מידע כללי והיסטוריית האבן

קוורץ הוא מינרל נפוץ במיוחד בקרום כדור הארץ, וניחן בפורמולה הכימית SiO2. למרות שאנו נתקלים יותר בחיי היום יום בסלעי גרניט ובחול בחוף הים, אבני חן רבות בתכשיטים שאנו לובשים עשויות מקוורץ בבסיסן עם צורות גדילה מגוונות המבדילות ביניהם. הקוורץ השקוף אשר מכונה לעיתים קריסטל, האמטיסט, הסיטרין, הקוורץ המעושן והרוז קוורץ הוורוד אשר עשויים מגבישי קוורץ שלמים. הכלקדון, האגט והג'ספר עשויים מגבישים מיקרוסקופיים של קוורץ השזורים ביניהם. עין הנמר היא תערובת של גבישי קוורץ וסיבי אסבסט, והאופל הוא ג'ל קשיח העשוי מחלקיקי קוורץ מיקרוסקופיים שהתאחדו למבנה דמוי אבן.

הקוורץ הצהוב, אשר כיום מכונה בעיקר ציטרין, לעיתים נקרא גם קוורץ לימון או טופז, למרות שהטופז המודרני הוא אבן שונה לחלוטין. ציטרין טבעי הוא אבן נדירה ביותר ורוב האבנים שנמכרות תחת שם זה נוצרו עקב חימום של אמטיסט או סמוקי קוורץ. זאת גם אחת הסיבות שלעיתים קרובות הציטרין מוחלף באבנים משניות אחרות כמו הטופז והטורמלין הצהוב כאשר מדובר ברפואת אבני החן ההודית. יש הסבורים כי אבן הלשם בחושן המקראי הייתה הקוורץ הצהוב. ברוב התרבויות הקוורץ הצהוב קושר לשפע וממון, והיה נפוץ בתור קמע וסמל סטטוס בקרב סוחרים ובני אצולה.

Citrine1
.ציטרין טבעית. רוב אסני הציטרין שנמכרות היום הן אבני אמטיסט מחוממות

תכונות אגדיות ושימושים היסטוריים באבן

במערב הציטרין היה נפוץ עוד מימי קדם, אך לרוב לא הבדילו בינו לבין אבנים צהובות אחרות כמו הכריזוליט, הדרוויט, ההליודור והזירקון הצהוב, אשר זכו בימי קדם לשם הכולל "טופז". גם כיום אבנים צהובות נקראות לפעמים טופז, למרות שהטופז המודרני הוא אבן חן נדירה שמקורה בברזיל ולא היה קיים במערב לפני המאה ה18.

לעומת אבנים שניחנו בצבע ייחודי יותר, לקוורץ הצהוב יוחסו סגולות אשר היו משותפות לכלל האבנים הצהובות.

התכונה העיקרית שהפכה אבנים אלו לפופולאריות היא הדמיון בין צבען לצבעו של הזהב, מה שהביא לאמונה הרווחת עד היום כי אבנים אלו מביאות עושר וממון לבעליהן. צבען הצהוב הזכיר גם את החיטה הבשלה שמוכנה לקציר, מה שהגביר עוד יותר את ההקשר הסמלי. סמליות זו הפכה את האבנים הצהובות לקמע נפוץ בקרב סוחרים ובעלי ממון.

בין סגולותיהן הרפואיות של האבנים הצהובות, נכללו היכולת לתת חינניות ושמחת חיים, ועקב כך היכולת לרפא דיכאון ומכאובי לב. נטען גם כי האבנים מגבירות תאבון ומשפרות את פעולת מערכת העיכול, תכונה אשר היתה חשובה במיוחד בעבר עקב האסוציאציה של גוף מלא עם בריאות ומעמד חברתי גבוה.

תכונה חשובה נוספת שיוחסה לאבנים אלו הייתה היכולת לרפא נדודי שינה, מה שהפך אותן לקמע נפוץ בקרב נודדים ומטיילים אשר היו צריכים להתרגל בכל פעם למקום חדש ולשעות שינה שונות. בהמשך יוחסו לאבנים אלו גם תכונות של הגנה מפני שודדי דרכים ומפני סערות מה שהגביר את הפופולאריות שלהן. זה גם הגביר את הפופולאריות של האבן בקרב סוחרים אשר נהגו לצאת למסעות כחלק מעבודתם.

