מידע כללי והיסטוריית האבן

Hessonite4

אבני הגרנט למיניהן מרכיבות משפחה שלמה של אבני חן העשויות מתרכובות שונות וניחנות בנוסחה הכימית X3Y2(SiO4)3 שמבדילה בינן לבין אבני חן אחרות. הבדלים בין סוגי אבני הגרנט מתבטאים לא רק בצבעים כמו ברוב סוגי אבני החן אלא בעיקר בתרכובת הכימית הספציפית שלהם. לדוגמא, בהסונייט הנוסחה היא Ca3Al2(SiO4)3, בזמן שבאלמנדין (הגרנט הכי נפוץ) הנוסחא היא Fe3Al2(SiO4)3.

צבעו של ההסונייט נע בין חום כהה לכתום ולעיתים כולל גוונים אדומים. למרות שלגרנטים אדומים (במיוחד מסוג אלמנדין ופיירופ) היסטוריה עשירה ומפוארת בתור אבנים בפני עצמן, וקרוב לוודאי שהן הנופך שמוזכר כאחת מאבני החן בחושן, ההסונייט לרוב נכלל עם הזירקון הטבעי בקטגוריה הייסינט שכללה בעבר את כל האבנים הכתומות והחומות.

Hessonite1
גרנט הסונייט

 

תכונות אגדיות ושימושים היסטוריים באבן

ההסונייט נהיה נפוץ במערב בתקופת ימי הביניים ומעולם לא תפס פופולאריות בקהל הרחב, אם כי שימש לעיתים כקמע לסוחרים ומטיילים, ועקב צבעיו האדמתיים נחשב לאבן צנועה וענוותנית לעומת אבנים בוהקות כמו רובי ואמרלד.

שימוש הנפוץ ביותר להסונייט היה בתור קמע לכל מי שנדרש לצאת למסעות ארוכים כיוון שנחשב כי הוא עוזר להירדם ומגן על בעליו מפני שודדים. כמו כן האמינו כי מי שלובש הסונייט יזכה לקבלת פנים חמה בכל מקום אליו יגיע. ייתכן כי האמונות האלה נובעות מצבעו האדמתי כיוון שהזכיר את אדמת המולדת ולכן קישר את בעליו לבית.

Hessonite3

 

האבן לפי האמונה ההודית

באמונה ההודית אבני חן מסוימות משדרות תכונות של אלים המיוצגים על ידי כוכבי הלכת. לפי אותה אמונה, האבנים מקרינות תכונות אשר קשורות לאותם אלים על האדם, ומאפשרות לו להנות מהברכות אותן מביא אותו האל.

באמונה ההודית, ההסונייט הוא התהוות של ראש הדרקון (השד רהו) על פני האדמה, או בצורה יותר מדויקת ההתהוות של התכונות אותן מקנה ראש הדרקון לאדם. השד רהו תופס צורה פיזית בנקודת המפגש הצפונית בין מסלול השמש ומסלול הירח, ונחשב להתהוות יצר הרע באדם ולסיבה לחזרתו למעגל החיים אחרי מותו.

Hessonite2באסטרולוגיה ההודית, ראש הדרקון מייצג את הרצונות והתשוקות של האדם ואת הלקח שעל האדם ללמוד בגלגול החיים הנוכחי.

לפי האסטרולוגיה ההודית, ההסונייט מתאים לאדם אשר הראש הדרקון בהורוסקופ שלו ממוקם במקום מועיל. עבור אדם אשר אצלו ראש הדרקון ממוקם במקום מזיק בטבלת הלידה, ההסונייט נחשב לאחת האבנים ההרסניות ביותר ולא מומלץ בכלל.

חוץ מההסונייט, ההודים משייכים לראש הדרקון גם את הזירקון החום.

בין התכונות המיוחסות להסונייט כאשר מתאים לאדם, נכללים שיפורים מהותיים בשיקול הדעת שלו, ביכולתו להרוויח כסף ובמצבו הכלכלי, בנחישות שלו וביכולתו להשיג את מטרותיו. כמו כן נאמר כי האבן משפרת את הבריאות, עוזרת במחלות נגיפיות ומדבקות, ובמחלות אקזוטיות וחשוכות מרפא. למרות זאת ההסונייט מסוגל להגביר הרגשה של חוסר סיפוק וחוסר שביעות רצון גם כאשר האדם משיג את מטרותיו.

לעומת זאת, אם האבן לא מתאימה לאדם, נאמר כי היא תביא לו מזל רע,  תפגע בבריאותו ובמערכת החיסונית שלו, ויכולה לגרום לרגישות לקור ולמחלות נפשיות.

לפי אמונתם, אדם אשר רוצה לזכות בברכתו של ראש הדרקון, צריך ללבוש הסונייט נקי ונטול פגמים ששובץ בתכשיט מסגסוגת של 5 מתכות או מכסף. התכשיט חייב להיות בנוי כך שהאבן תהיה במגע ישיר עם עור האדם, כך שעגילים פסולים למטרה זו. אם האבן משובצת בטבעת, יש לענוד אותה על אצבע האמה ביד ימין לימנים או ביד שמאל לשמאליים ולנשים (עקרות בית, לא נשות קריירה).

לפני ענידת התכשיט בפעם הראשונה, יש לשטוף אותו בחלב פרה טרי ולא מפוסטר (בדתות אברהם הדבר הכי קרוב הוא שמן זית), ולאחר מכן לשטוף במים מנהר הגנגס (או כל מקור אחר בעל סמליות דתית כמו נהר הירדן). את התכשיט יש לענוד בפעם הראשונה ביום השבת שנופל בסמוך לירח מלא, בסמוך לחצות.

מידע זה פורסם למטרות חינוכיות בלבד ולא מהווה המלצה רפואית כלשהי.

Hessonite6

חזרה לרפואת אבני החן