כוכב חמה – מרקורי – בודה

מרקורי הוא כוכב הלכת הכי קרוב לשמש ושני במהירות תנועתו בשמיים רק לירח. מרחקו מכדור הארץ גורם לכך שהשפעתו הפיזית על הכוכב שלנו כמעט ובלתי מורגשת, אך בדתות ותרבויות קדומות רבות הוא קיבל סמליות משמעותית ביותר ולרוב נחשב לאחד האלים. עקב מהירות תנועתו לרוב קישרו את מרקורי לאלים של תקשורת, תנועה ומסחר.

מבחינת האסטרולוגיה המערבית מרקורי מסמל את המוח, החשיבה ויכולת הלמידה שלנו, אך באסטרולוגיה ההודית דווקא הירח מסמל את המוח וצורת החשיבה ומרקורי מסמל דווקא את הבינה, יכולות הניתוח וההבנה ואת יכולות הדיבור של האדם. כמו כן הוא מסמל את האינטליגנציה, זיכרון, שמיעה, מערכת העצבים, מדעים מדוייקים, מסחר ועסקים, טכנולוגיה ומערכות תקשורת.

Mercury

ממתי מוח ואינטליגנציה הם דברים נפרדים?

אנשים רבים חושבים שאינטליגנציה היא מדד של חכמה או של יכולות מוחיות, אך לא כך הדבר. אינטליגנציה מודדת אך ורק את היכולת שלנו להבין ולחשב דברים בראש, ולא מסוגלת למדוד את רמת היצירתיות לדוגמא, לכן רמת האינטליגנציה יכולה להצביע על ביצועים של אדם בתור רואה חשבון אך לא בתור צייר או מוזיקאי. כמו כן היא לא מודדת את החכמה של האדם, אשר נקבעת יותר על ידי ניסיונו והחוויות אותן עבר בחיים.

הדוגמא הכי בולטת למצב שבו המוח והאינטליגנציה מפגינים את השוני ביניהם הוא תסמונת סוואנט. בתסמונת זו אנשים ניחנים במגבלות שכליות כמו אוטיזם ודיסלקציה, אך באותו הזמן מפגינים יכולות מתמטיות או יצירתיות גבוהות מהרגיל. חשוב לזכור שגאונים מפורסמים רבים הפגינו תסמיני דיסלקציה, ביניהם אלברט איינשטיין, ליאונרדו דה-וינצ'י ותומס אדיסון.

היכולת שלנו לחשב דברים בראש גם קובעת את יכולותינו במדעים מדוייקים המבוססים על חישובים מתמטיים, והיא בעצמה תלויה בזיכרון כיוון שהוא זה שקובע את כמות המידע שביכולתנו לחשב. הזיכרון שלנו גם מאפשר לנו להשוות מידע חדש למידע שבו נתקלנו בעבר, ובכך להבין את אותו מידע.

ואיך אינטליגנציה קשורה לשמיעה וליכולות דיבור?

השמיעה והדיבור הם כלי התקשורת הבינאישית העיקריים בבני אדם, ומאפשרים לאדם אחד להעביר מסרים לאחר גם אם לא ראה ולא חווה את המצב המתואר. האינטליגנציה שלנו היא שקובעת עד כמה המסר שנעביר יהיה ברור למי שמקשיב לו, כיוון שהיא מאפשרת לנסח את הדברים בצורה הולמת ומסודרת. היא גם קובעת את המהירות בה אנחנו מנסחים את המסר שברצוננו להעביר ומאפשרת לחשב את התגובה של אחרים לאותו המסר.

השמיעה שלנו חיונית לאינטליגנציה כיוון שמאפשרת לנו ללמוד דברים חדשים ולשמוע את רעיונותיהם ומסקנותיהם של אחרים בנוגע לעולם שסביבנו, ובכך לפתח את הבנתינו. היא גם קשורה ישירות ליכולות הדיבור כיוון שהיא מאפשרת לנו לשלוט בדיבור מבחינת טון, עוצמה וביטוי ובכך משפרת את יכולות התקשורת הבינאישיות שלנו.

Hermes

אז איך זה קשור לעסקים וטכנולוגיה?

עסקים דורשים מיומנות תקשורתית רחבה כיוון שבכדי למכור מוצר או שירות על האדם לשכנע אחרים שכדאי לרכוש אותם דווקא ממנו. גם פרסומות ולוגואים הם מסרים שאותם מנסה האדם להעביר ללקוחות הפוטנציאליים שלו. מעבר ללקוחות על האדם לתקשר גם עם ספקים ושותפים עסקיים אשר יעזרו לו לספק את השירות או המוצר שהעסק שלו מציע. ובפן השכלי על האדם לחשב את ההוצאות וההכנסות של העסק, את הכדאיות הכלכלית של מיזמים, את המחיר לשירות או למוצר שהוא מציע, ולנהל חשבונות באופן שותף מה שדורש מיומנות מתמטית גבוהה.

גם כשמדובר בטכנולוגיה יש תלות הדדית בין פיתוחים טכנולוגיים לאינטליגנציה, מכיוון שבכדי לפתח טכנולוגיה נדרשים חישובים מדוייקים וידע נרחב באופן פעולתה, ואותו הידע נדרש לשימוש נכון באותה טכנולוגיה. גם ההקשר בין טכנולוגיה לתקשורת נהיה ברור על ידי מבט אחד באינטרנט או בטלפונים, ואפילו בלוחות החמר והפפירוסים שהיו בעצמם פיתוחים טכנולוגיים לפני אלפי שנים. בכדי להשתמש בדואר אלקטרוני לדוגמא עלינו לדעת קרוא וכתוב שהם מיומנות תקשורתית אך גם לדעת להשתמש במחשב שהוא כלי טכנולוגי, ואותו הדבר נכון גם לגבי פפירוס שבו הכלים הטכנולוגיים הם הפפירוס עצמו, הנוצה או המקל בעזרתו נכתוב והדיו.

ומה לגבי מערכת העצבים?

מערכת העצבים היא כלי התקשורת של גופינו, כיוון שהיא מחברת בין איברי חישה בגופינו כמו העיניים, האוזניים, האף ואפילו העור לבין המוח שלנו. העצבים בגופינו אחראים על קליטת המידע מהעולם החיצוני, ועל העברת המסרים האלה למוח דרך עצבים אחרים במערכת. ניתן להשוות זאת לעכבר מחשב אשר קולט תנועה ומעביר אותה לתוך המחשב דרך החוט שמחבר ביניהם.

אותה מערכת העצבים אחראית גם על העברת המסרים מהמוח שלנו לשאר האיברים בגוף. לדוגמא כשאנחנו מעוניינים בלומר משפט כלשהו היא זו שמעבירה את הפקודות הנכונות לפה, ללשון ולשפתיים בכדי ליצור את הצלילים שירכיבו את אותו משפט, ובכך הופכת את המחשבות שמקורן במוח לפעולות של הגוף.

חזרה למאמרי הכוכבים