Citrine2
.ציטרין טבעית. רוב אסני הציטרין שנמכרות היום הן אבני אמטיסט מחוממות

האבן לפי האמונה ההודית

באמונה ההודית אבני חן מסוימות משדרות תכונות של אלים המיוצגים על ידי כוכבי הלכת. לפי אותה אמונה, האבנים מקרינות תכונות אשר קשורות לאותם אלים על האדם, ומאפשרות לו להנות מהברכות אותן מביא אותו האל.

באמונה ההודית, הציטרין הוא התהוות של כוכב צדק (האל בריהשפטי) על פני האדמה, או בצורה יותר מדויקת ההתהוות של התכונות אותן מקנה הכוכב לאדם. האל בריהשפטי או בשם התואר שלו גורו (רב, מורה), תופס צורה פיזית בכוכב הצדק. גורו נחשב למורה ומדריך של האלים ההודיים, ומפיץ הידע והאמונה בקרב בני האדם.

תפקידו רם המעלה של אל זה בפנתאון ההודי מקנה משמעות רבה באסטרולוגיה להשפעתו של כוכב צדק על האדם. לפי האסטרולוגיה ההודית, כוכב הצדק הוא סממן לגדילה והתרחבות, לרוחניות ולילדים.

לפי האסטרולוגיה ההודית, הציטרין מתאים לאדם אשר בהורוסקופ שלו כוכב הצדק ממוקם במצב מועיל, ומומלצת במיוחד אם מיקומו חלש במפת הלידה כיוון שזהו סממן לבורות ולחוסר מזל. עבור אדם אשר אצלו כוכב הצדק ממוקם במקום מזיק במפת הלידה, הציטרין נחשב ללא הולם, אם כי לעומת אבנים אחרות לרוב לא ייתן השפעות הרסניות.

בין התכונות המיוחסות לקוורץ הצהוב כאשר מתאים לאדם, נכללים שיפורים מהותיים במצב רוחו וביכולות הלמידה והלימוד שלו. מעבר לכך, נאמר כי הציטריןמשפר את השינה, מסיר אגרסיביות יתרה, מאזן את רמות השומן בגוף, משפר תקשורת בינאישית, מבטיח יחסים חמים בין בעל ואישה ומגביר פוריות (מבטיח לידת בנים). כמו כן עבור נשים נאמר כי הציטרין מסוגל להביא בעל במהרה, ועבור גברים לשפר את מעמדם הפיננסי.

לעומת זאת, אם האבן לא מתאימה לאדם, נאמר כי היא לרוב לא תפגע בו, אם כי במצבים קיצוניים תיתכן השמנת יתר, בעיות עם כולסטרול, ותחלואה בסכרת ובסרטן.

לפי אמונתם, אדם אשר רוצה לזכות בברכתו של כוכב הצדק, צריך ללבוש ציטרין נקי ונטול פגמים ששובץ בתכשיט מזהב צהוב. התכשיט חייב להיות בנוי כך שהאבן תהיה במגע ישיר עם עור האדם, כך שעגילים פסולים למטרה זו. אם האבן משובצת בטבעת, יש לענוד אותה על אצבע המורה ביד ימין לימנים או ביד שמאל לשמאליים ולנשים (עקרות בית, לא נשות קריירה).

לפני ענידת התכשיט בפעם הראשונה, יש לשטוף אותו בחלב פרה טרי ולא מפוסטר (בדתות אברהם הדבר הכי קרוב הוא שמן זית), ולאחר מכן לשטוף במים מנהר הגנגס (או כל מקור אחר בעל סמליות דתית כמו נהר הירדן). את התכשיט יש לענוד בפעם הראשונה ביום חמישי שנופל בסמוך לירח מלא, במהלך השעה שמתחילה אחרי עליית החמה.

Citrine3

חזרה לרפואת אבני החן