מידע כללי והיסטוריית האבן

Catseye1

אבן עין החתול, הידועה גם בשם סימופאן, היא אחת מאבני החן במשפחת הכריזובריל אשר כוללת גם את האלכסנדריט מחליף הצבעים. משפחת אבנים זו מתאפיינת בפורמולה הכימית BeAl2O4. ובמבנה גבישי אורתורומבי. הכריזובריל היא השלישית ברמת קשיותה בקרב אבני החן (8.5 בסולם מוס), כשלפניה רק היהלום והספירים, ולמרות שאינה מפורסמת  כמוהם מדובר באבן נדירה ודיי יקרה אשר התפרסמה במיוחד בקרב אספנים ומיסטיקנים בשל תכונותיה.

לעומת אבני חן אחרות, אבנים שנותנות את אפקט עין החתול (פס אור שרץ לאורך האבן) מתקבלות לא מהרכב כימי כלשהו אלא מקריסטלים של רוטיל בצורת מחטים שגדלו לתוך האבן. ברוב המקרים הקריסטלים האלה הורסים את יופי האבן, אך לעיתים הם יוצרים מופעי אור מיוחדים על פני האבן כמו עין החתול או קווי אור בצורת כוכב. עקב כך גם בשיטה ההודית משתמשים באבנים בעלות מוכלאות רוטיל כיוון שהן אלו שיוצרות את האפקט הייחודי, אבל שברים, כתמים כהים ומוכלאות אחרות אשר פוגעות במראה האבן הופכות את האבן לפסולה לשימוש.

האפקט הייחודי שמציגות אבני עין החתול נחשב בעת העתיקה לסוג של קסם, וסביב האבנים הללו התפתחו שלל מיתוסים ואמונות. כאשר האפקט הייחודי הזה הופיע באבני חן בצבע זית או ירקרק כמו הכריזובריל, האבן הזכירה עין של זוחלים ובעיקר נחשים מה שהקנה לה מראה מיסטי עוד יותר. עקב המראה הייחודי והאסוציאציה לנחשים אבן זו הפכה לקמע עבור אלו שרצו להימנע מהכשת נחשים, מאלפי נחשים ובקרב מרפאים ומכשפים.

Catseye3
כריזובריל עין החתול

 

תכונות אגדיות ושימושים היסטוריים באבן

אבני עין החתול נהיו נפוצות במערב עוד בתקופת הרומאים אך מעולם לא תפסו פופולאריות בקהל הרחב אשר ראה בהם סמל לכוחות האופל. למרות זאת בקרב מיסטיקנים הן במזרח והן במערב אבנים אלו היו מוערכות דווקא בגלל האסוציאציה המיסטית שלהם ולרוב שימשו כקמעות להגנה מפני אותם כוחות או ככלי להעצמת היכולות המיסטיות של בעליהן.

בקרב אנשים שלא עסקו במיסטיקה שימוש הנפוץ ביותר לאבני עין החתול, וספציפית לאבנים בצבע ירוק וזית כמו הכריזובריל., היה בתור קמע להגנה מפני הכשות נחשים וחרקים, תקיפה של חיות בר וכדומה.

הפופולאריות של אבני עין החתול התחילה לעלות לאחר התקופה הוויקטוריאנית כיוון שהמראה הייחודי שלהם אפשר להכין תכשיטים ייחודיים עבור האצולה והמעמד הגבוה.

 

האבן לפי האמונה ההודית

באמונה ההודית אבני חן מסוימות משדרות תכונות של אלים המיוצגים על ידי כוכבי הלכת. לפי אותה אמונה, האבנים מקרינות תכונות אשר קשורות לאותם אלים על האדם, ומאפשרות לו להנות מהברכות אותן מביא אותו האל.

Catseye2באמונה ההודית, כריזובריל עין החתול הוא התהוות של זנב הדרקון (השד קטו) על פני האדמה, או בצורה יותר מדויקת ההתהוות של התכונות אותן מקנה זנב הדרקון לאדם. השד קטו תופס צורה פיזית בנקודת המפגש הדרומית בין מסלול השמש ומסלול הירח, ונחשב להתהוות חוסר האיכפתיות באדם ולסיבה לשחרורו ממעגל החיים אחרי מותו.

