שבתאי – סטורן – שאני

שבתאי הוא הכוכב השישי במרחקו מהשמש והשביעי במהירות תנועתו בשמיים מה שהופך אותו לאיטי ביותר בין הכוכבים הנראים לעין. עקב מרחקו הרב מכדור הארץ יש לו השפעה פיזית מועטה וכמעט בלתי מורגשת על חיינו, אך הוא ניחן מימי קדם בסמליות רבה ומשמעותית עקב תנועתו האיטית בשמיים. עבור אבותינו תנועתו הכמעט בלתי מובחנת של סטורן סימלה את חלוף השנים ולכן את הזמן עצמו, ולכן הוא נתפס כאחד הכוכבים המשמעותיים ביותר.

Saturn

בתרבויות העתיקות סטורן קושר לאלים שסימלו בעיקר את חלוף הזמן בצורה אחת או אחרת, אך עקב כך הוא קיבל גם סמליות פחות מחמיאה. בתרבות היוונית הוא קושר לקרונוס, אבי האלים הקדמון, ובהמשך חובר לכרונוס שייצג את הזמן עצמו. סמליות דומה אפשר לראות אצל הרומאים אשר קישרו אותו לסטורן האוחז במגל מאבן, ובכך מסמל את כלי האבן בהם השתמש האדם הקדמון ואת איסוף הקציר שנזרע בעבר וכעת הבשיל. באמונה ההודית הוא קושר לשאני, האל שאחראי על מימוש הקארמה שלנו שבדומה לסטורן והמגל מבשילה עם הזמן ואנו קוצרים את הזרעים אותם זרענו.

באסטרולוגיה המערבית סטורן מייצג חוק וסדר, טבע ועצים, קשיים ומגבלות, עבודה והתמדה, הזדקנות ועצלנות, והתנגדות לשינוי. סמליות זו ניתן למצוא גם באסטרולוגיה ההודית, בה סטורן מסמל גם את הקארמה, דברים מוצקים, מערכות ומכונות, שלטון וביורוקרטיה, סבלנות וסיבולת, ובגופנו את העצמות, השיניים, השיער, הציפורניים, ואת אריכות החיים שלנו.

Cronus

אז למה חוק וסדר?

המסלול האיטי של סטורן נקשר להתנגדות אך באותה העת התמדה, ולכן הוא מייצג כל דבר מוצק כיוון שדברים מוצקים מתנגדים לשינוי בצורתם. את הדוגמא הכי בולטת לקשר בין דברים מוצקים לסדר ניתן למצוא בפיזיקה, בה חומרים נחשבים למוצקים רק כאשר יש להם סדר מסוים במבנה האטומי. באותה מידה ערימת אבנים הופכת לבית רק כאשר מסדרים אותה בצורה מסוימת. אפילו שלטון דורש סדר בו לאנשים יהיה מקום בתור המחליטים, המבצעים, השופטים והנשלטים, אחרת אותו שלטון יהפוך לאנרכיה.

ההקשר של סטורן לחוקים נובע מההקשר שלו לסדר, כיוון שבכדי לדעת איך לסדר את הלבנים כדי שיהפכו לבית עלינו לדעת את חוקי הפיזיקה והאדריכלות שיאפשרו להם להישאר במקום ובכדי לבנות צורת שלטון יעילה עלינו לקבוע מה יהיו הזכויות והחובות של כל מי שנכלל בה. סטורן מייצג לא רק חוקים אנושיים אלא גם את חוקי הטבע אשר קובעים כי האדמה מתחת לרגלינו תהיה מוצקה וכוח הכבידה ישאיר אותנו מחוברים אליה.

באותה מידה שסטורן מייצג את החוק והסדר הוא מייצג גם את אכיפתם עקב התנגדותו לשינוי. לדוגמא במצב בו מישהו קופץ מצוק כוח הכבידה של כדור הארץ ימשוך אותו למטה והאדמה המוצקה אותה מייצג סטורן תתנגד להמשך נפילתו מה שיכול לגרום לפציעה או מוות. במקרה שמדובר בחוקי האדם האדמה תתחלף באנשים אחרים ולעיטים בכוחות משטרה או צבא אשר יעשו כל שביכולתם בכדי לעצור ולהעניש אדם אשר פועל נגדם. מכאן גם ההקשר של סטורן לקארמה, שפירושה תוצאות מעשינו, והסיבה לכך שברוב התרבויות העתיקות פחדו ממנו יותר מאשר ממארס או כל כוכב אחר.

Judge

חוקים, קשיים ועבודה? נשמע כאילו הוא השוט בידי פרעה. אבל איך זה שהוא מייצג גם עבודה וגם עצלנות?

הסיבה לכך שסטורן מייצג קשיים ומגבלות היא הקשרו לדברים מוצקים. חומה אשר חוסמת את דרכינו מהווה מכשול וקושי שיש להתגבר עליו בכדי להמשיך באותה הדרך, והמבנה המוצק של אותה חומה שחוסם את המעבר הוא ההקשר בינה לבין סטורן. גם חוקים, אותם מייצג סטורן, מגבילים את חופש הפעולה שלנו ויכולים להיות מכשול אשר עליו נצטרך להתגבר. אפילו חוקי הטבע יכולים להפוך למגבלה כיוון שיקבעו את המשקל המרבי שנוכל להרים בכוחות עצמינו, את מרחק הקפיצה שלנו ואת מהירות הריצה שלנו, וימנעו מאיתנו את היכולת לעוף בלי כנפיים או לכופף מוטות ברזל כמו סופרמן.

