מאדים – מארס – מנגאלה

מאדים הוא הכוכב הרביעי במרחקו מהשמש, והחמישי במהירות תנועתו בשמיים. בגלל מרחקו מכדור הארץ השפעתו הפיזית על חיינו מועטה מאוד, אך השפעתו הפסיכולוגית על אבותינו הייתה גדולה במיוחד עקב צבעו האדום המאיים, והופעתו בשמיים לרוב התקבלה בחרדה לבאות. עוד מימי קדם צבעו האדום קישר אותו בעיני המתבוננים לדם ואסונות, וברוב התרבויות ראו בו התגלמות של אל המלחמה.

באסטרולוגיה המערבית מארס מסמל פעילות וכוח, אומץ, אנרגיה, גברים בכלל ואת הבעל אצל נשים בפרט. גם באסטרולוגיה ההודית מארס מסמל אומץ, כוח ופעילות אך את האנרגיה מסמלת השמש ואת הבעל מסמל כוכב צדק. חוץ מפעילות וכוח באסטרולוגיה ההודית מארס מסמל אחים, חברים וגברים בכללי, משטרה וצבא, מכבי אש ומנתחים, כלי עבודה ונשק, ספורט ותחרויות, ציד ובישול, נחישות ותוקפניות, מלחמות וויכוחים, תאונות, פציעות וניתוחים, ובגופנו את הדם, השרירים, טסטוסטרון ואדרנלין, ואת איבר המין הגברי.

Mars

אז למה פעילות וגברים?

הסמליות של מארס מתבססת ברובה על צבעו האדום, אשר הזכיר לאבותינו לא רק את צבע הדם שנקשר בפעילות כמו ציד ומלחמות, אלא גם את צבע השרירים שבגוף ומכאן ההקשר לפעילות בכלל ובמיוחד לפעילות הדורשת תוקפנות ונחישות. מבחינה היסטורית גם ציד וגם מלחמות היו נחלתם של הגברים ברוב התרבויות ומכאן ההקשר בין מארס לגברים.

ההבדל הכי משמעותי מבחינה תפקודית בין גוף של גבר לגוף של אישה הוא נפח השרירים. הסיבה לכך היא שגופו של גבר מפיק רמות גבוהות יותר של טסטוסטרון מגוף של אישה. הטסטוסטרון הוא גרסה הטבעית של סטרואידים ולכן מגדיל את נפח השרירים אך גם מגביר תוקפנות. למרות שבימינו הבדל זה נהיה פחות משמעותי בזכות חדרי כושר וסטרואידים אשר מאפשרים לנשים לפתח את אותו נפח שריר, מדובר בשינוי מלאכותי אשר נהיה אפשרי רק בתקופה המודרנית.

ההבדל בנפח השרירים הוא גם הסיבה העיקרית לחלוקת התפקידים ההיסטורית בין גברים כפועלים ולוחמים לנשים כעקרות בית, ולא אפליה דתית או תרבותית של נשים כפי שנהוג לחשוב בימינו. הכוח הפיזי של הגברים אפשר להם להיות יותר יעילים כחיילים, ספורטאים, פועלים וציידים כיוון שנתן להם יתרון משמעותי בשימוש בכלי נשק, כלי ציד וכלי עבודה לפני המצאתם של רובים וכלים חשמליים, ועד היום נותן להם יתרון משמעותי ברוב סוגי הספורט מה שמונע את שילובם של גברים ונשים באותה תחרות.

greek-warrior

גברים ומלחמות? נשמע כמו פרסומת פמיניסטית.

למרות שלא מדובר בהקשר מחמיא במיוחד, רמת הטסטוסטרון בגברים אכן גבוהה יותר מבנשים מה שהופך אותם ליותר תוקפנים ואמיצים. למרות זאת ההקשר בין גברים למלחמות לא נובע מתוקפנות אלא מנפח השרירים והכוח הפיזי אשר נותן להם יתרון בקרב. גברים ככלל גם נראים מאיימים יותר גם בגלל שהם גבוהים יותר בממוצע, וגם בזכות אותו נפח שריר והמראה הגס יותר של מבנה גופם אשר שנותנים להם יתרון פסיכולוגי.

