כוכבים מזיקים, אכזריים, עדינים ומועילים

תודה מיוחדת לגיל פרחי על ההשראה לכתיבת מאמר זה.

המונחים כוכב מזיק או אכזר וכוכב מועיל או עדין יכולים ליצור לא מעט בלבול אצל אלו שלא נתקלו בהם בעבר. באסטרולוגיה המערבית המודרנית לא נהוג להפריד כוכבים לפי הגדרות אלו, אך בעבר הייתה קיימת חלוקה בין כוכבים "מועילים" (benefic) כמו ונוס ויופיטר לבין כוכבים "מזיקים" כמו מארס וסטורן. באסטרולוגיה ההודית נשמרו מונחים דומים אך השימוש בהם שונה מהשימוש שנעשה בהם במערב. באסטרולוגיה ההודית, נהוג להפריד את הכוכבים לשתי קבוצות שונות בהתאם לסמליותם – כוכבים "עדינים" וכוכבים "אכזריים".

על פניו, מזיק ואכזר נראים כמונחים נרדפים אך מקורם ופירושם שונים בתכלית. המונח מזיק הוא תרגום של המונח האנגלי malefic, שאף הוא תרגום של מונח אחר – kakopoios, שפירושו ביוונית "עושה רעות". המונח המקביל באסטרולוגיה ההודית הוא krura, שמשמעותו בסנסקריט היא קשוח, אכזר, גס וכו'. המונח אכזר נבחר עקב התרגום האנגלי, שבעצמו נבחר עקב העובדה שלמילה cruel האנגלית אותו שורש פרוטו-אינדו-אירופאי עם המילה krura. לדעתי זהו המונח המדויק ביותר לתיאור ההבדל בין השפעתם של הירח הפוחת, השמש, מארס, סאטורן, ראש וזנב הדרקון, לבין השפעתם של הירח המתמלא, ונוס ויופיטר אשר נחשבים באסטרולוגיה ההודית לכוכבים "עדינים".

 Rahu-Ketu

הגיון החלוקה

ההגיון מאחורי החלוקה ההודית לכוכבים "עדינים" ו"אכזריים" פשוט מאוד:

השפעה המועילה להתפתחות החי והצומח, כמו גדילה ותזונה (יופיטר, ירח מתמלא) או מים (ירח, ונוס), נכנסת תחת הקטגוריה עדינה. אם מדובר באנרגיה שתהיה הרסנית ליצורים חיים אך מועילה לשימוש בחפצים דוממים כמו אש (השמש, מארס), לחץ (סטורן), קרינה וכימיקלים (ראש וזנב הדרקון), היא נופלת תחת הקטגוריה אכזרית.

אז כפי שניתן לראות לא מדובר פה בחלוקה המוכרת במערב למועיל ומזיק אלא בחלוקה לסוגי השפעה. בתור דוגמא מעשית, השפעה אכזרית על הבית השישי יכולה לבשר רעות לחיות מחמד אך תהיה מבורכת ביותר מבחינת מערכת החיסון אשר מהווה כלי התקפי שבו ניחן גופנו. דוגמא אחרת תהיה מיקומה של ונוס, כוכב עדין, בבית השמיני – מיקום זה נחשב למועיל מבחינת ידע נסתר, תוחלת חיים וירושה, אך באותו הזמן הרסני מבחינת מערכות יחסים ובריאות בת הזוג.

קרוב לוודאי שאותו ההיגיון עמד מאחורי המונחים "מועיל" ו"מזיק" גם במערב, אך נעלם עם חלוף השנים והשימוש באותם מונחים השתנה מאוד. בעבר, במיוחד בימי הביניים והרנסנס, באסטרולוגיה המערבית היה נהוג לפרש את השפעותיהם של מארס וסטורן כמזיקות ללא תלות במיקום או בעלות על בתים. כיום פירוש זה נחשב לארכאי ומטעה, והשימוש בו פסק ברוב השיטות האסטרולוגיות המודרניות.

Cronus

מועיל פעיל ומזיק פעיל

החלוקה למועיל ומזיק כפי שהייתה נהוגה באסטרולוגיה המערבית בימי הביניים תשקף יותר את המושגים "מועיל פעיל" ו"מזיק פעיל" שנהוגים באסטרולוגיה ההודית עד היום.

מושגים אלו משקפים בעלות של כוכבים על בתים מסוימים במפת הלידה. השליטים של הבית הראשון, החמישי והתשיעי נופלים תחת ההגדרה של "מועילים פעילים", בזמן ששליטי הבית השישי, השמיני וה12 נחשבים ל"מזיקים פעילים". כאשר לכוכב כלשהו יש בעלות על בית מועיל ומזיק בו זמנית, הוא בכל זאת לרוב נחשב למועיל.

למרות שדווקא בשימוש זה המונחים מועיל ומזיק בהחלט רלוונטיים, גם פה המונחים "עדין" ו"אכזר" משקפים יותר טוב את הבדלי ההשפעה על החי והדומם. לדוגמא, שילוב בין שליט הבית השישי לשליט הבית השלישי נחשב לבעייתי מבחינת אחים וחברים, אך יתפרש כמצוין לתחרויות ספורט או קריירה צבאית. דוגמא אחרת תהיה שילוב בין שליטי הבית החמישי והבית השמיני, אשר נחשב לבעייתי מבחינת ילדים אך מועיל בתחום האקדמי ובאמנות.

caravaggio

סיכום

המונחים המקוריים, "kakopoios" ו"krura", דומים לא רק במשמעותם אלא גם במקורם ובשימוש שהם מצאו מבחינה אסטרולוגית. אך למרות הדמיון השימוש בהם הפך לשונה מאוד עם השנים, כך שהיום הראשון מהווה לא יותר מאשר דוגמא למונח ארכאי שכבר לא נמצא בשימוש, בזמן שהשני מהווה כלי חיוני לניתוח נכון של השפעתם של כוכבים בהורוסקופ.

כשלא מודעים לסיבה, ניתן לחשוב שהייתה זו טעות להסיר משימוש את המונחים מועיל ומזיק במערב, אך ההפך הוא הנכון כי במקומם הגיעו מונחים נכונים ויעילים יותר. באותה מידה ניתן לחשוב שהמשך השימוש במונחים עדין ואכזר במזרח הוא טעות, כשבלעדיהם לא ניתן להבדיל בין מגוון השפעותיו של כל צירוף כוכבים. כך ששתי הגישות נכונות, אך בכדי לראות זאת צריך לדעת למה ננקטו.

במובן מסוים אותם מונחים משקפים בצורה הטובה ביותר את ההבדל בין האסטרולוגיה ההודית לאסטרולוגיה המערבית המודרנית. ההבדלים הטכניים ניכרים לעין כאשר רואים את המפות בהן משתמשת כל אחת מהשיטות, אך אותם הבדלים הם לא יותר משפות שונות אך לא סותרות.

חזרה למאמרי הכוכבים