ראש הדרקון – קאפוט דרקוניס – רהו

שלא כמו הכוכבים, ראש הדרקון לא מייצג גוף שמימי פיזי אלא את אחת הנקודות בהן מסלול השמש חוצה את מסלול הירח שבהן נוצר ליקוי חמה או ליקוי לבנה. רהו וראש הדרקון הם השמות שקיבלה נקודת המפגש הצפונית בין המסלולים, ולמרות שכל אחת מהנקודות יכולה ליצור ליקוי חמה או ליקוי לבנה, מקובל לראות את נקודת המפגש הצפונית בתור הנקודה המסורתית לליקויי שמש או ליקויי חמה.

רהו לרוב לא מופיע באסטרולוגיה המערבית וכאשר כן לא מקבל חשיבות מכרעת, אך באסטרולוגיה ההודית קיבל חשיבות זהה לזו של הכוכבים במשמעותו. בתרבות ובמיתולוגיה ההודית הוא נתפס כשד אשר שתה מסם האלמוות אך באותו רגע גופו חולק לשתיים על ידי הנשק של וישנו, אחד האלים. שני חלקי גופו הפכו לשדים בני אלמוות בשם רהו או ראש הדרקון אשר בולע את השמש בעת ליקוי חמה וקטו או זנב הדרקון אשר בולע את הירח בעת ליקוי לבנה.

Solar eclipse

בכתבים העתיקים נאמר כי הוא דומה בהשפעתו לסטורן ומסמל את מה שעלינו לעבור בחיים הללו ואת הלקחים שעלינו ללמוד בגלגול הנוכחי. לעומת זנב הדרקון אותו משווים לחור שחור, את ראש הדרקון משווים לחור לבן אשר מעצים ומגזים את השפעת הבית בו נמצא ואת עוצמת הכוכבים אשר נופלים תחת השפעתו. כמו כן הוא מסמל חידושים וכל דבר חדש ולא מוכר בחיינו, ואת הזר והנוכרי, הגירה, טכנולוגיות ותגליות מדעיות, אשליות והזיות, התמכרויות ואובססיה, סמים, רעלים וכימיקלים, וירוסים, טפילים וחיידקים, ובגופינו גידולים וסרטן, מוטציות גנטיות, דלקות ואלרגיות.

evolution_by_tastyk

מה זה בכלל חור לבן? ולמה חידושים ודברים זרים?

Singularity

חור לבן הוא ההיפוך של חור שחור – במקום שחומר ייבלע לתוכו הוא יוצא ממנו, ואם משווים את זנב הדרקון לחור שחור אז ראש הדרקון הוא חור לבן. הסיבה להשוואה היא שכמו שזנב הדרקון מייצג את העבר, ראש הדרקון מייצג את העתיד וכל אשר בא איתו. עתידנו, בדומה לחור לבן אשר מכניס חומר ואנרגיה לסביבתו, מכניס לחיינו חוויות חדשות ודברים חדשים אותם יהיה עלינו לעבור בכדי להתקדם בחיינו.

ההקשר לעתיד הוא גם הסיבה שראש הדרקון מסמל חידושים ודברים זרים. חידושים והתפתחויות מגיעים עם חלוף השנים בכל תחום בחיינו ואפילו בחיים עצמם בצורת אבולוציה, וכל דבר שלא מתחדש נשאר בעבר. דברים נחשבים לזרים או חדשים עבורנו רק אם לא נתקלנו בהם בעבר, ומכאן הקשרם לראש הדרקון. גם הגירה של אנשים או בעלי חיים ממקום אחר גורמת לתפיסתם כזרים וחדשים, ולכן נקשרת לרהו.

ואיך זה קשור להתמכרות, אובססיה ורעלים?

ההקשר בין רהו להתמכרויות ואובססיה נובע מהעובדה שמיוצג בתור ראש ללא גוף, אשר יכול לבלוע עוד ועוד אך לא ידע שובע בגלל שאין לו בטן. אובססיה היא במובן מסוים אותו החוסר שובע, והיא דוחפת אותנו לחפש עוד ועוד סיפוק אך גם אם נמצא אותו לא בהכרח נהיה שבעים. מצב דומה קורה כאשר אדם מכור מחפש באופן קבוע סיפוק מהדבר אליו התמכר, אך גם כאשר קיבל את הדבר אשר חיפש לא יוכל להסתפק בו ויחפש עוד מנה. הקשר נוסף הוא ההתייחסות לרהו בתור דרקון, אשר בתרבויות קדומות יוצג בתור נחש גדול ולא בצורה בה הציגו אותו במערב מימי הביניים. בדיוק כפי שנחש מתלפף סביב טרפו ומסרב לשחרר, כך גם אדם אחוז אובססיה או מכור לא ירפו מחיפושיהם אחר סיפוק ויהיו מוכנים לעשות הכל בכדי להגיע למטרתם.

