מידע כללי והיסטוריית האבן

המונסטון, בתרגום לעברית אבן הירח, הוא שם שניתן לשתי אבני חן שונות ממשפחת הפלדספר (פצלת השדה) אשר ניחנות במראה דומה אך שונות גם במבנה הגבישי וגם בפורמולה הכימית. הראשונה והנפוצה יותר היא המונסטון הרגילה, ניחנת במבנה גבישי מונוקליני ובפורמולה KalSi3O8. המונסטון הרגילה לרוב שקופה למחצה עד אטומה וניתן למצוא אותה בשלל גוונים, שלחלקם אף שמות שונים כמו סאנסטון (אבן השמש). השנייה היא הריינבו מונסטון אשר התפרסמה בברק הכחלחל הייחודי שלה, וזו המונסטון אשר בדרך כלל משמשים בה ברפואת אבני החן ההודית. המבנה הגבישי שלה הוא טריקליני והיא ניחנת בפורמולה NaAlSi3O8.

למרות שהייתה ידועה ברחבי העולם עוד מימי קדם, מעט מאוד מידע השתמר על האגדות והשימושים המסורתיים באבן זו, אם כי המראה שלה והשם האוניברסלי "אבן הירח" מדגיש את ההקשר בינה לבין הירח בעיניהם של אבותינו. הקשר זה גם הופך אותה לאחת האבנים היחידות שניחנות בהקבלה אסטרולוגית אוניברסלית, ואף השימוש המתועד בה לרוב נבע דווקא מתוך סמליות הירח בתרבויות השונות ולא מסמליות של האבן עצמה.

Moonstone1

תכונות אגדיות ושימושים היסטוריים באבן

בעבר, המקורות העיקריים של הריינבו מונסטון היו הודו וסרי לנקה, ואף כיום הם מהווים מקורות חשובים של האבן על אף שנמצאה במספר מקומות אחרים בעולם. כמו כן, דווקא שם התייחסו למונסטון בתור אבן קדושה, ובעבר אף מכרו אותה אך ורק כאשר הייתה מונחת על בד צהוב, עקב האמונה שצבע זה מבורך במיוחד.

התכונה העיקרית שיוחסה מונסטון הייתה האמונה שהוא עוזר לאדם להשיג רוגע ושקט נפשי עקב ההקשר בין הירח לרגשות ברוב התרבויות. שימושים נוספים אשר נבעו מאותו הקשר היו טיפול במחלות נפשיות והיסטריה, וטיפול בנדודי שינה. כמו כן, לעיתים המונסטון שימשה כקמע לנשים בכלל ואימהות בפרט, עקב התפיסה בחלק מהתרבויות של הירח בתור אם שמימית.

אחד השימושים המעניינים ביותר בריינבו מונסטון הוא בתור קמע אהבה. בעבר, וחלקית אף כיום נפוצה בהודו האמונה כי המונסטון יכול לחזק את האהבה בין זוג אנשים, במיוחד אם ינשקו אותו בו זמנית. מסיבה זו המונסטון לרוב שימשה כקמע למאהבים וטבעות מונסטון הפכו למתנה מסורתית לזוגות צעירים בליל הכלולות.

Moonstone3

האבן לפי האמונה ההודית

באמונה ההודית אבני חן מסוימות משדרות תכונות של אלים המיוצגים על ידי כוכבי הלכת. לפי אותה אמונה, האבנים מקרינות תכונות אשר קשורות לאותם אלים על האדם, ומאפשרות לו להנות מהברכות אותן מביא אותו האל.

באמונה ההודית, המונסטון היא התהוות של הירח (האל צ'אנדרה) על פני האדמה, או בצורה יותר מדויקת ההתהוות של התכונות אותן מקנה ההירח לאדם.

באסטרולוגיה ההודית, הירח מייצג את המוח של האדם, את צורת החשיבה שלו ואת רגשותיו.

בין התכונות המיוחסות למונסטון כאשר מתאימה לאדם, נכללים שיפורים מהותיים במצב רוחו וביחסו לזולת, ביחסיו עם אמו ועם ילדיו, במשק הבית וביכולתו לרכוש/לבנות בית משל עצמו. כמו כן נאמר כי האבן משפרת את הבריאות, עוזרת עם בעיות שיניים, משפרת את השינה, והופכת את האדם לטוב לב ומאוזן רגשית.

לעומת זאת, אם האבן לא מתאימה לאדם, נאמר כי היא תביא לו מזל רע, תפר את שליטתו ברגשותיו, תפגע בבריאותו ותגרום לצבירת נוזלים בגוף. במצבים קיצוניים יותר אף נאמר כי מסוגלת להביא לבעיות נפשיות.

לפי אמונתם, אדם אשר רוצה לזכות בברכתו של הירח, צריך ללבוש מונסטון טבעית, נקיה ונטולת פגמים ששובצה בתכשיט מכסף. התכשיט חייב להיות בנוי כך שהאבן תהיה במגע ישיר עם עור האדם, כך שעגילים פסולים למטרה זו. אם האבן משובצת בטבעת, יש לענוד אותה על אצבע הזרת ביד ימין לימנים או ביד שמאל לשמאליים ולנשים (עקרות בית, לא נשות קריירה).

לפני ענידת התכשיט בפעם הראשונה, יש לשטוף אותו בחלב פרה טרי ולא מפוסטר (בדתות אברהם הדבר הכי קרוב הוא שמן זית), ולאחר מכן לשטוף במים מנהר הגנגס (או כל מקור אחר בעל סמליות דתית כמו נהר הירדן). את התכשיט יש לענוד בפעם הראשונה ביום שני שנופל בסמוך לירח מלא, במהלך השעה שמתחילה אחרי עליית החמה.

Moonstone4

חזרה לרפואת אבני החן