הסבר מדעי אפשרי להשפעת אבני החן על גוף האדם

נכון להיום, יצא לי לראות לא מעט פעמים את יעילותם של אבני החן בתור תרופה למחלות שונות שחלקן נחשבות כיום לחשוכות מרפא. הצלחתי לשלול עד כמה שניתן את האפשרות שמדובר באפקט פלצבו כיוון שנתתי למטופלים אבני חן מבלי להסביר את השפעותיהן, וקיבלתי מהם תגובות שכללו השפעות נרחבות שלא בהכרח היו קשורות לבעיה בגללה הם פנו אליי. עקב התוצאות שנתנו אבני החן החלטתי למצוא הסבר הגיוני להשפעתן.

אחד ההסברים המקובלים להשפעתן של אבני החן הוא קרני אור אשר מסוננות על ידי האבן ומקרינות צבע מסוים על הגוף. למרות שהסבר זה נשמע אפשרי, ניסיוני הראה שאבני חן יצרו השפעה גם כאשר לא היו במגע ישיר עם העור אלא בשקיות פלסטיק פשוטות בכיס של המטופל. שקיות הפלסטיק בהן השתמשתי כאשר ניסיתי לבחון מראש את השפעתה של אבן חן מסוימת על מטופל טרם לשיבוצה בתכשיט שללו גם את האפשרות שמדובר במטען חשמלי, אותו אבני חן מסוימות צוברות כתגובה ללחץ או חום, כיוון ששימשו כמבודד.

בתור מישהו הדוגל בשיטה המדעית לא יכולתי להסתפק בהסברים כמו קרניים קוסמיות, תיקון אאורה או התגלמות אלים, כיוון שלא היוו מנגנון פיזי אלא הסבר המתבסס על אמונה. למרות זאת השפעותיהן עליי אישית ועל המטופלים שלי היו בהחלט מורגשות פיזית, לכן ניסיתי לברר מהן התכונות של אבני החן שיכולות להסביר את התופעה.

 

 

מנגנון הפעולה

בעת חיפושיי אחר מנגנון פעולה אפשרי נתקלתי בשימוש בקריסטלים באלקטרוניקה בכלל ובשעונים בפרט. בשנות ה30 של המאה הקודמת מדענים גילו כי חומרים מוצקים עם מבנה גבישי ניחנים בוויברציות פנימיות אותם כינו פונונים, אשר מסוגלות לייצר גלי אנרגיית קול או חום בהתאם לתדר שלהן. התדר של גלי האנרגיה הללו נקבע על ידי המבנה הגבישי וצורת הגביש עצמו, והוא קבוע ומדויק מספיק בשביל להשתמש בו בהפעלת מנגנונים דורשי דיוק כמו שעונים.

כיוון שגלי קול עוברים בקלות דרך פלסטיק ולא זקוקים לאור אשר לא חודר דרך כיסם של מטופלים, הם מהווים את ההסבר ההגיוני הטוב ביותר להשפעתן של אבני החן. הבדלים בתדר של גלי הקול בהתאם למבנה הגבישי של האבן יכולים להסביר גם את ההבדלים בין השפעותיהן של אבנים ראשיות כמו רובי ואבנים משניות כמו גרנט.

ההסתמכות על המבנה הגבישי ביצירת התדר יכולה להסביר גם את הדרישה לשילובן במתכות מסוימות כיוון שמתכות ניחנות במבנה גבישי משלהן, גם את הדרישה לאבנים נקיות מפגמים כיוון שכל שבר, עצם זר ושינוי במבנה הכימי ישנו את התדר שהאבן מפיקה. גם תהליך החימום שעוברות האבנים בכדי לשפר את צבעיהם וצלילותם לרוב פוגע במבנה הגבישי שלהם וזאת אחת הסיבות לכך שגמולוגים מסוגלים להבדיל בין אבן שעברה חימום לאחת שלא.

דרישה זו קיימת גם באלקטרוניקה, בה משתמשים בקוורץ סינטטי בכדי להבטיח גביש נקי מפגמים. למרות זאת חשוב לציין כי לעיתים קרובות הקריסטלים הסינטטיים לא מהווים העתק מושלם של אבנים טבעיות בגלל השוני בתהליכי גדילתם שגורמים לשינויים בהרכב הכימי או במבנה הגבישי בהתאם לתהליך הייצור ולכן לרוב הם יפיקו תדר שונה מהאבנים הטבעיות.

למרות שהמבנה הגבישי מסוגל להסביר את ההבדל בין השפעותיהן של אבנים מסוגים שונים, הוא לא מסוגל להסביר את ההבדלים המיוחסים לצבע של האבנים. פרט זה חשוב ביותר כיוון שהמבנה הגבישי של הרובי, הספיר הצהוב והספיר הכחול הוא זהה, אך ההשפעות שהם מפיקים שונות לחלוטין. גם אם מנסים להסביר את התופעה מבחינה כימית נתקלים בבעיה כיוון שבאבנים שונות אותו הצבע מתקבל מאלמנטים שונים. ברובי לדוגמא הצבע האדום מתקבל בד"כ מכרום ובגרנט אדום הוא בד"כ מתקבל מברזל.

מצאתי מענה אפשרי בעובדה שהצבעים ברוב האבנים מתקבלים עקב כמות קטנה של אטומים של אלמנט מסוים שהחליפו את האטומים המקוריים במבנה הגבישי, בזמן שבשאר המקרים הם תכונה של ההרכב הכימי של המבנה הגבישי, כך שבשני המקרים יש קשר ישיר בין המבנה הגבישי לצבע.

