הבית הרביעי באסטרולוגיה מייצג רגשות, נוחות, בית ומשפחה ואת האם. הוא מייצג בין היתר כלי רכב ומותרות, אדמה ומולדת, בתי ספר ולימודי חובה, את הסביבה הביתית ואת החיים הפרטיים. בגופינו הוא מייצג את הרגשות שלנו, את החזה ואת החלק העליון של הלב. למרות שמשמעויותיו מגוונות והקשר ביניהן לא נראה ברור, מאחורי כל אחת מהן מסתתר הגיון אשר נובע מהסמליות המקורית של הבית הרביעי.

אם נהפוך את גלגל המזלות לשעון, הבית הרביעי ייפול באזור חצות הליל. למרות שבמערב מקובל לראות שעה זו באור שלילי, עיקר עיסוקינו בה הוא לישון בנחת בביתנו כאשר אנו מתפנקים תחת שמיכה ולכן באסטרולוגיה הבית הרביעי מייצג את אזור הנוחות שלנו בו אנו מרגישים בטוחים ומוגנים, ונחשב לאחד מהעמודים עליהם נשענים חיינו.

Home

אז למה הוא מייצג את האם, הבית, המשפחה והמולדת?

ההקשר של הבית הרביעי לאמו של האדם נובע מהעובדה שדווקא היא זו שנושאת אותנו בבטנה בתור עוברים ומספקת לנו בית, מזון והגנה, ולאחר לידתנו ממשיכה לעשות זאת עד שאנחנו מסוגלים לדאוג לעצמינו. הקשר נוסף הוא שהחיבור הרגשי הראשון שאנחנו חווים לאדם אחר הוא כלפי האם, וכאשר אנחנו צעירים היא זו שאליה אנחנו פונים לעזרה בכל נושא בחיינו.

גם הבית שלנו מהווה אזור נוחות בו אנו מסתתרים מהתהפוכות של החיים, נרגעים, מוצאים מזון ומנוחה, ויכולים להיות עצמינו, ומכאן הקשרו של הבית בו אנו גרים לבית הרביעי. יחס דומה אנחנו נותנים לרוב לארץ בה נולדנו, אותה אנו רואים בתור המולדת שלנו והמקום שאליו אנחנו שייכים, כיוון שגם היא מהווה עבורנו מסגרת מוכרת ונוחה בה אנחנו מרגישים בטוחים ויכולים להיות עצמינו.

הסיבה לכך שהבית הרביעי מייצג את משפחה שלנו גם היא קשורה לכך שהמשפחה לרוב מהווה מסגרת מוכרת ותומכת בה נוכל למצוא מחסה ועזרה בעת הצורך. הקשר זה לא משתייך רק לבני המשפחה אשר חולקים את ביתנו אלא גם למשפחה המורחבת, לשבט או קבוצה חברתית, ואפילו לעם אליו אנחנו שייכים.

חשוב לציין כי גם הבית השני באסטרולוגיה מייצג בית ומשפחה אך בפן שונה לחלוטין. בזמן שהבית הרביעי מייצג את הקבוצה המשפחתית אליה אנחנו שייכים הבית השני מייצג ספציפית את המשפחה שבה גדלנו ואת הסביבה שבה נולדנו. כמו כן בזמן שהבית בו אנחנו גרים ומה שבתוכו מיוצג על ידי הבית הרביעי, הבית השני מייצג נכסים הנמצאים ברשותנו אשר יכולים לכלול את המבנה בו בחרנו לגור.

cropped-friedrich-von-amerling-mother-and-children-s

ואיך זה קשור לכלי רכב ומותרות? ולמה שאוטו יהיה קשור ללימודים?

ההקשר של הבית הרביעי לכלי רכב נובע מהעובדה שהם מהווים כלי נוח יותר לנוע ממקום למקום מאשר רגלינו. לרוב הם גם מהווים בית שני בעת נסיעות ארוכות וטיולים, ומספקים לנו הגנה מאיתני הטבע והסכנות בכביש. הקשר נוסף הוא שלעיתים אנשים נקשרים רגשית לרכבים שלהם.

גם מותרות מספקות לנו הנאה ונוחות בחיי היום יום ומכאן הקשר שלהן לבית הרביעי. אך לעומת זהב או אבני חן אשר יכולים להוות השקעה ומיוצגים על ידי הבית השני, המותרות אשר מייצג הבית הרביעי נועדו לפינוק והנאה בלבד, כמו במקרה של יינות משובחים ומאכלים אקזוטיים, כורסאות וספות או תמרוקים ואיפור.

ההקשר של הבית הרביעי ללימודים, ובעיקר ללימודים בבית הספר היסודי, נובע מהקשרו לחינוך אותו אנחנו מקבלים מהאם בהיותנו צעירים. באופן מסורתי זהו תפקידה של האם ללמד את התינוק לדבר, ללכת, לאכול לבד וכדומה. באותו מובן, בימינו זהו תפקידם של המורים בבית הספר היסודי ללמד אותנו קרוא וכתוב, מספרים וחשבון, וכישורים בסיסיים אחרים אשר ישמשו אותנו לאורך חיינו וייתנו לנו את הכלים לתפקד בעולם ללא תלות באחרים.

ומה הקשר לחזה, רגשות, והחלק העליון של הלב?

ההקשר של הבית הרביעי לחזה גם הוא נובע מההקשר לאם. החזה של האם הוא מקור המזון הראשון שלנו, והחיק הבטוח בו אנו נמצאים בתור תינוקות כאשר היא מחבקת אותנו. זהו גם המקום בגופינו בו כואב לנו כאשר אנו חווים רגשות עזים. ההקשר של הבית הרביעי לרגשות לעומת זאת נובע מהעובדה שאנו נוטים להסתיר אותם וחושפים אותם רק כאשר אנחנו מרגישים בטוחים ומוגנים.

ההקשר של הבית הרביעי לחלק העליון של הלב נובע מהעובדה שהוא המקום אליו חוזר הדם אחרי שעבר בכל גופנו בדומה לאדם החוזר לביתו אחרי יום עבודה ארוך. כמו כן בזמן שהחלק התחתון של הלב הוא החלק הפעיל שדוחף את הדם לתוך גופינו, החלק העליון אחראי בעיקר על איסופו בדומה לשולחן האוכל סביבו מתאספת המשפחה לעומת המטבח בו מכינים את האוכל.

heart-painted-chest

לסיכום

בזמן שהבית העשירי מסמל את מרכז השמיים בו נמצאת השמש בצהרי היום, הבית הרביעי הוא הקרקע המוצקה שמשמשת כתמיכה תחת רגלינו ומאפשרת לנו לעצור ולנוח לפני שמתקדמים. הוא המקום הבטוח בו אנו נמצא מחסה מפני הסערה והאם שתחבק אותנו כאשר אנו עצובים. אך עלינו לזכור כי כאשר הסערה עברה יש לצאת ממקום זה ולהמשיך במסע, אחרת לעולם לא נגיע ליעד.

חזרה לבתים באסטרולוגיה