באסטרולוגיה ההודית, זנב הדרקון מייצג את העבר של האדם, את אבותיו והרכבו הגנטי ואת מה שנשמתו כבר למדה בגלגולים קודמים.

לפי האסטרולוגיה ההודית, כריזובריל עין החתול מתאים לאדם אשר זנב הדרקון בהורוסקופ שלו ממוקם במקום מועיל. עבור אדם אשר אצלו זנב הדרקון ממוקם במקום מזיק בטבלת הלידה, כריזובריל עין החתול נחשב לאחת האבנים ההרסניות ביותר ולא מומלץ בכלל.

חוץ כריזובריל עין החתול, ההודים משייכים לזנב הדרקון את כל אבני עין החתול בצבעי זית, ירוק ואפור.

בין התכונות המיוחסות לכריזובריל עין החתול כאשר מתאים לאדם, נכללים שיפורים מהותיים באינטואיציה שלו, ביכולתו לשלוט ברגשותיו ורצונותיו, וביכולתו להתנתק רגשית ממה שקורה מסביבו ולהיות אובייקטיבי. כמו כן נאמר כי האבן משפרת את הבריאות, עוזרת במצבים של הרעלה, ועוזרת להתמודד עם התמכרויות ורגשות בלתי נשלטים. למרות זאת כריזובריל עין החתול מסוגל להפוך את האדם לקר ומרוחק יותר ומקטין את רצונו להשיג מטרות גשמיות.

לעומת זאת, אם האבן לא מתאימה לאדם, נאמר כי היא תביא לו מזל רע,  תפגע בבריאותו ובמערכת החיסונית שלו, ויכולה לגרום לצמא, הזיות ולמחלות נפשיות.

לפי אמונתם, אדם אשר רוצה לזכות בברכתו של זנב הדרקון, צריך ללבוש כריזובריל נקי ונטול פגמים ששובץ בתכשיט מסגסוגת של 5 מתכות או מכסף. התכשיט חייב להיות בנוי כך שהאבן תהיה במגע ישיר עם עור האדם, כך שעגילים פסולים למטרה זו. אם האבן משובצת בטבעת, יש לענוד אותה על אצבע הזרת ביד ימין לימנים או ביד שמאל לשמאליים ולנשים (עקרות בית, לא נשות קריירה).

לפני ענידת התכשיט בפעם הראשונה, יש לשטוף אותו בחלב פרה טרי ולא מפוסטר (בדתות אברהם הדבר הכי קרוב הוא שמן זית), ולאחר מכן לשטוף במים מנהר הגנגס (או כל מקור אחר בעל סמליות דתית כמו נהר הירדן). את התכשיט יש לענוד בפעם הראשונה ביום השלישי שנופל בסמוך לירח מלא, בסמוך לחצות.

 

ניסיון אישי – עין החתול

לאחר שנים של ניסיון עם אבני חן הן בשימוש אישי והן בטיפול באחרים, ניכר כי כל אבן ניחנת במספר השפעות אוניברסליות אשר יכולות לעזור הן בבחירת האבן המתאימה והן באבחון תופעות לוואי עקב עודף או חוסר התאמה של אותה אבן.

מניסיוני, לעין החתול השפעה מעוררת וממקדת חזקה. בין ההשפעות החיוביות שנצפו היו שיפור ניכר בריכוז ובזיכרון, עלייה ניכרת ברמות האנרגיה והקלה במצבי עייפות ותשישות, שיפור תפקוד מערכת העיכול, התגברות התיאבון והחשק המיני, ושיפור תפקוד השרירים והיכולות הספורטיביות.

במקרי עודף ואי התאמה, אבן זו נחשבת לאחת המסוכנות ביותר ובצדק. בין ההשפעות שנצפו היו כאבי ראש וצרבת, עליית לחץ הדם, ריבים ואי הבנות, תחושת חוסר שביעות רצון, התגברות התמכרויות והופעתן של חדשות, תאונות ופציעות, מחשבות טורדניות, פחדים, פוביות ואף הזיות.

חשוב לציין כי ההשפעות הרציניות יותר שצוינו כאן הופיעו רק לאחר שימוש ממושך באבן.

מידע זה פורסם למטרות חינוכיות בלבד ולא מהווה המלצה רפואית כלשהי.

Catseye6

חזרה לרפואת אבני החן