תודה מיוחדת לגיל פרחי מ-http://astro-gnosis.blogspot.co.il/ על ההשראה לכתיבת מאמר זה.

האסטרולוגיה ההודית נראית כיום זרה ומוזרה בעיניים מערביות בדומה לאסטרולוגיה הסינית, אך לא תמיד היה כך הדבר ובתקופות מסוימות בהיסטוריה ניתן היה לומר כי לא היה בכלל הבדל. לכן, בכדי להבין את ההבדל בין אסטרולוגיה הודית לאסטרולוגיה מערבית ומאיפה הוא הגיע עלינו ללמוד טיפה היסטוריה.

דור הזהב של האסטרולוגיה

AstrologySumerרוב התרבויות לאורך ההיסטוריה פיתחו או השתמשו בשיטה אסטרולוגית כלשהי. עבור אותן תרבויות, המטרה העיקרית הייתה בראש ובראשונה מעקב אחר העונות והשפעתן על היבול ולא שימוש באסטרולוגיה ליצירת הורוסקופים אישיים. אך עם הזמן אותן שיטות אסטרולוגיות התפתחו לפילוסופיות שלמות אשר החלו לשחק תפקיד לא רק בחקלאות, אלא בכל תחום בחיי האדם.

האסטרולוגיה כפי שאנחנו מכירים אותה היום התפתחה במסופוטמיה, ובתקופת גלות בבל כבר התגבשה לצורה המוכרת של 12 מזלות בהורוסקופ וייצוג כל כוכב בתור אל ספציפי אשר אחראי על תחום מסוים בחיינו. אותה שיטה אסטרולוגית בבלית התפשטה יחד עם דרכי המסחר לארצות מרוחקות כמו סין, הודו ויוון, והשתלבה עם השיטות האסטרולוגיות המקומיות בצורה שהולידה את השיטות בהן אנו משתמשים היום.

לאחר הקמתה של האימפריה הפרסית וכיבושה על ידי היוונים, נוצר קשר ישיר בין הודו ליוון אשר גרם למעבר חופשי של מדעים, פילוסופיות ואפילו שיטות אסטרולוגיות. באותה תקופה ההבדלים בין האסטרולוגיה ההודית לאסטרולוגיה היוונית שתהפוך לימים לאסטרולוגיה המערבית המודרנית, היו זניחים ונבעו בעיקר מהבדלים תרבותיים. גם ההורוסקופ הטרופי הנהוג במערב והסידריאלי הנהוג בהודו, היו זהים באותה תקופה אבל כיום לאחר יותר מאלפיים שנה הם זזו כ24 מעלות זה מזה. ההבדל שנוצר נובע מנוסחאות חישוב שונות למיקום הכוכבים והמזלות, בשילוב עם תנודות כדור הארץ סביב צירו.

האור בחשכה

בתחילת ימי הביניים, קרסו האימפריות הגדולות כמו האימפריה הרומאית והפרסית, ואיתן מערכות החינוך והמוסדות התרבותיים שהפיצו את הידע שנצבר לאורך דורות. במערב, עם עליית כוחה של הכנסייה שוחזרו חלקית אותם מוסדות החינוך והתרבות, אך המוסדות החדשים התמקדו בלימודי התנ"ך והברית החדשה וכבר לא כללו את רוב המדעים אשר נשכחו עם נפילת האימפריה הרומאית. אין זה אומר כי האסטרולוגיה נשכחה לחלוטין, אך לרוב היא הייתה באותה תקופה מנת חלקם של נזירים בודדים ולא נחלת הכלל.

במזרח לעומת זאת, אימפריית האיסלאם אשר קמה בימי הביניים לקחה גישה שונה מאוד בכל הנוגע לחינוך עקב הציווי של הנביא מוחמד ללמוד ולצבור ידע. הספריות באלכסנדריה ובבל אשר כעת היו בבעלותם הולידו אוניברסיטאות מסמרקנד ועד טימבוקטו, ואלו לא רק שימרו את הידע של האימפריות העתיקות אלא גם פיתחו אותו הלאה. ושלא כמו במערב, אחד התחומים אשר נחקרו באותן אוניברסיטאות היה תחום האסטרולוגיה. אותן אוניברסיטאות הולידו את האסטרולוגיה הערבית, אשר שילבה אלמנטים מהאסטרולוגיה היוונית, ההודית, ואף הסינית. דוגמא מעניינת לכך היא יומן עתיק שנמצא בישראל, בו נכתבו מיקומם ושמותיהם הערבים של מזלות
הירח אשר בהם משתמשים בעיקר באסטרולוגיה ההודית.

