי של גלילאו כי השמש היא מרכז מערכת השמש ולא כדור הארץ הופיעה הטענה שאסטרולוגיה צריכה למקם אותה במרכז ההורוסקופ. הבעיה עם הטענה הזו היא אפקט המתבונן – אם השמש תהיה במרכז ההורוסקופ אז התוצאות שנקבל יהיו רלוונטיות רק לשמש ולא לכדור הארץ. כיוון שאנחנו נמצאים על כדור הארץ, עלינו לקרוא את המפה האסטרולוגית עם עצמינו במרכז השעון.

מארס – מאדים – מנגאלה

Marsכוכב הלכת הרביעי במרחקו מהשמש נחשב בעת העתיקה לסימן לצרות. כאשר צבעו האדום הופיע בשמיים הוא נראה לאבותינו כסימן לאסונות ומלחמות. ברוב התרבויות התייחסו למארס כאל המלחמה, אם כי טבעו לא תמיד היה מפורש כאכזרי, כמו במקרה של הרומאים שראו בו שומר הרפובליקה.

באסטרולוגיה ההודית מארס הוא סממן לנחישות ולעוצמה שלנו, וגם לאומץ שלנו. הוא מסמל עשייה, התקדמות ופעולה, ביחד עם חשק מיני. בגופינו הוא מסמל את השרירים והדם, ביחד עם איברי הרבייה (במיוחד אצל גברים). לעומת האסטרולוגיה המערבית, באסטרולוגיה ההודית מארס לא מסמל את הבעל בהורוסקופ של האישה, אלא רק את הרצון והדחף המיניים. מבחינת קריירה מארס מייצג את כל כוחות הביטחון החל מהצבא והמשטרה וכלה בשרותי ביון, חוקרים פרטיים ובלשים, את תעשיית הברזל והתעשייה הצבאית, ספורטאים ומאמנים, צורפים ומלחימים, וכל עבודה הדורשת אומץ ופעילות גופנית.

באסטרולוגיה ההודית מארס שולט במזל טלה (נחישות, התקדמות, תוקפנות) ועקרב (מיניות, פעולות נסתרות).

כמצופה, טבעו של מארס באסטרולוגיה ההודית הוא אכזרי ללא קשר למיקומו או לכוכבים שסביבו, אם כי הוא נהיה שלילי בהרבה כאשר מארס שולט בהיבטים שליליים בחיים שלנו. בין השפעותיו השליליות ניתן למצוא פציעות ותאונות, הפלות, מלחמה ומריבות, וכל הקשור באנרגיה לא מרוסנת ובאגרסיביות.

למידע נוסף על מארס לחצו כאן.

יופיטר – צדק – בריהשפטי

Jupiterהכוכב החמישי במרחקו מהשמש הוא גם הגדול ביותר במערכת השמש שלנו. מבחינה מדעית הוא מגן עלינו בזכות כח הכבידה שלו מרוב המטאורים וכוכבי השביט שיכולים לפגוע בכדור הארץ. ברוב הדתות העתיקות הוא תופס מקום חשוב בפנתאון, כמו זאוס אצל היוונים ויופיטר אצל הרומאים שהיו מלכי האלים, או ת'ור בתרבויות הגרמאניות. בתרבות ההודית יופיטר הוא בריהשפטי או גורו, מורה האלים והנדיב הגדול.

באסטרולוגיה ההודית יופיטר מסמל את רצוננו לגדול, להתרחב ולהתפתח. הוא הסממן לחכמה, אמונה ורוחניות, ללמידה ולשפע. שלא כמו הבינה של מרקורי, החכמה של יופיטר היא מה שאנחנו לומדים והאמונות שרכשנו. הוא גם מסמל נדיבות ורוחב לב, ואת הרצון לעזור לאחרים. הוא מסמל את הדת של האדם ואת מקומה בחייו, ביחד עם השכלה גבוהה. הוא גם הסממן העיקרי לילדים, כיוון שהם ההתפתחות האמיתית שלנו. בקריירה הוא מייצג יועצים למיניהם, פסיכולוגים, מוסדות דת וכמורה, מורים, מוסדות חינוך ואקדמיה, בנקאות ותעשיית המזון.

באסטרולוגיה ההודית יופיטר שולט במזלות קשת (דת, דין, אקדמיה) ודגים (דימיון, חו"ל, החלל החיצון).

הצד השלילי של יופיטר מתבטא בעיקר כאשר הוא נתון תחת השפעתו של כוכב שלילי בהורוסקופ, מה שגורם לרצון שלנו להתרחב ולחכמה שלנו להפוך להרסניים. המחלות אשר הוא מסמל קשורות בעיקר להגזמה, כמו השמנה וסרטן. הוא גם יכול להוביל לקנאות דתית או לראיית עולם קיצונית.

