כשאנחנו פותחים עיתון או מטיילים באינטרנט, קל למצוא שלל הורוסקופים יומיים, שבועיים ואף שנתיים שמנסים לנבא את עתידנו לפי מיקום השמש בזמן שבו נולדנו. אם עוקבים אחר אותם הורוסקופים, במיוחד היומיים, ובודקים עד כמה מה שכתוב בהם נכון, מגלים מהר מאוד שבמקרים רבים הם טועים בתחזיותיהם. זאת הסיבה העיקרית לכך שאנשים בימינו לא מאמינים באסטרולוגיה ורואים בה לא יותר מאשר כלי בידור כמו מופע קסמים.

אז מאיפה בעצם הופיעו אותם הורוסקופים? על מה מבוססות התחזיות שהם מביאים? והאם אפשר בכלל לעשות הורוסקופ שיפעל?

Astrological_signs_by_J__D__Mylius

מה זה הורוסקופ?

במקור המילה הורוסקופ תיארה מפה של הכוכבים בשמי הלילה, וכיום תתאים יותר לתיאור צילומים שנעש
ו דרך טלסקופ מאשר למה שאנחנו רואים בעיתון. אותה מפה מעולם לא שימשה כתחזית כללית של איך יעבור היום עבור בני מזלות שונים, אלא בעיקר שימשה לחיזוי מזג האוויר ולמטרות חקלאיות.

בימינו לעומת זאת, מקובל לשייך לאדם מזלות לפי מיקום השמש (החודש) שבו הוא נולד, וההורוסקופים באותו עיתון נותנים תחזית בהתאם למיקום השמש ושאר הכוכבים ביחס למיקום השמש בתאריך הלידה של אותו אדם. אם חושבים על זה בהיגיון, 8% מכלל אוכלוסיית העולם צריכה לחוות את אותם אירועים באותו היום בכדי שאותו הורוסקופ יהיה נכון.

Astrologer

אז מה הבעיה בהורוסקופ בעיתון?

אותו הורוסקופ בעיתון לוקח בחשבון רק את מיקום השמש ולא מתחשב באף נתון אחר. בקריאה אסטרולוגית המזל העולה מייצג את האישיות ואת הגוף הפיזי של האדם, ולפיו ניתן לחזות אירועים מוחשיים בחיי אותו אדם. גם לירח חשיבות מכרעת כיוון שהוא מייצג את המוח וצורת החשיבה, ולכן את איך שאנחנו מסתכלים על העולם שסביבנו ומתייחסים לאותם אירועים. השמש לעומת זאת, מייצגת את האבא, האגו, הלב, כוח הרצון ואת הסטטוס החברתי, ולכן כל הורוסקופ שמתייחס רק לשמש יוכל במקרה הטוב לחזות איך באותו יום ייראו היחסים עם האבא או כל דמות בכירה אחרת (כמו הבוס), עד כמה נהיה בטוחים בעצמינו ומה הסיכויים שנקבל באותו יום קידום בעבודה.

אז אם ניתן להפיק מידע מסוים ממיקום השמש, למה ההורוסקופ עדיין יכול לתת תחזית לא נכונה?

במהלך חודש אחד, השמש עוברת בתווך של 30 מעלות (כ30 יום) מתוך 360 המעלות (כ365 ימים) שבשנה, וכל מעלה ואף דקה מבדילה בין אדם אחד לאחר. ההורוסקופ היומי בעיתון מדבר על אירועים לפי מעלה אחת (אותו היום), בזמן שמיקום השמש במפת הלידה שלכם יכול להיות במרחק 29 מעלות ממנה, שזה כמעט מזל (חודש) שלם.

מעבר לכך, אותו הורוסקופ לא יכול לקחת בחשבון מיקום של כוכבים אחרים ביחס לשמש במפת הלידה שלכם, מה שיכול לשנות לחלוטין את התמונה. הוא גם לא לוקח בחשבון תקופות חיים שהשימוש בהם באסטרולוגיה המערבית נדיר בימינו, או את קבוצות הכוכבים שמרכיבות כל מזל ששימשו לתחזיות אסטרולוגיות בעבר ורק לאחרונה חזרו לשימוש נרחב.

Sun

אז הורוסקופים לא פועלים?

במילים פשוטות – לא. אפילו מבחינת האסטרולוגיה עצמה מדובר בכלי שלא ניתן להפיק ממנו הרבה תועלת, ומבחינת אדם שהוא לא אסטרולוג מדובר בלא יותר מאשר כלי בידור. והאשמה אפילו לא נמצאת בהורוסקופים עצמם או באסטרולוגים שכותבים אותם, אלא בעיתונים שמשווקים אותם בתור תחזית לאירועים במקום בתור מה שהם באמת – פירוש סובייקטיבי לניתוח אסטרולוגי של אותו יום.

אז אי אפשר להכין הורוסקופ שבעצם יפעל?

האמת היא שאפשר להכין הורוסקופ שייתן תיאור כללי של האירועים הצפויים בתקופה מסוימת. בשביל זה צריך יהיה לעשות ניתוח שמתייחס למזל העולה ולמיקום הירח, כך שבמקום 12 הורוסקופים ל12 מזלות יידרשו 144 הורוסקופים אם מתחשבים רק במזלות ו324 הורוסקופים אם לוקחים בחשבון את קבוצת הכוכבים של הירח. כמו כן רוב האנשים לא יודעים היכן היה הירח ואיזה מזל עלה באופק בזמן שהם נולדו, כך שלא יוכלו להשתמש במידע הזה מלכתחילה. מעבר לכך אפילו הורוסקופ כזה יהיה מוגבל ביכולותיו כיוון שגם פה נלקחים בחשבון רק 2 משתנים (המזל העולה והירח) מתוך כל המשתנים שהופכים כל אדם לייחודי.

BirthChart1

סיכום

כן, הורוסקופים הם שטויות, כיוון שהצורה בה משתמשים בהם היא שטויות. הם גם מונעים מרוב האנשים לראות את יכולותיה האמיתיים של האסטרולוגיה ושל תחזית אסטרולוגית מלאה, וגורמים להם לחשוב שאסטרולוגיה היא לא יותר מאמונה תפלה. אך האמונה התפלה האמיתית היא שאותם הורוסקופים הם אסטרולוגיה ושלאסטרולוגיה אין מה להציע, בזמן שהיא מהווה כלי חשוב לאחרים אשר מודעים לכוחה האמיתי.