הייצוג של רהו בתור נחש הוא גם זה שגורם להקשר בינו לבין כימיקלים ורעלים, כיוון שאחת התכונות המפורסמות של נחשים היא הארס בפיהם. רעלים וכימיקלים במינונים הנכונים יכולים לרפא אותנו אך במינונים גבוהים מדי מסוגלים להרוג, בדיוק כמו שארס של נחשים במינונים נמוכים יכול להפוך לתרופה. כמו כן, סמים אשר מורכבים מכימיקלים יכולים לשמש כתרופות, אך במינונים גבוהים יגרמו למנת יתר ויהרגו אותנו בדיוק כמו רעל. העובדה שאותם סמים גורמים להתמכרויות היא עוד אחת מהסיבות שנקשרו לרהו.

Georg_Emanuel_Opiz_Der_Völler_1804

ולמה אשליות והזיות? ואין הן קשורות לוירוסים, טפילים וחיידקים?

הקשר הבסיסי ביותר בין רהו לאשליות והזיות נובע מהעובדה שליקוי חמה גורם לאשליה של לילה. כמו כן כימיקלים וסמים רבים, אשר גם אותם מסמל רהו, יכולים לגרום להזיות מסוגים שונים. הקשר נוסף נובע מהעובדה שכל דבר אשר נתפס כזר בעינינו נראה כך רק בגלל חוסר ניסיוננו ולא עקב ייחודיות אמיתית, וכאמור רהו מסמל דברים זרים. אך הסיבה האמיתית להקשרו לאשליות היא שהוא מסמל אובססיות, אשר בבסיסן אשליה של סיפוק אשר לא ניתן לממש.

הקשר בין רהו לוירוסים, טפילים וחיידקים נובע מתפקידם כנגיפים. כאשר וירוס, טפיל או חיידק נכנסים לגופינו הם מהווים צורת חיים זרה, וכאמור רהו מסמל את הזר, אשר התיישבה בתוכו, ולרוב מתרבה ומתפתחת על חשבון המשאבים שלו. כמו כן אותם וירוסים וחיידקים בלתי נראים לעין וניחנים במנגנוני הסוואה אשר מגנים עליהם מפני המערכת החיסונית שלנו, ומכאן ההקשר לרהו ולאשליות. הקשר נוסף הוא התפתחותם המהירה אשר מאפשרת להם להסתגל לתרופות חדשות ומנגנוני הגנה של הגוף, ומכאן ההקשר לחידושים אשר גם אותם מסמל רהו.

ומה הקשר לגידולים, מוטציות, דלקות ואלרגיות?

ההקשר בין רהו לגידולים ודלקות הוא שרהו מסמל דברים זרים ונוכריים. למרות שגידולים מהווים חלק מגופינו, הם נתפסים כגורם זר בגופינו כיוון שאינם חלק ממבנהו הרגיל ולא מוסיפים לתפקודו. גם דלקות מתפתחות כתגובה של הגוף שלנו לגורם זר אשר חדר לתוכו או פצע אותו. גם מבחינת המראה גידול או דלקת ככלל נתפסים כנוכריים ובלתי רצויים. זאת גם הסיבה להקשר בין רהו לאלרגיות אשר גם הן תגובה של גופנו לכימיקלים, אשר גם אותם מסמל רהו, אשר נתפסים על ידי גופינו כגורמים זרים.

ההקשר בין רהו למוטציות נובע מכך שרהו מסמל חידושים. מוטציות הם שינויים במבנה הגנטי שלנו שגורמים לגופנו להשתנות לטוב או לרע, וכאשר מדובר בשינוי לטובה הוא מביא לאבולוציה אשר מהווה חידוש עבור המין כולו. למרות זאת כשהשינוי הוא לרעה הוא יכול לגרום למחלות קשות כמו גידולים סרטניים, אשר נקשרים לרהו כיוון שמהווים גם חידוש וגם גידול בו זמנית. סיבה נוספת להקשר בין רהו לסרטן היא שסרטן מתפתח כאשר תאים מסוימים מאבדים את המגבלות לחלוקתם ומתחילים להתרבות ללא הרף, ובכך מזכירים את תפיסתו של רהו כרעב שלא יודע שובע.

animal-color-mutation

סיכום

מבחינה דתית ניתן לפרש את רהו כיצר הרע אשר דוחף אותנו לחפש הנאות גשמיות במקום חכמה אמיתית, אך בלי הדחף להתקדם ולהתפתח החיים עצמם לא היו קיימים. הוא מסמל הן את תהליך האבולוציה שדוחף אותנו קדימה וגורם לנו לפתח טכנולוגיות חדשות שעוזרות בחיינו, וגם את הצד הפחות נעים של קדמה שמשאיר אחרים מאחור או אף מתפתח על חשבונם כטפיל. מצד אחד הקדמה שהוא מייצג משפרת את חיינו ומצד שני גורמת לנו לפגוע בטבע ובסביבה שאנו חיים, בדומה למוטציות מסוימות שמפתחות בנו יכולות חדשות לעומת אחרות שהופכות למחלות או לסרטן. למרות הצדדים הרעים אותו הדחף להתקדם ולהתחדש, כל עוד הוא מרוסן בחכמה, הוא זה שיוכל לקדם אותנו אל מעבר לרצונותינו האנוכיים ולהבנה אמיתית של היקום ויחסינו אליו.

חזרה למאמרי הכוכבים