All-Seeing-Eye

בימינו האסטרולוגיה הפכה לנושא כל כך בזוי שאנשים התחילו לחשוב שללכת לאסטרולוג זה כמו ללכת למגדת עתידות, ושהסיבה היחידה ללמוד אסטרולוגיה היא בשביל לדעת מה צופן העתיד בשבילנו. אם היינו משתמשים במתמטיקה רק כדי לדעת מה מצב חשבון הבנק שלנו, גם היא הייתה הופכת מזמן לנושא בזוי בדיוק כמו האסטרולוגיה של היום.

אך דווקא בשימוש באסטרולוגיה לראיית העתיד, ניתן למצוא את הרמז הראשון למטרתה האמיתית. הדרך שבה רואים את העתיד באסטרולוגיה, היא בעזרת מיקומם של כוכבים בשמיים בזמן שבו האדם נולד, והרי שזה בפני עצמו אומר שהעתיד של אותו אדם היה קבוע עוד ברגע לידתו. קביעה זו באה בסתירה לאמונה הרווחת היום שהאדם עצמו קובע מהו גורלו, ושלכל אדם יש בחירה חופשית. ואם באמת נסתכל על הדברים כפי שהם, נראה שלהיכנס לתאונת דרכים או לחלות בסרטן הם דברים שאף אחד לא בחר בהם, ושבזמן שהאדם בהחלט קובע מה יהיו המעשים שלו, התוצאות של אותם מעשים לא ידועות מראש ויכולות להיות ההפך הגמור ממה שהוא ציפה.

גם מפת הלידה עצמה, אותה האסטרולוג צריך לפרש לתכונות ואירועים בחייו של האדם, מעלה שאלות קשות בנוגע למהות קיומנו, כיוון שמהווה שרטוט שלפיו החיים שלנו יתפתחו. במובן מסוים האדם שהולך לאותו אסטרולוג הוא כמו בניין שמבקש מבניין אחר לשאול את המהנדס למה בנה אותו כפי שבנה ומה עתידו לפי תכנית המתאר העירונית. וכאן עלינו לשאול את עצמנו האם זה באמת מה שאנחנו? בניינים שמישהו שרטט ושתפקידם להיהרס לאחר שמילאו את תפקידם?

Vitruvian-Man

תשובות קשות לשאלות קשות

בימינו רוב האנשים מסתכלים על מתמטיקה בתור 1+1=2, ורק הפילוסופים בינינו חושבים על כך שמדובר באותה משוואה כאשר אנשים מתאהבים ונהיים זוג, או כאשר מחברים שני מקלות תופים בשביל שיהפכו לכלי נגינה. באותה מידה, אדם אשר ירים את מבטו ויסתכל אל השמש יראה בה לא יותר מאשר עוד מנורה, אם כי הפעם טבעית, ולא יחשוב על כך שהיא זו שנותנת לו את החום וגורמת למזון שלו לגדול. אבל גם אם הוא יחשוב על תפקידה של השמש בחייו, יהיה עליו קודם לדעת לא מעט על ביולוגיה בכדי להבין את השפעתה.

באותה מידה, האסטרולוגיה מסבירה את השפעתו של זמן ומקום הלידה, ולא של הכוכבים כמו שרבים חושבים, על גורלו של האדם אשר נולד באותו רגע. היא מספקת הסבר לבעיות ולקשיים איתם הוא יתמודד, ואף למקור של אותם בעיות וקשיים, ולא בצורה ביקורתית או שופטת אלא דווקא כעניין של מה בכך כיוון שעצם היותנו בחיים דורש מאיתנו להתמודד עם הקשיים שאותם חיים יציבו בפנינו.