למרות עובדה זאת, צבע האבן הוא לא מה שקובע את אופן פעולתה כמו שניתן לראות במקרה של רובי ואלמוג אדום. כמו כן אבנים שונות בצבעים הנכונים שלא נותנות את התוצאות הצפויות ולכן לא משתמשים בהן ברפואת אבני החן הוודית. נראה כי רק כאשר הצבע והתדר הולכים יד ביד האבן תיתן את התוצאה הרצויה.

Phonons

השפעה על הגוף האנושי

למרות שהפונונים יכולים להסביר את אופן הפעולה של האבנים, והאנרגיה הדרושה בכדי שייצרו תדרים יכולה לבוא משינויי הטמפרטורה בין צד האבן שקרוב יותר לגוף לצד האבן שחשוף לסביבה, זה לא מסביר את התגובה שמתקבלת אצל המטופלים מבחינה רפואית. התדרים שמופקים מאבני החן מסוגלים ליצור גלי קול בתווך השמיעה שלנו, גלי חום ואפילו גלי אור כמו במקרה של לייזרים מבוססי רובי, אך חלק גדול מהתדרים ייצרו גלי קול בתווך האולטרסאונד.

למרות שתדרי אולטרסאונד נמצאים מחוץ לתווך השמיעה שלנו, לעיתים אנשים מדווחים כי הם מסוגלים להבדיל בין אבני חן לבין חומרים אחרים כאשר באים איתם במגע. עד כה המדע הסביר תופעה זו כפסיכולוגית כיוון שהמוח מסוגל לייצר תחושות כאשר מצפים להן, אך התדרים המופקים מאבני החן מאפשרים גם הסברים אחרים. תדרים מסוימים מסוגלים להרעיד את קצות העצבים בעור שלנו ויתפרשו כוויברציות, תופעה הנקראת פלסטסיה (Pallesthesia). גם השיער שגדל על עור האדם רגיש לתנודות ויכול לקלוט ויברציות ולהעבירן לעצבים הקשורים אליו.

מניסיוני האישי, התחושה המתקבלת מאבני חן דומה יותר לתחושה של קור או חום מאשר לתחושה של ויברציות, ומספר אבנים ספציפיות כמו לאפיס לזולי וספיר כחול גולמי יוצרות אצלי תחושה של כאב חד לאחר מספר שניות במגע איתם. מטופל נוסף דיווח על תחושת קור מכאיבה כאשר החזיק אבני רובי, והיה אף מסוגל למצוא בעזרת תחושה זו אבני רובי במקבץ ספירים בצבעים שונים כאשר עיניו מכוסות. התחושה התקבלה גם מאבנים מחוממות ומטופלות בבריליום, אך לא מאבני רובי סינטטיות, גרנט אדום או כל אבן חן אחרת שנבחנה. בחינה של השפעת גלי אולטרסאונד בתווכים נמוכים יצרה תחושת מגע בלתי נעימה הן עבורי והן עבור אותו מטופל. התחושות שהתקבלו במקרים שתוארו כאן יכולות להצביע על כך שדווקא העצבים שאחראים להרגשת קור בעת מגע הם אלו שהכי מושפעים מהמגע עם אבני החן.

לאחר שהצלחתי למצוא הסבר אפשרי לאנרגיה המופקת מאבני החן ולהשפעתה הפיזית על גופינו, נותר רק למצוא הסבר הגיוני לשיפורים הבריאותיים המדווחים שמתקבלים כאשר אבני החן נמצאות בקרבת הגוף. בחיפושיי אחר מידע בנושא נתקלתי במספר מחקרים בתחום הפסיכואקוסטיקה, מדע שמטרתו לחקור את השפעתם של תדרי קול על גוף האדם. למרות אנחנו רק מתחילים להבין את ההשלכות הרפואיות של תדרי אולטרסאונד, בין ההשפעות המתועדות שנצפו עד כה היו גם השפעות חיוביות על שיקום רקמות וגם סימפטומים שליליים כמו כאבי ראש, סחרחורות ובחילות, ובמקרים מסויימים אפילו הזיות. אז למרות שאין כרגע מחקרים שיענו על השאלה אחת ולתמיד, הפקת תדרי קול על ידי אבני חן היא מנגנון שיכול להסביר באופן הגיוני את השפעתם הרפואית של אבני חן על גופינו.

Vitruvian-Man

סיכום

השערתי הנוכחית היא שאבני חן פועלות בדומה לקוצב לב, ומכתיבות לגופינו תדר מסוים דרך מערכת העצבים שעוזר לו לטפל בבעיות בריאותיות. זה גם מסביר חלקית את השפעתן המצטברת המדווחת אשר עוברת כאשר אנחנו מורידים אותן, כיוון שלגופינו לוקח זמן להסתגל לתדר המופעל עליו ובתגובה ליצור שינויים. בנוגע להשפעות המיוחסות לאבני חן בתחומים שלא קשורים לבריאות, חוששני שיידרשו עוד הרבה פריצות דרך מדעיות בכדי שנוכל לדון בהן בצורה אובייקטיבית.

לסיכום הייתי רוצה לציין כי כל הכתוב כאן הוא עדיין בגדר תיאוריה ודורש מחקרים רבים ומעמיקים בכדי לברר חד משמעית אם אכן זו הדרך שבה אבני חן פועלות. למרות זאת מדובר בעוד צעד שמקרב אותנו להבנה אמיתית של הכוח הטמון באבני החן שגרם להן להיות כה נחשקות ונערצות בקרב בני אדם לדורותיהם.

חזרה לרפואת אבני החן