Astrologerלמרבה הצער, המאבק בין הנצרות והאיסלאם מנע ברובו את המעבר של אותו ידע למערב, אך לא לחלוטין. הכיבוש של ספרד בידי הנוצרים בסוף ימי הביניים הוביל לכך שהספריות של אל-אנדלוס והידע שהן כללו עבר לידי המערב ותורגם במהרה לשפות מערביות. היו אלה דווקא אותן ספריות שהציתו את תקופת הרנסנס ואת תקופת ההארה שבאו אחריה. אותן ספריות גם החזירו את האסטרולוגיה היוונית לשימוש במערב, אך לא הובילו לאימוץ רחב של הפיתוחים הערביים או לשימוש בשיטות האסטרולוגיות ההודיות או הסיניות. אחת הסיבות לכך הייתה כמובן ההעדפה לפילוסופיה יוונית, אך סיבה מעשית יותר הייתה העובדה שרוב הפיתוחים הללו היו באזור איראן ועיראק של ימינו ובאותו זמן אימפריית האיסלאם כבר התפרקה לח'ליפויות וממלכות אשר היו לעיתים עוינות זו לזו.

הירידה למחתרת

Astrological_signs_by_J__D__Myliusלמרות כל זאת, ולמרות ההתנגדות הנחרצת לאסטרולוגיה מצד הכנסייה באותה תקופה, הידע באסטרולוגיה מאותן ספריות מצע קרקע פורייה במערב בקרב אנשים כמו ג'ון די, נוסטרדמוס וג'ורדנו ברונו. אותם אנשים שהחלו לפתח מחדש את האסטרולוגיה במערב נתקלו בלא מעט קשיים, במיוחד מכיוון הכנסייה בצורת רדיפות והאינקוויזיציה, מה שגרם לכך שהאסטרולוגיה המערבית ירדה למחתרת והעיסוק בה נעשה ברובו בדלתות סגורות. הפיתוחים של אותם אנשים והידע שהם צברו לרוב הוצפנו בקודים בכדי להגן על העוסקים בה, מה שהגביל עוד יותר את הפצתה והתפתחותה.

באותה תקופה גם בהודו החלה נפילה בשימוש באסטרולוגיה, עקב עלייתן של אימפריות מוסלמיות שונות אשר ראו בכוהנים ההודיים שעסקו בה עובדי אלילים. הרדיפות הכי קשות הגיעו למרבה הפלא בתקופת האימפריה המוגולית, אשר תחילה נודעה בליברליות של שליטיה, עם עלייתו לשלטון של אאורנגזב. גם הכיבוש הבריטי של הודו לא תרם למעמדה של האסטרולוגיה, כיוון שהבריטים מצאו את עצמם בסכסוך עם אותם הכוהנים בשלל נושאים ולרוב ראו בהם ברברים המפיצים אמונות תפלות.

נפילתה של האסטרולוגיה בסין החלה דווקא בתקופה הקולוניאליסטית, עם מלחמות האופיום אשר גרמו להתמוטטות חברתית נרחבת שנמשכה עד המאה ה20. קריסה נוספת אשר מוטטה את המבנה החברתי ואת המוסדות התרבותיים באה לאחר ביטול המלוכה ותחילתה של מלחמת סין-יפן. אך המכה הגדולה ביותר לתרבות הסינית העתיקה ועקב כך לאסטרולוגיה הסינית, הייתה המהפכה התרבותית שהחלה עם עלייתו של מאו והשתלטות הקומוניזם, אשר הגדיר את העיסוק באסטרולוגיה כאמונה תפלה שיש למגר. באופן מפתיע כל התהפוכות הללו גרמו דווקא להפצתה של האסטרולוגיה הסינית בעולם עקב הגירתם של סינים רבים לארצות אחרות, אך לא לשימור שלל סודותיה.

כעוף החול מהעפר

בסוף המאה ה19 החלה במערב מגמה לקידום החילוניות והליברליות. אותה מגמה חשפה לא מעט דעתנים שנויים במחלוקת אך משמעותיים בהשקפותיהם, כמו אליסטר קראולי, הלנה בלבצקי, פרמהנסה יוגננדה ואחרים. אחד מאותם דעתנים היה אלן ליאו, אבי האסטרולוגיה המערבית המודרנית. למרות המגמה הליברלית של אותה תקופה ליאו נתקל באותם קשיים בהם נתקלו קודמיו, בדמותם של חוקים נגד כישוף, הגדת עתידות ודומיהם אשר בוטלו רק באמצע המאה ה20. הפתרון של ליאו היה להפוך את האסטרולוגיה מכלי לחיזוי לכלי לפסיכואנליזה, אשר אף היא הופיעה באותה תקופה. פתרון זה לא רק הוציא את האסטרולוגיה מהמחתרת, אלא גם הפך אותה לפופולארית במיוחד כיוון שהשימוש בה נקשר לעבודתם של זיגמונד פרויד וקארל יונג (שגם עסק במיסטיקה ואסטרולוגיה). אותו פתרון הוביל לגישה שונה לחלוטין לנושא האסטרולוגיה במערב, וכתוצאה שינה את פניה של האסטרולוגיה המערבית עד ימינו.

