הבית השישי באסטרולוגיה ההודית מייצג דברים הנמצאים תחת אחריותנו, דברים שעלינו לעשות מדי יום, וכל דבר אשר דורש התמקדות בפרטים הקטנים וזהירות בדרך טיפולו. הוא מייצג בין היתר סדר יום ולוחות זמנים, הלוואות וחובות, תביעות משפטיות וגירושין, עובדים ומשרתים, רופאים ועורכי דין, חקלאות וחיות מחמד, נגיפים ומחלות, תרופות ורוקחות, אויבים חבויים ורעלים. בגופינו הוא מייצג את המעיים ואת אזור הבטן. למרות שנראה כי המשמעויות של בית זה כמו שאר הבתים באסטרולוגיה סותרות זו את זו, מאחורי כל משמעות קיים הגיון שקל להבין.

אז למה אחריות, סדר יום ולוחות זמנים?

אם מסתכלים על גלגל המזלות כעל שעון, הבית השישי נופל בשעות שאחרי שקיעת השמש, כאשר העבודה לאותו יום הסתיימה ויש לתכנן את מה שעלינו לעשות מחר. בימים עברו היה זה הזמן שבו אנשים ניקו את הבית וטיפלו בצאן, בבקר ובחיות המחמד, התכוננו לשינה ונעלו את הדלתות והחלונות בזמן שחיות הלילה יצאו לציד והשודדים והרוצחים יצאו לחפש את קורבנותיהם תחת מעטה החשכה.

באותם ימים אנשים אשר היו שוכחים לנעול דלתותיהם או יוצאים ללא אמצעי זהירות אל מחוץ לבית היו חשופים להתקפות, ולכן היה זה תחת אחריותם לנהוג בזהירות בשעות אלו. כמו אז גם בימינו שלא מטפלים בחיות ובצמחים אשר ברשותם מאבדים אותם עקב רעב או מחלות, והטיפול בהם דורש אחריות והתמדה.

כמו כן, בימינו מדובר בשעות בהן אנו לרוב יוצאים לקניות וסידורים אחרי יום העבודה, בודקים שהילדים עשו שיעורי בית ומוכנים לשינה, ודואגים שהכל מוכן ומסודר למחר. כל אלו הם דברים אשר מהווים חלק בלתי נפרד מהמטלות היומיומיות ומסדר היום שלנו.

calendar

ואיך כל זה קשור להלוואות, תביעות משפטיות וגירושין?

ההקשר בין הבית השישי להלוואות נובע מכך שגם הן אחריות שאנחנו לוקחים על עצמינו ומתחייבים לפרוע.

ההקשר לתביעות משפטיות נובע מהעובדה שרק כאשר אדם אינו עומד במחויבותו לחוק ולאחרים ניתן להגיש נגדו תביעה משפטית. כמו כן מי שהגיש את התביעה נהיה במובן מסוים אויב של אותו אדם, אך לא אחד שמתייצב מולו אלא אחד שפועל בעקיפין דרך מערכת בית המשפט, ומכאן ההקשר לאויבים חבויים. גם גירושין הם הליך משפטי אשר בו בני הזוג שהיו בעבר בעלי בריתנו הופכים לאויבים ומכאן הקשרם לבית השישי.

ולמה מחלות ותרופות? ואיך הן קשורות לחיות מחמד וחקלאות?

כאשר אנו מגדלים חיות או צמחים הם נמצאים תחת אחריותנו ותלויים בנו בכל תחום בחייהם, ומכאן הקשרם לבית השישי. כמו כן אותם בעלי חיים וצמחים דורשים טיפול קבוע אשר נהיה חלק מסדר היום שלנו, ובחובתנו לטפל בהם כראוי אחרת ימותו. הקשר זה נכון גם בחקלאות, בה המטרה היא לגדל בעלי חיים וצמחים בתור מזון, וגם בגידול חיות מחמד. כמו כן אותם בעלי חיים וצמחים יכולים לשאת מחלות בהן יכולים להידבק בני אדם.

ההקשר של הבית השישי למחלות ונגיפים כמעט זהה להקשר לבעלי חיים וצמחים אותם אנו מגדלים. הנגיפים אשר גורמים למחלותינו תלויים בנו למחייתם בדיוק כמו חיות מחמד, ולמרות שאינם רצויים בחיינו ובגופנו נמצאים תחת אחריותנו. כמו כן גם הטיפול במחלות והמאבק באותם נגיפים בעזרת טיפולים רפואיים ותרופות הוא תחת אחריותנו, כיוון שאנו אחראים על לפנות לרופא לעזרה ולקחת את התרופות במינון הנכון ובזמן הנכון בשביל להבריא.