למידע נוסף על יופיטר לחצו כאן.

סאטורן – שבתאי – שאני

Saturnבעבור מדענים ואסטרונומים בימינו, שבתאי מהווה עניין בעיקר בשל הטבעת המפורסמת שסביבו. עבור אבותינו לעומת זאת, שבתאי היה לרוב מושא לפחד בגלל שהיה האיטי ביותר מבין הכוכבים הנראים לעין. היוונים והרומאים קישרו אותו לאל הזמן, וכפי שהזמן מסיים את חיינו באגדותיהם הוא בלע את ילדיו, לכן קישרו אותו גם לבעל הכנעני שלו הקריבו ילדים ותינוקות. בתרבות ההודית הוא קושר לשאני, אל הקשיים, המגבלות והקארמה.

באסטרולוגיה ההודית, סאטורן מסמל את הפחדים והאחריות שלנו. הוא מייצג את המשמעת העצמית, את הדאגות, את המגבלות ואת החוקים, כולל חוקי הטבע. הפחדים שלנו הם הדבר העיקרי שמגביל את פעולותינו בחיים ומכאן ההקשר. זו גם הסיבה שהוא מייצג ענוותנות, מגבלות גופניות וסיוטים. הוא מייצג את פירות מעשינו, בין אם טובים ובין אם רעים, לכן הוא גם מקושר לעשירי העולם. בקריירה הוא מייצג את המשרתים והעבדים, כח אדם ומלצרות, בתי משפט, בתי סוהר ושב"ס, פקחים עירוניים ומשטרה, מיסוי והוצעה לפועל, עובדים זרים, עובדי סיעוד ושירותי רווחה, מקלטים לחסרי בית ולבעלי חיים.

באסטרולוגיה ההודית הוא שולט במזלות גדי (חוק וסדר, ממשלה, אחריות) ודלי (ההמונים, שוויון זכויות).

סאטורן נחשב מטבעו לכוכב האכזר ביותר, מכיוון שמהווה את הסממן לחולשותינו ומגבלותיו. השפעותיו השליליות כוללות את הבעיות כרוניות והמגבילות של חיינו, כמו מחלות כרוניות, אובדן איברים, עוני, דיכוי, אפליה ושעבוד. הוא גם יכול לייצג את נטייתנו לנסות לשלוט באחרים או לדכא אותם עקב הפחדים הפנימיים והחסרונות שלנו.

למידע נוסף על סטורן לחצו כאן.

ראש הדרקון – רעהו

Solar eclipseעד כה דיברנו על השמש, הירח וכוכבי הלכת שהם גופים שמימיים מוצקים ונראים לעין. כעת, נדבר עלשתי נקודות בשמיים אשר נוצרות כאשר מסלול השמש חוצה את מסלול הירח. ההתהוות הגשמית היחידה שלהם שנראית לעין היא ליקויי החמה הירח, ולכן לא מדובר בכוכבים בשום מובן רגיל של המילה, אך השפעתם על חיינו קריטית בתרבות ההודית.

ראש הדרקון הוא הנקודה הצפונית בה המסלולים חוצים זה את זה. כאשר השמש והירח נמצאים בנקודה זו נוצר ליקוי חמה. סמלית ומטאפיזית, החכמים ההודיים קישרו את התופעה הזו להצללה של האור הטהור של נשמתנו (השמש) והתבוללותו ברגשות ובתשוקות (הירח). הסמליות הזאת בתרבות ההודית היא הגורם המרכזי להתהוות הנשמה שלנו בצורה גשמית עם צרכים ורצונות, ואותם הצרכים והרצונות הם שמשאירים אותנו תקועים בגלגולים שונים במעגל החיים.

ביהדות סמליות דומה מיוחסת ליצר הרע אשר גורם לנו לרדוף אחר תאוותינו ולא אחרי טובת הזולת. בנצרות הסמליות הפכה לאויב של האל ולמי שמונע מאיתנו את גן העדן – השטן. למרות ההקשרים הללו ברוב התרבויות, האסטרולוגים ההודיים מציגים את ראש הדרקון גם בהורוסקופים של התגלמויות האלים שלהם כמו קרישנה וראמה, כיוון שבלי רצונות החיים לא יכולים להתקיים.

באסטרולוגיה ההודית ראש הדרקון מסמל את הרצונות העמוקים ביותר שלנו, אובססיביות, ואת השונה והלא שגרתי. הוא מייצג את הלקח העיקרי שעלינו ללמוד בחיים האלה, ואת הנקודה אליה אנחנו מתקדמים במהלך חיינו. הוא גם מייצג אשליות כיוון שהוא מרוכז רק בחומרי ובגשמי, וכל סוג של רדיפה אחרי אותן תשוקות גשמיות אשר דוחפות אותנו קדימה. הוא מייצג תרבויות ודתות שונות וזרות, ראיית עולם לא שגרתית, וטכנולוגיות חדשות. ההקשר שלו לשונה וללא שגרתי קשור גם לאבולוציה ולהתפתחות החיים, למחקר ופיתוח, ולהמצאות וחידושים אשר מהווים אבולוציה טכנולוגית.