theosophyשיקומה של האסטרולוגיה ההודית לעומת זאת, החל עם סיום השלטון הבריטי ולקח תפנית שונה לחלוטין. לעומת הכנסייה הנוצרית אשר ראתה באסטרולוגיה את עבודת השטן, עבור ההודים האסטרולוגיה נחשבה לחלק בלתי נפרד מהדת והתרבות שלהם, ונהנתה ממעמד של "זרוע של הוודות" (יישום פרקטי של האמונה ההודית). אותה תפיסה גרמה לעלייה חדה בפופולאריות של האסטרולוגיה לאחר הכרזת עצמאותה של הודו כחלק מהניסיון לשקם את התרבות ההודית שדוכאה בידי השלטונות הבריטיים.

התפיסה של האסטרולוגיה כחלק מהתרבות ההודית נתנה מנדט חברתי לעוסקים בה אשר לא היה קיים במערב. אותו מנדט הוביל לא רק לשחזור הכתבים העתיקים בהם תוארו השיטות האסטרולוגיות ההודיות, אלא גם להופעתם של חוקרים רציניים שהחלו לפתח אותה לשיטת חיזוי יעילה. המשמעותי שבאותם חוקרים הוא ק. נ. ראו, אשר החליט ליישם את השיטה המדעית בתחזיות האסטרולוגיות שלו, ולבחון סטטיסטית את השפעותיהם של מיקומים שונים של כוכבים. הוא גם יזם את הקמתו של המוסד האקדמאי הראשון למחקר, ניתוח ולימוד של האסטרולוגיה בניו דלהי, ובהמשך היה אחראי לשילובה של אסטרולוגיה כנושא לימודי באוניברסיטאות ברחבי הודו.

המזרח והמערב

ההבדלים בגישות השונות שננקטו לשיקום האסטרולוגיה במזרח ובמערב הקצינו את השוני ביניהן. האסטרולוגיה המערבית המודרנית החלה לפתח שיטות ניתוח פסיכולוגיות מדויקות יותר על בסיס האסטרולוגיה היוונית הקלאסית של תלמי. השיטה של תלמי עשתה שימוש בהורוסקופ טרופי אשר חישב את מיקום המזלות לפי תנועת השמש. לרוב לשיטה של תלמי הוסיפו את חלוקת הבתים של פלסידוס, שמקורה בימי הביניים, בכדי ארגן באותו הורוסקופ את מיקום הבתים. הפירושים הקלאסיים לצירופי כוכבים שונו בעת המודרנית בכדי לייצג יותר טוב את ההשלכות הפסיכולוגיות שלהם. כמו כן, עם הזמן נוספו לה הכוכבים, הקנטאורים, הגופים הטרנס-נפטוניים והאסטרואידים שהתגלו בתקופה המודרנית ואלו קיבלו פירושים משלהם.

באופן מפתיע, דווקא בהודו השתמרה גרסה אחרת של האסטרולוגיה היוונית הקלאסית אשר נקראת הטג'יקה, וזו בהחלט מכוונת לחיזוי אירועים ולא לניתוח פסיכולוגי. שיטה זו הגיעה להודו מפרס עם מהגרים טג'יקים אשר ברחו מהכיבוש המוסלמי בחשש לרדיפות עקב אמונתם בזורואסטריזם. בשיטה אסטרולוגית זו חלוקת הבתים שווה, השתמר הפירוש הקלאסי של מיקום הכוכבים, ונעשה שימוש בכוכבים הקלאסיים בלבד, אך שאר האלמנטים זהים לאסטרולוגיה המערבית המודרנית. בשיטת הטג'יקה משתמשים כיום בעיקר ליצירת הורוסקופים שנתיים אינדיבידואליים, ואלו מאפשרים לחזות אירועים. למרות שמדובר באסטרולוגיה מערבית לכל דבר, יש המחשיבים את שיטת הטג'יקה כחלק מהאסטרולוגיה ההודית.