באגדות ההודיות העתיקות, ניתן למצוא את המפות לידה של ראמה וקרישנה, שבדומה לישו בנצרות היו התגלמויות של האל העליון וישנו על פני האדמה. באותן אגדות, חייהם של ראמה וקרישנה היו רחוקים מקלים ומושלמים בדיוק כמו חייהם של אחרים, ומפות הלידה שלהם, למרות שנראות מושלמות בהרבה ממפת לידה ממוצעת, משקפות את הבעיות הללו. במובן מסוים אותן מפות לידה הן מטאפורה לכך שאפילו אלוהים אם ייקח את צורתו של האדם יסבול כמוהו מהקשיים של העולם.

כאשר אסטרולוג מסתכל על מפת הלידה של האדם, הוא לרוב ימצא שאותו השילוב כוכבים שיגרום לאדם לאבד את עבודתו יוביל גם למחלה מסוימת, ויתקשה להבדיל בין מפת לידה של מטיף בכנסייה לבין מדען אתאיסט אשר מטיף נגד דת מסוימת, כיוון ששני המצבים דורשים דבקות באמונה שדווקא ראיית העולם שלהם היא הנכונה. ולמרות שעבורנו קיים הבדל חד וברור בין פיטורים לבין מחלה ובין דתי וחילוני, מבחינת הכוכבים במפת הלידה מדובר בסה"כ בהתבטאויות שונות של אותם העקרונות, ולכן ניתן לומר כי אותה מפת לידה לא תפלה אף אחד מבחינת דת, גזע ומין, ובין אם מדובר בקבצן ברחוב לבין אם מדובר בהתהוות של אלוהים הקשיים יהיו אותם קשיים וההנאות אותן הנאות.

Fat-buddha

האם אני בניין?

למרות ההשוואה המצחיקה, השאלה של למה אנחנו כאן עניינה בני אדם עוד מאז שהופיעו על פני האדמה. ולמרות שאסטרולוגיה, עם תדמית ה"הורוסקופ שבועי בעיתון" שהיא קיבלה בימינו, לא נראית כמו מקום הגיוני לחפש בו תשובות לשאלות קיומיות, זו המטרה האמיתית שלשמה היא נוצרה. אותן מפות אסטרולוגיות המספקות תשובות לשאלות לגבי חיינו, מספקות דרך עצם קיומן תשובות לשאלות על קיומנו שלנו.

הדוגמא הכי בולטת תהיה העובדה שיש לנו שרטוט שלם של חיינו שמתאר את הדברים שנחווה במהלכם. המסקנה הראשונה שאליה אנחנו חייבים להגיע כאשר מסתכלים על השרטוט הזה היא שחיינו לא מקריים, אלא תוכננו מראש על כל פרטיהם, כולל האישיות שלנו, היכולות והכישרונות איתם נולדנו, תחומי העניין שלנו ואפילו הטעם שלנו בבני זוג. באותו שרטוט ניתן למצוא אפילו את תאריך הפג תוקף שלנו, שבו יסתיימו חיינו. שרטוט כה מדויק דורש מאיתנו לשאול האם יש לו יוצר, ואם מסתכלים עליו בצורה אובייקטיבית אז מבינים שבהחלט קיים הגיון מאחוריו אשר מרמז על הגיון מאחורי הבריאה עצמה, ולכן גם על בורא. אבל אם כל זה ידוע מראש האם זה אומר שאין לנו בחירה חופשית והכל קבוע עבורנו?

אפילו בדתות הנוקשות ביותר אחת האמונות הבסיסיות היא שבני אדם נוצרו עם בחירה חופשית ואחראים בעצמם על מעשיהם. ובזמן שההוריקן שהרס למישהו את הבית לא היה מעשה ידיו של אותו אדם, דווקא אותו אדם הוא שבחר בבית וקנה אותו דווקא במקום בו ידע שקיימים הוריקנים. באופן דומה ניתן לראות במפת לידתו של אדם שהמקצוע המתאים ביותר עבורו יהיה רפואה, אך הוא בחר להיות טייס או איש הייטק מכיוון שזה היה יותר נוח עבורו באותו רגע. אפילו אותו סרטן השד שאישה קיבלה לא מרצונה החופשי, קשור בפירוש במפת הלידה לדאגות שהיא בחרה להחזיק קרוב לליבה מדי יום. לכן לרוב הבעיות שאנו רואים כעונש משמיים נראות מבחינה אסטרולוגית כדפוס התנהגות שניתן לשנות אם רק נבחר בכך.

