האמת המדעית על אסטרולוגיה   ההיסטוריה של האסטרולוגיה

המטרה האמיתית של האסטרולוגיה

כשאנשים שומעים את המילה אסטרולוגיה הדבר הראשון שעולה להם בראש הוא הורוסקופים בעיתון שמנבאים כביכול את עתידם. מדובר בדוגמא מצוינת לסיבה שכיום אסטרולוגיה לא נחשבת למדע בשום מובן של המילה אך האמת היא שבמקורה היא אכן מדע לכל דבר, פשוט לא המדע שאנשים חושבים.

מאיפה הכל התחיל?

Astrological_signs_by_J__D__Myliusאסטרולוגיה התחילה כשילוב של אסטרונומיה שהיא חקר הכוכבים, ומתמטיקה שאפשרה לחזות את מסלול תנועתם בשמיים. לעומת האדם המודרני שמדמיין על אכלוס כוכבים ומסעות לחלל, עבור אבותינו המחקר של תנועת הכוכבים היה עניין של חיים ומוות כיוון שאותם הכוכבים שימשו לו כשעון שידע לומר באיזו עונה הם נמצאים ומתי עליהם לשתול ולקצור את היבולים שלהם. באותה תקופה אפילו יציאה למלחמה הייתה קשורה לעונות, כיוון שצבא אפשר היה לאסוף רק אחרי שתילת היבול, והוא היה חייב לחזור הביתה לקראת הקציר כי החיילים בו היו בעצמם החקלאים שסיפקו את המזון.

לוח השנה של כל התרבויות בעולם בנוי בעצם על תנועת השמש והירח. השנה מסמלת מחזור אחד של תנועת השמש בשמיים, או כמו שאנחנו יודעים היום היקף אחד של כדור הארץ סביב השמש. החודש מסמל היקף אחד של הירח סביב כדור הארץ, ומקור המילה הוא הירח ה"חדש" שניתן לראות בממוצע 12 פעמים בשנה. הבחנות אלו לא משמעותיות במיוחד עבור רוב האנשים כיום, אך בעת העתיקה היינו גוועים בלעדיהם ברעב או מתים במלחמה.

גם השבוע שבו אנו משתמשים לקוח מהאסטרולוגיה, כיוון ששבעת הימים מייצגים את שבעת הכוכבים הנראים לעין. החלק המפתיע בסיפור הוא שמקור השבוע בעל שבע הימים הוא דווקא בעם ישראל אשר ייחס לפחות מימי המקדש הראשון חשיבות מיוחדת ליום השביעי. מה שמפתיע בסיפור זה שדווקא ביהדות יש סלידה מלהתייחס לכוכבים בתור אלים. למרות זאת נראה שהמנהג הופיע הרבה לפני הדת היהודית ופשוט השתמר אצל היהודים עקב החשיבות של יום השבת.

מדע החיזוי אך לא נבואה

AstrologySumerאז כפי שניתן לראות, מקורה של האסטרולוגיה היא אכן במדע, אך לא במדע האסטרונומיה אשר אליו נוטים לשייך אותה, אלא במדע הכרונולוגיה – חקר הזמן. עבור התרבויות העתיקות האפשרות לעקוב אחרי הזמן בצורה מדויקת הייתה כה חשובה שהם בנו פלאי עולם כמו הסטונהנג' כדי לצפות בתנועת השמש, ואובליסקים בכדי לדעת מה השעה.

יחד עם צפייה יותר שיטתית וחישובים יותר מדויקים של תנועת הכוכבים, אבותינו התחילו גם לנסות לחזות אירועים אחרים בחייהם בעזרת המדע אותו הם גילו. הם צפו בתנועת הכוכבים ובדקו איך היא מתקשרת לדברים כמו מזג האוויר ותופעות טבעיות אחרות, וגם את ההקשר שלה לאירועים בחייהם של אנשים ומדינות. זו הייתה תחילתה של האסטרולוגיה שאנחנו מכירים כיום.