לעומת המערב, בהודו האסטרולוגים נדרשו מאז ומתמיד לספק תחזיות לגבי אירועים עתידיים, זמנים טובים להתחלתן של פעילויות שונות, ואף לבדיקת בריאות ותוחלת חיים של אנשים. הדרישות הגבוהות הללו, בצירוף עם כמות גדולה של אסטרולוגים ותחרות עסקית ביניהם, הובילו לשימור של אלמנטים שייראו כיום נוכריים לחלוטין במערב. אחד האלמנטים הללו הוא השימוש בהורוסקופ סידריאלי, אשר מחשב את המזלות בהתאם לקבוצות הכוכבים בשמי הלילה ולא בהתאם לתנועת השמש. הוויכוח לגבי שיטת החישוב הנכונה החל עוד בתקופה ההלניסטית, כאשר שני החישובים הביאו לאותן התוצאות, אך בזמן שבהודו בחרו בשיטה הסידריאלית, במערב ניצחה שיטת תלמי הטרופית כיוון שהייתה קלה יותר ליישום.

אלמנט נוסף שנראה כיום נוכרי לעיניים מערביות הוא השימוש בנקשטרות, או מזלות הירח. השימוש במזלות ירח קדום בהרבה מ
12 המזלות הבבליים, והשתמר במערב אפילו בתקופת הרנסנס בצורת דגש מיוחד על כוכבים קבועים כמו ביטלג'וס, אנטרס או אלדברן, אך נעלם עם הזמן וכמעט ולא קיים באסטרולוגיה המערבית המודרנית.

עוד אלמנט שהשתמר אפילו אחרי תקופת הרנסנס אך יהיה נוכרי לרוב האסטרולוגים המודרניים הוא החלוקה של 12 המזלות לתת מזלות. אותה חלוקה אפשרה מבט מעמיק יותר על מיקומו של כוכב ומשמעותו, ולכן השימוש בה הפך לקריטי באסטרולוגיה ההודית. למרות זאת אותה חלוקה דרשה חישובים מתמטיים מסובכים לפני המצאת המחשב, ולכן אפילו באסטרולוגיה ההודית השימוש בה הוגבל עם השנים ורק כעת חוזר להיות נרחב.

אלמנט אחר שיהיה נוכרי בצדק לאסטרולוג מודרני הוא השימוש בתקופות חיים, אשר כמעט ולא היה קיים באסטרולוגיה המערבית לדורותיה. אלמנט זה כלל נוסחאות מתמטיות שבעזרתם חישבו את התקופה בה לכוכב או מזל מסוים תהיה השפעה מכרעת בחייו של האדם. אלמנט זה נחשב לקריטי באסטרולוגיה ההודית בכדי לחזות אירועים, אך במערב תמיד הסתמכו במקומו בהורוסקופים תקופתיים ובתנועת הכוכבים.

astrology-wheel-3

סיכום

השוני בגישות וביישומים של האסטרולוגיה המערבית המודרנית ושל האסטרולוגיה ההודית מזכיר את המשל של מגדל בבל. בבסיסן עומדת אותה אסטרולוגיה בבלית, אך השפות שלהן כיום שונות לחלוטין, גם אם זה רק למראית עין. גם התפקידים החברתיים שלהם נהיו שונים מאוד, כיוון שבמערב היא עדיין נדחקת לשוליים, בזמן שבהודו היא מתחילה לקבל הכרה והערכה כבימי עבר. וגם באסטרולוגיה, כמו ברוב הנושאים, למזרח יש מה ללמוד מהמערב ולמערב מהמזרח. הדוגמא הכי טובה היא השימוש באוראנוס נפטון ופלוטו, שעדיין לא נפוץ באסטרולוגיה ההודית, והשימוש בתקופות חיים שכמעט ולא קיים באסטרולוגיה המערבית. אך דוגמא חשובה בהרבה היא ההערכה לה זוכה האסטרולוגיה במזרח ולה ראויה האסטרולוגיה במערב.

הרנסנס שחווה כיום האסטרולוגיה בהחלט משמח, כיוון שהשימוש בה מוביל לא רק להתפתחות אישית אלא מסוגל גם לשמש ליישומים פרקטיים ואקדמיים רבים, החל מתחום הרפואה וכלה בחיזוי אסונות טבע. אך בכדי שנגיע ליכולת להשתמש בפוטנציאל הגלום בה, על האסטרולוגיה לזכות חזרה בהכרה החברתית והאקדמית לה היא ראויה. צעד חשוב אחד לכיוון המטרה הזו הוא לדעת מאיפה באנו, כיוון שדרכו אנחנו יכולים לדעת לאן אנחנו הולכים.

Soul

*המונח "אסטרולוגיה מערבית מודרנית" בו השתמשתי במאמר זה מתייחס בעיקר לאסכולה והשיטה האסטרולוגית שהתפתחה על בסיס עבודתו של אלן ליאו, ולא מתאר אסכולות ושיטות אסטרולוגיות אחרות הנפוצות במערב בימינו.

חזרה לאסטרולוגיה רפואית