Medicine

גם תרופות וגם רעלים? ואיך אויבים חבויים קשורים לרופאים ועורכי דין?

כפי שנאמר בהתחלה הבית השישי הוא השעות אחרי השקיעה, ובזמן שאויבים גלויים נעמדים מולנו מוכנים לקרב ומיוצגים על ידי הבית השביעי, האויבים החבויים ישתמשו בחשכה כמסתור בכדי לתקוף אותנו ומכאן הקשרם לבית זה. כמו כן בכדי לשמור על עצמנו מפני אותם אויבים חבויים, באחריותנו לעמוד על המשמר ולהיות ערניים וקשובים לסכנות שסביבנו, ולעשות זאת באופן קבוע מה שהופך את זה לחלק מחיי היום יום שלנו ומכאן הקשרם לאחריות ולסדר יום. הקשר חשוב נוסף הוא שמחלות ונגיפים מהווים אף הם סוג של אויב סמוי, כיוון שהם תוקפים אותנו במפתיע ולא ניתן לראות אותם ללא שימוש במיקרוסקופ.

אחת הדרכים עבור אויב לתקוף אדם בלי להיחשף היא רעלים, ומכאן ההקשר שלהם לאויבים חבויים ולבית השישי. כמו כן רוב הרעלים מהווים תרופה במינונים נמוכים, ורוב התרופות הופכות לרעל במינונים גבוהים, ועל אחריותנו לבחון מה ישמש לנו בתור תרופה ומה בתור רעל ובאיזה מינון.

ההקשר של הבית השישי לרופאים ועורכי דין נובע מהעובדה ששניהם נלחמים בעבודתם באויבים חבויים. כאשר רופא מטפל במחלה הוא נלחם באויב שתקף את גוף המטופל, וכאשר עורך דין מייצג לקוח הוא נלחם ביריבו של הלקוח אשר משתמש במערכת המשפטית בכדי לתקוף אותו. כמו כן בשני המקצועות הללו קיימת רמה גבוהה במיוחד של אחריות, כיוון שהחלטותיהם ומעשיהם של הרופא ועורך הדין יכולים להשפיע באופן בלתי הפיך על האנשים בהם הם מטפלים.  גם מצד הלקוח או המטופל קיימת דרישה לאחריות, כיוון שזה תחת אחריותם לפנות לרופא או לעורך הדין בזמן ולתת להם את המידע הדרוש לביצוע עבודתם, ובאותו הזמן עליהם גם להישמע להוראותיו של אותו רופא או עורך דין.

Medical-Exam

ואיך כל זה קשור למעיים ולבטן?

ההקשר של הבית השישי לבטן ולמעיים נובע מהעובדה שמדובר בחלק רך, חשוף ופגיע בגופינו, ובאחריותנו להגן עליו מפני פגיעה. זוהי נקודת תורפה שאויבים חבויים יכולים לנצל ונגיפים יכולים לתקוף בקלות יחסית. זוהי הנקודה בה נספגים הרעלים שבלענו לתוך גופינו וכאן נמצאים חיידקים אשר יכולים להפוך לנגיפיים אם לא שמרנו על בריאותינו וליצור מחלות בגופנו. זו גם הנקודה בגוף בה יצטבר שומן אם אכלנו מזונות לא בריאים ולא הקפדנו על פעילות גופנית, ואותם שומנים גם הם מהווים לעיתים קרובות מקור למחלות כיוון שפוגעים בתפקודם של איברים אחרים.

סיכום

למרות שנראה שהבית השישי הוא הרע והמעיק ביותר מבין הבתים באסטרולוגיה, הדברים אותם הוא מסמל יכולים להיות חיוביים ולא רק שליליים. חיות מחמד יכולות להביא אושר רב לבעליהן, וחקלאות מספקת לנו מזון. התרופות אותן הוא מייצג מסוגלות להציל את חיינו ואף לשפר אותם. אך אם נזניח את אחריותנו לקחת את אותן תרופות ולטפל באותם בעלי חיים וצמחים אשר מספקים לנו מזון והנאה, הבית השישי יספק לנו רק צער ויגון. לכן מוטלת עלינו האחריות להקפיד ולדאוג לדברים אותם הבית השישי מייצג, בכדי שלא יהפכו לשליליים.

Watchtowers

חזרה לבתים באסטרולוגיה