נוגה – ונוס – שוקרה

נוגה הוא הכוכב השני במרחקו מהשמש, והרביעי במהירות תנועתו בשמיים. השפעתו הפיזית על חיינו כמעט ואינה ניכרת עקב מרחקו מכדור הארץ, אך העובדה שהוא הבהיר שבין הכוכבים נתנה לו את הכינוי כוכב השחר כיוון שנראה בוהק גם בעת זריחת השמש, והוא קיבל משמעות מיוחדת עבור אבותינו אשר ראו בו את אחד האלים.

עקב בהירותו ויופיו לרוב קישרו אותו בתרבויות העתיקות לאלת היופי, האהבה והפוריות מה שהפך אותו לרוב לאחד הכוכבים הנערצים ביותר, אך בתרבויות מסוימות קישר אותו לרדיפה אחרי החומרי. בנצרות לדוגמא הוא קיבל את ההקשר הכי שלילי בדמותו של השטן, אשר עבור הנוצרים מהווה מלאך מורד בשם לוציפר (מביא האור), שהמשמעות המקורית של שמו היא כוכב נוגה.

משמעותו של ונוס באסטרולוגיה המערבית ובאסטרולוגיה ההודית דומים מאוד, ובשתי השיטות הוא מייצג את חמשת החושים שלנו ואת כל מה שאנחנו תופסים כיפה, נעים ומושך, ביחד עם יחסינו לאחרים בכלל ולנשים בפרט. באסטרולוגיה ההודית ונוס מייצג גם את ההנאות והמותרות בחיינו, כלי רכב, חושניות, מים וגשם, משא ומתן ומסחר, ובגופינו את העיניים, השפתיים, הכליות, נוזלים בכלל ונוזלי רבייה בפרט, ואת האשכים בגברים והשחלות ואיבר המין בנשים.

Venus

אז למה חמשת החושים והנאה?

ונוס לרוב נחשב לכוכב הכי יפה כיוון שהוא נראה כל כך בהיר, ובאותה מידה שהאור שלו מושך את מבטינו אותו מבט גם נמשך למה שאנחנו תופסים כיפה. זאת גם הסיבה לכך שוונוס מייצג נשים – המין היפה. אפילו כיום בחברה המערבית בה מנסים לתת שיוון מלא לנשים, הן מוערכות בעיקר בזכות יופיין, כיוון שהוא מושך את תשומת הלב של רוב הגברים והנשים וכיוון שהוא המבדיל העיקרי בינן לבין גברים.

באותה מידה ונוס מייצג גם את שאר הדברים אותם אנו מגדירים כיפים, מושכים, נעימים או טעימים. עוגה מקושטת תהיה יפה ומושכת עבור עניני הטעם באותה מידה שבושם איכותי ימשוך אנשים שנהנים מריחו. הצבע האהוב על האדם ימשוך את מבטו ויהיה נעים יותר מהצבע אשר הוא לא אוהב. אפילו סגנונות שונים של מוזיקה יהיו מושכים ומועדפים לפי הטעם של המאזינים להם.

זאת גם הסיבה להקשר של ונוס להנאה, כיוון שאותם חמשת החושים מאפשרים לנו להנות מהעולם שסביבנו ולחוש ביופיים, בהרגשתם, בריחם, בצלילם ובטעמם של הדברים הסובבים אותנו. במובן הזה ונוס מייצג גם את המותרות כיוון שהן מהוות משהו נחשק ונדרשת גישה לאליהן בכדי לחוות אותן דרך החושים שלנו, והתמכרויות אשר מהוות חיבה יתרה לתחושות מסוימות.

Luxury yacht

אבל איך הנאה ומותרות קשורים ליחסים בינאישיים? נשמע יותר כמו נצלנות.

כפי שכבר נאמר ונוס מייצגת משיכה והנאה, כולל משיכה לאחרים והנאה מאחרים, והן אלו שדוחפת אותנו למערכות יחסים, כולל מערכות יחסים רומנטיות, עם אנשים אותם אנו מוצאים מושכים, מעניינים ונעימים. אך בכדי שמערכת יחסים תמשיך להתקיים היא חייבת להיות נעימה עבור שני הצדדים, ובכדי שבאמת תפרח היא גם צריכה להיות רווחית, אם כי לא בהכרח במובן הכספי, עבור שני הצדדים. חובה לשים פה דגש על כך שהן ההנאה והן הרווח צריכים להיות הדדיים, ולכן מדובר בהפך הגמור מניצול אשר מהווה רווח חד צדדי.

כאשר מדובר בחברות הרווח ההדדי הוא בהנאה משיחות, מפעילויות חברתיות ומעזרה בעת צרה. כאשר מדובר במערכת יחסים רומנטית הרווח ההדדי הוא מימוש רגשי והנאות גופניות. וכשמדובר במערכת יחסים עסקית הרווח ההדדי הוא תועלת כספית וגישה למשאבים משותפים. מכאן גם ההקשר למשא ומתן ולמסחר אשר דורשים רווחיות הדדית בכדי להצליח.