למרות היתרונות הללו סיבה היסטורית נוספת לכך שדווקא גברים שימשו כחיילים הייתה עניין של הישרדות הקבוצה. בזמן שגבר אחד יכול להפרות נשים רבות ולכן אובדן של חלק מהגברים בשדה הקרב או בעת ציד לא יפגע משמעותית ביכולת ההישרדות של הקבוצה, רק נשים יכולות להיכנס להריון ולהביא ילדים לעולם מה שלקח תשעה חודשים בכל פעם וככל שיש פחות נשים כך גם יהיו פחות ילדים. הבדל זה הכריח את אבותינו להרחיק את הנשים מפעילויות מסוכנות כמו ציד ומלחמות הרבה יותר מכל חסרון פיזי, כיוון שאובדן של נשים באותן פעילויות היה יכול להביא להכחדת הקבוצה, השבט או העם.

גם ההקשר בין מארס למשטרה ומכבי אש נובע מהסכנה הטמונה באותם עיסוקים, וגם מהסכנה שאותה עיסוקים אלו נועדו למנוע. באופן כללי לרוץ לתוך בניין בוער או להתעמת עם פורעי חוק חמושים לא מועיל במיוחד לבריאות ואריכות חיים, אך זה יכול להציל חיים של אחרים. כמו כן עיסוקים אלו דורשים אומץ, נחישות, גישה תוקפנית וכוח פיזי הולם בשביל להוציא אנשים מהריסות או להכניע את אותם פורעי החוק.

להיות מנתח או טבח לא נשמע כל כך מסוכן, אז למה הם קשורים למארס?

ההקשר הכי ישיר בין מנתח למארס הוא העובדה שמנתח מתעסק למחייתו בדם, שרירים ורקמות. כמו כן סכיני המנתחים הם נשק לכל דבר, אך בידיו של מנתח הנשק הזה מופנה להצלת חיים ולא ללקיחתם. הניתוח עצמו הוא לרוב עניין טראומטי ופולשני, שני מונחים נוספים הקשורים למארס, ולעיתים קרובות הוא עניין של חיים ומוות. בנוסף לכל אלה מנתחים אכן נמצאים בסכנה כיוון שיכולים להידבק במחלות או להיפצע מהסכינים שלהם, ובאותה מידה המנותח נמצא גם הוא בסכנה מהתהליך שלעיתים יכול להרוג אותו.

למרות שהכנת אוכל לרוב לא נחשבת לפעולה גברית במיוחד, ביתור גופות של בעלי חיים להכנת סטייקים וקציצות זו בהחלט פעילות אילמה עם לא מעט דם מסביב. גם כשמדובר באוכל צמחי הוא הולך להכיל חלקים מגופם או גופות שלמות של אותם צמחים אשר היו בחיים טרם הגעתם למטבח. בנוסף, כלי העבודה הם סכינים חדות, אש וסירים רותחים אשר יכולים בקלות לגרום לפציעתו של הטבח. אז תחשבו פעמיים בפעם הבאה שאתם נתקלים במשפט "מקומה של האישה הוא במטבח".

knife-blood

ואיך כל זה קשור לאדרנלין ולאיבר המין הגברי?

בזמן שהטסטוסטרון מגדיל את נפח השרירים שלנו ונותן לנו תוקפנות, האדרנלין הוא ההורמון שמכין אותנו לקרב בכך שהוא מגביר את כוחנו ואת מהירות התגובה שלנו ולכן ההקשר למארס. כמו כן האדרנלין מופרש בעיקר כאשר אנו חשים בסכנה לעצמינו או לאחרים, וכאשר אנשים מתמכרים לאדרנלין הם לרוב שמים את עצמם במצבים מסוכנים כמו ספורט אתגרי או עבודות מסוכנות בכוונה תחילה.

בזמן שוונוס מייצג באסטרולוגיה ההודית את רוב איברי הרבייה בגוף האדם, איבר אחד מיוצג על ידי מארס – איבר המין הגברי. במובן הכי ישיר ההקשר למארס נובע מעצם תפקודו ככלי פולשני שנועד לחדור לגופם של אחרים בדומה לכלי נשק. כמו כן תפקודו קשור ישירות לדם, כיוון שרק כאשר מתמלא בדם נהיה קשיח ומוכן לפעולה. ההקשר האחרון הוא האקט המיני עצמו, אשר דורש כוח ומאמץ מצדו של הגבר ומהווה מבחינה פיזית תקיפה אלימה של הגוף שמולו.

Pan.gif

חזרה למאמרי הכוכבים