למרות זאת, חשוב להבין שלא כל הבעיות מגיעות מדפוסי התנהגות או מבחירות שעשינו בחיינו. לעיתים מדובר בבעיות שהגיעו אלינו דרך ההורים שלנו או אפילו מחיים קודמים אותם רואים באסטרולוגיה דרך נקודות ליקוי החמה. ולמרות שאין שום הוכחה חד משמעית לקיומם של גלגולי נשמות, ניתן לראות בהם לפחות מטאפורה לקוד הגנטי שלנו אשר מכיל בתוכו דברים שירשנו מהעבר. ואכן העבר שלנו כתוב במפת הלידה בדיוק כמו העתיד, ודווקא לפי העבר אסטרולוג יכול לחשב את זמן הלידה אם הוא לא מתועד. אותו עבר גם מכיל את הסיבות למצבו של האדם כיום ואת הדרך שבה יבחר ללכת בעתיד, ויש לקחת זאת בחשבון לפני שנאשים את אותו בורא בדברים שקורים לנו.

Cronus

הכאב בלתי נמנע, הסבל הוא בחירה

חלק בלתי נמנע מחיינו הוא הדברים הלא נעימים שניתקל בהם במהלך אותם חיים כמו כאב, אובדן ומגבלות. גם האדם הכי זהיר יכול להיחתך מסכין כשיכין אוכל או להיכנס לתאונת דרכים. גם הספורטאי הכי מיומן ימות אם יקפוץ מהצוק וינסה לנפנף בידיו ככנפיים, וגם האדם הבריא והמוגן בעולם ימות באחד מן הימים. אלו הן רק מספר דוגמאות לחוקי המשחק אשר לו קראנו החיים. חלק מאיתנו יקבלו את החוקים הללו בתור עונש, ייכנסו לדיכאון או ירימו ידיים, בזמן שאחרים יראו בהם עניין שולי ויתרכזו בשאר הדברים שקורים באותו משחק כמו הנאה, שמחה ואהבה. הבחירה לראות את המשחק בתור החוקים הנוקשים שלו או בתור הצדדים המהנים שהוא מציע היא בידינו בלבד.

באותה מידה בידינו הבחירה של האם להתמודד עם הקשיים בהם אנו נתקלים או להיכנע להם. אם חלינו נוכל לחפש תרופות לאותה מחלה, אם בני הזוג נפרדו מאיתנו נוכל למצוא בני זוג אחרים, ואם פוטרנו מהעבודה נוכל לחפש עבודה חדשה. עזרה האמיתית שהאסטרולוגיה מסוגלת להציע בנושאים הללו היא לא בלומר לנו מתי נמצא את מה שאנחנו מחפשים, אלא להסביר לנו איך לא לחזור על אותן הטעויות שגרמו לנו להתחיל לחפש. אותה מפת לידה חושפת את הצדים שעלינו לעבוד עליהם בחיינו, את המכשולים החבויים שגורמים לנו להיכשל במעשינו ואת הבחירות שהיו לא נכונות עבורנו והובילו אותנו רק לכאב ולצער.

על פני השטח, מפת הלידה של האדם מספקת הצצה לבעיות בהן הוא ייתקל. מתחת לפני השטח לעומת זאת, היא מהווה מדריך שמסביר למה האדם נתקל באותה בעיה מלכתחילה ואיפה טמון הפתרון. אם מדובר בדפוסי התנהגות אז ביכולתנו לשנות אותם. אם מדובר בבחירות שלא מתאימות לנו נוכל לבחור בכיוון יותר הולם. ולמרות שנראה לפעמים שהמפה האסטרולוגית היא גזירת גורל, לרוב דווקא בה נמצאת התשובה של איך לשנות אותה גזירה.

Astrologer