המערכות יחסים שלא נופלות תחת אותה הגדרה ולכן מקבלות סמליות שונה הן מערכות יחסים משפחתיות בהן אין צפייה לרווח הדדי, אחרי הכל אם לא מצפה לתמורה על דאגתה לילדיה, ומערכות יחסים בין שליט או מפקד לאלו שנמצאים תחת פיקודם, כיוון שבה אין לנשלטים חובות וזכויות זהות. מערכות יחסים אלו נופלות תחת הסמליות של השמש (האב, השליט) והירח (האם, דאגה לאחרים). זאת גם הסיבה לקריסה של מערכות יחסים רבות, כיוון שברגע שיש רק לקיחה (שמש) או נתינה (ירח) מערכת היחסים מפסיקה להיות הדדית.

אז מי שקונה אוטו מפואר בשביל למשוך נשים עושה בחכמה?

למרות שברמה הבסיסית רכב מפואר גורם ליותר תשומת לב, ההקשר בין ונוס לכלי רכב הוא דווקא בגלל הנוחות שהם נותנים. בין אם מדובר בסוס או במטוס פרטי, התועלת הגדולה ביותר מכל כלי רכב היא תנועה נעימה בהרבה מהליכה ברגל אשר דורשת פחות מאמצים אישיים. כמו כן כל כלי רכב הוא מותרות כיוון שניתן להשתמש הן ברגלינו והן בתחבורה ציבורית בכדי להגיע ליעד, אך כלי רכב פרטי הופך את החוויה לנוחה ונעימה יותר.

הקשר חשוב נוסף הוא שבעת העתיקה כלי הרכב היה בעל חיים כמו חמור, שור, סוס או פיל, ובכדי שישמש ככלי רכב נדרשה מערכת יחסים הדדית בין הרוכב לבעל החיים. הרוכב האכיל וטיפל בבעל החיים, בדומה לטיפול ולדלק אשר דורשים כלי רכב בימינו, ובתמורה הוא קיבל כלי רכב זמין ונוח.

Birth of Venus

ואיך כל זה קשור לשפתיים, עיניים וכליות?

ונוס מייצג לא רק יופי וחושניות אלא גם פוריות, אשר נדרשת בכדי ליצור את השפע ממנו נוכל להנות. אחת הדרישות לפוריות אשר מובנת מאליה לחקלאים ולכן הייתה ידועה היטב בתרבויות עתיקות היא הצורך במים בכדי שאדמה תהפוך לפורייה ותאפשר לגדל יבול או לקצור פרי. בגופינו האיבר שאחראי על סינון מים ונוזלים, וגם על השליטה בכמות הנוזלים בגופינו הוא הכליות, אשר באופן הולם לסמליות של ונוס בא בזוג.

הכליות לא רק מסננות רעלים מתוך הנוזל אלא גם שומרות על רמה קבועה של מלח בגופינו אשר עוזר לצבור ולשמור על נוזלים בתוך הגוף בעזרת איזון הלחץ האוסמוטי. הכליות גם עוזרות לגוף לאזן את לחץ הדם אשר הכרחי לא רק לתפקוד ראוי של הגוף אלא גם לתפקוד של איברי המין. נקודה מעניינת שכדאי לציין היא שצדפות, בעל חיים אשר קושר לוונוס מימי קדם בגלל הדמיון במראה החיצוני לאיבר המין של האישה, מתפקד בצורה דומה מאוד לכליות בגופינו, וכאשר אוכלים אותן תכולת האבץ בהן משפרת את התפקוד המיני.

ההקשר בין ונוס לעיניים קל יותר להבנה כיוון שהעיניים הן האיבר שקולט בגופינו את היופי של העולם שסביבנו. ההקשר בין ונוס לשפתיים גם הוא נהיה ברור הן בעזרת הדמיון במראה בין הפה לאיבר המין הנשי והן בעובדה שהשפתיים מאפשרות לנו להנות מהטעמים במזון ומנשיקות בן/בת הזוג. הקשר נוסף הוא שאיברי החישה האלה, וכפי שכבר נאמר ונוס מייצג את החושים, דורשים סיכוך קבוע על ידי נוזלים אשר גם אותם מסמל ונוס אחרת יתייבשו ותפקודם ייפגע.

גם כשמדובר באשכים ושחלות ההקשר הוא פוריות, כיוון שהאשכים בגברים והשחלות בנשים הם שקובעים את יכולת הגוף לשאת פרי. כמו כן בשני המקרים מדובר באיברים זוגיים המפרישים הורמונים בדיוק כמו הכליות. ההקשר לאיבר המין הנשי הוא פוריות כיוון שדרכו נוצר התינוק ומגיע לעולם, והעובדה שוונוס מסמל נשים אשר רק אצלן קיים אותו איבר. הקשר נוסף הוא שכמו במקרה של השפתיים והעיניים מדובר באיבר הדורש נוזלים לתפקוד ראוי.

חזרה למאמרי הכוכבים