גם ההקשר של סטורן לעצלנות נובע חלקית מהעובדה שהעצלנות שלנו מגבילה אותנו מלעשות יותר ממה שאנחנו עושים כרגע. אבל הסיבה האמיתית לקשר בין סטורן לעצלנות היא דווקא בגלל שעצלנות מייצגת התנגדות לשינוי, כיוון שבכדי לזוז ולפעול עלינו לשנות את מצב גופינו מזה של מנוחה לזה של תנועה, ולהמשיך לשנות אותו בהזזת הידיים והרגליים בכדי לבצע פעולות. כמו כן אותה העצלנות נובעת מהעובדה שאנו מרגישים קושי, אשר גם אותו מייצג סטורן, כאשר אנו צריכים לזוז ולהתאמץ.

ההקשר של סטורן לעבודה והתמדה נראה כמו סטירה של ההקשר בינו לבין עצלנות, אך לא כך הדבר. הסיבה להקשר בין סטורן לעבודה היא דווקא ההקשר שלו לחוקים, כיוון שאותם חוקים קובעים כי בלי עבודה ומאמץ לא נוכן להתקדם. לדוגמא חוקי הטבע דורשים מאיתנו לזרוע זרעים, להשקות אותם ולטפל בהם עד שיהפכו ליבול שנוכל לקצור ולאכול בכדי להישאר בחיים. ובכדי להתגבר על אותה חומה שעוצרת אותנו בדרכנו אל היעד יהיה עלינו לטפס מעליה או ללכת סביבה בכדי להגיע למטרה מה שידרוש התמדה. באופן אירוני למדי, אפילו בכדי לתחזק את אותה עצלנות יהיה עלינו להתאמץ ולהתמיד בשמירה על מצב המנוחה ולהתנגד לכל מי שינסה לגרום לנו להתחיל לזוז.

Slavery

ואיך הוא יכול מצד אחד לייצג טבע ומצד שני מכונות?

למרות שאנו כיום תופסים מכונות בתור משהו שונה או נפרד מהטבע, אותן מכונות מהוות חלק ממנו ופועלות לפי אותם חוקים כמו כל דבר אחר המצוי בו. ההקשר הכי בסיסי של סטורן לטבע הוא הניסיון המתמיד של כל יצור חי להישאר בחיים אשר מייצג התנגדות לשינוי, וההתנגדות לשינוי שרואים בכל סלע, הר או יבשת. כמו כן לכל יצור חי בטבע יש מקום ותפקיד משלו במעגל החיים, החל מהחיידק שמפרק פסולת והופך אותה למזון לצמחים, וכלה בלוויתן אשר מסנן את מי הים בחיפושיו אחר מזון, ומכאן ההקשר לסדר אשר מסמל סטורן. ההקשר שלו לעצים נובע מהגזע המוצק והאיתן שמסרב לזוז גם ברוח חזקה, והגדילה האיטית, המסודרת והמתמדת שלהם.

ההקשר של סטורן למכונות נובע מהסדר אשר מאפשר להן לפעול ולבצע את תפקידן, ומהעובדה שתפקידן הוא לבצע פעולות אשר חוזרות על עצמן בהתמדה. כמו כן המערכות שנמצאות בבסיס המכונות ומאפשרות להן לתפקד מהוות סדר מסוים אשר מאפשר להן לבצע את תפקידן. גם גופינו וגופם של שאר בעלי החיים ואפילו זה של צמחים, הוא בבסיסו מכונה אשר נועדה לבצע תפקידים מסוימים כמו לאכול, לגדול ולהתרבות, ולכן אין שום סטירה בין הסמליות של הטבע לסמליות המכונות.

Machinery

ומה הקשר לשיער, ציפורניים, שיניים ועצמות? ואיך כל אלה קשורים לאריכות חיינו?

ההקשר בין סטורן לעצמות, שיניים וציפורניים נובע מהמבנה הקשיח שלהם אשר מתנגד לשינוי. כמו כן מדובר בחלקים בגופינו אשר גדלים באיטיות, אשר גם אותה מייצג סטורן. הקשר נוסף הוא שכל חלקי הגוף הללו מהווים מבנים מסודרים וקבועים לעומת איברים כמו שרירים או כלי דם שמשנים את צורתם בהתאם לצורך ובכך דומים יותר לנוזל מאשר לחומר מוצק. גם אריכות חיים מהווה התנגדות לשינוי, כיוון שאותו שינוי מהווה מוות, והתמדה כיוון שנדרש מאמץ קבוע בכדי לשמור על עצמינו בחיים. כמו כן אריכות חיינו תלויה בחלוף הזמן, אשר גם אותו מייצג סטורן.

סיכום

ניתן לסכם את סטורן בתור הכוכב שמייצג את כל מה שקבוע, מסודר ודורש זמן וסבלנות. מצד אחד אנו נוטים לראות בו את הדברים הבעייתיים ביותר בחיינו, כמו מחלות כרוניות (שנשארות לאורך זמן), חוקים ומגבלות, וקשיים ומכשולים. מצד שני אותם החוקים והמגבלות מונעים שינויים קיצוניים שיכולים לפגוע בנו ואף להרוג אותנו, ואותם הקשיים והמכשולים הם גם אותם המבנים המוצקים שמגנים עלינו מאיתני הטבע ושומרים על עצמותינו מוצקות. הוא גם מייצג את אותו כוח הסיבולת ויכולת ההתמדה שמאפשרים לנו להתגבר על מכשולים וסכנות, להתמודד עם קשיים, ולהתמיד בדרכנו אל המטרה.

Washington_Crossing_the_Delaware_by_Emanuel_Leutze,_MMA-NYC,_1851

חזרה למאמרי הכוכבים