בקריירה הוא מייצג את החדש והלא שגרתי, כמו אנשי מחשבים והיי טק, מחקר ופיתוח, ביוטכנולוגיה ורובוטיקה, תקשורת סלולרית ותלת מימד, עבודה בחו"ל וסחר בינלאומי. צידו האנוכי מקשר אותו גם לכל פרנסה הדורשת אנוכיות כמו פוליטיקה, אילי הון, מוסדות פיננסיים, מדבירים וציידי ראשים, רוצחים שכירים ופשע מאורגן, סוכנים סמויים ומרגלים, רמאים ומהמרים, מורדים וטרוריסטים, סוחרי סמים וסחר בבני אדם.

לעומת כוכבים אחרים ראש הדרקון וזנב הדרקון לא שולטים במזלות אם כי נחשב שראש הדרקון הוא שולט נוסף במזל דלי (תקשורת המונית, חידושים).

ראש הדרקון מטבעו שני באכזריותו רק לסטאורן, כיוון שמהווה רצונות בלתי נשלטים אך גם רצונות שלא ניתן לספק. הוא דומה לונוס בכך שיוצר התמכרויות ותאוות בצע, ולסאטורן בכך שיוצר יגון כאשר רצונותינו לא מסופקים. הוא מייצג מחלות נגיפיות ומגפות, מזיקים וטפילים, עקיצות ונשיכות, מחלות נדירות וחשוכות מרפא. צידו השלילי האמיתי מתגלה כאשר אנחנו מוכנים לפגוע באחרים בשביל להשיג את מה שאנחנו רוצים.

למידע נוסף על רהו לחצו כאן.

זנב הדרקון – קטו

Lunar Eclipseזנב הדרקון הוא הנקודה הדרומית בה נפגשים מסלולי השמש והירח, וכאשר גם השמש וגם הירח נמצאים בנקודה זו נוצר ליקוי חמה. אם לעומת זאת רק אחד מהם נמצא בנקודת מפגש המסלולים והשני נמצא בנקודה השניה, מתקבל ליקוי ירח. כיוון שהירח מקושר למחשבות ולרגשות שלנו, ליקוי הירח מסמל ניתוק שכלי ורגשי וכתוצאה מכך ניתוק מהצרכים והרצונות, ואף ממעגל החיים עצמו. בצורה זו זנב הדרקון הוא ההפך הגמור מראש הדרקון.

בתרבות ההודית זנב הדרקון מייצג את המושג מוקשה או שחרור ממעגל החיים, הקיים גם בבודהיזם בשם נירוואנה. ביהדות ובנצרות המושג הקרוב ביותר הוא גן העדן, לעומת זאת באיסלם המושג איסלם (שלום) עצמו הוא שחרור ממעגל המאבקים ועקב כך דומה מאוד למושג הפילוסופי מוקשה.

באסטרולוגיה ההודית זנב הדרקון מייצג את מה שכבר עברנו ואת הגלגול הקודם. הוא מייצג חוסר איכפתיות, חוסר או ניתוק. הוא מסמל נחשים וזוחלים אחרים, עישון וסמי הזיה, התבודדות, אובדן ושחרור, כולל שחרור אפשרי ממעגל החיים. הוא מייצג גם את המבנה הגנטי שלנו ואת אבותינו. בקריירה הוא מייצג דברים הקשורים בזוחלים, עיסוק ברעלים וחומרים מסוכנים, חומרי הרדמה והמתות חסד, עבודות הקשורות לאנרגיה אטומית, ועבודות הקשורות בעשן ובסימון גבולות.

לעומת כוכבים אחרים ראש הדרקון וזנב הדרקון לא שולטים במזלות אם כי נחשב שזנב הדרקון הוא שולט נוסף במזל עקרב (הנסתר והמיסטי, מוות ואובדן).

למרות שלא נחשב לאכזרי באותה מידה כמו ראש הדרקון, גם זנב הדרקון מטבעו הקר והמנותק נחשב לאכזר. בין השפעותיו השליליות ניתן למצוא כמובן חוסר איכפתיות או ניתוק מאנשים או תחומים בחיינו, ואובדן או היעדר של אנשים או אלמנטים בחיים שלנו. המחלות שקשורות אליו כוללות מחלות ניווניות והרעלות, מחלות גנטיות ומחלות הקשורות לניתוק רגשי כמו חוסר חשק מיני או אנורקסיה.

למידע נוסף על קטו לחצו כאן.

חזרה לאסטרולוגיה רפואית