את הממצאים שלהם האסטרולוגים הקדומים שילבו בכתבים דתיים, כיוון שלרוב היחידים שהיה להם ידע מספק באסטרונומיה ובמתמטיקה בשביל לעסוק באסטרולוגיה היו דווקא הכוהנים אשר בילו את רוב זמנם בבתי מקדש ולא בחרש שדות. אותם כתבים הם הסיבה לאמונה הכוזבת שקיימת כיום כי הכוכבים משפיעים ישירות על בני האדם, כיוון שמבחינה דתית הכוכבים ייצגו אלים והאלים הללו היו הגורם שכביכול השפיע על חיינו.

אפילו בתנ"ך ובברית החדשה ניתן לראות אזכורים אסטרולוגיים משמעותיים. דוגמא אחת היא שבטי ישראל אשר מייצגים את 12 המזלות ומופיעים בחלום השני של יוסף בתור כוכבים. דוגמא אחרת היא עגל הזהב (מזל שור), שמנופץ ומוחלף בשופר (מזל טלה). ובברית החדשה השבטים מוחלפים בתלמידים והטלה מוחלף בדגים שהופכים לסמל הראשון של ישו והנצרות, ובעת לידתו באים אליו שלושה כוהנים אשר מצאו אותו בעזרת כוכב.

ממדע קדוש לבידור זול

Astrologerאך אותה סמליות דתית הפכה את הממצאים לקשים לפירוש עבור הדורות הבאים כיוון שהדתות הרווחות באותה תקופה הוחלפו והמשמעות אבדה יחד עם הכוהנים. האסטרולוגיה של בני המאיה הושמדה ברובה יחד עם תרבותם כאשר נכבשו על ידי הספרדים. האסטרולוגיה הסינית גם היא נמחקה ברובה, תחילה על ידי האופיום ולאחר מכן על ידי מהפכות ומלחמות.

במערב עם נפילת האימפריה הרומאית קרסו מוסדות החינוך והנוסחאות המתמטיות שנדרשו למעקב אחרי הכוכבים הפסיקו להיות עדכניות, ושלטון הכנסייה גרם לאסטרולוגיה לרדת למחתרת. למרות זאת בארצות האיסלאם דווקא התרכזו תחילה בפיתוחים מדעיים והשימוש באסטרולוגיה המשיך בהצלחה, אך המכה הכפולה של מסעות הצלב והפלישה המונגולית שמו קץ לכך. שכאשר התחילה תנועת הנאורות והמדע החליף את הדת, האסטרולוגיה במערב כבר הייתה במצב כה ירוד שכל ניסיון להשתמש בה רק הראה שהיא חסרת תועלת ולכן היא עברה מסטטוס של מדע ללא יותר מאשר אמונה תפלה.

קרן אור של תקווה

גם בהודו תהפוכות דתיות ופלישות של יוונים, הונים, מונגולים, מוסלמים ולבסוף הבריטים גרמו לכך שהמדע בכלל והאסטרולוגיה בפרט השתמרו בעיקר באופן מחתרתי ועברו בעיקר מדור לדור כמקצועות משפחתיים. למרות זאת התרבות ההודית תמיד נתנה יחס חם בהרבה לאסטרולוגיה מאשר תרבויות במערב, ולאחר שהודו שוב הפכה למדינה עצמאית אנשים רבים, הן דתיים והן מדענים, הקדישו את חייהם לשיקומה ולשיקומם של מדעים הודיים עתיקים אחרים כמו האיורוודה, הרפואה ההודית העממית.

דווקא בזכות מאמציהם של אותם אנשים, ביניהם ב. ו. ראמאן, ק. נ. ראו ורבים אחרים, האסטרולוגיה ההודית כיום היא נושא למחקר באוניברסיטאות ובארגוני למידה הן בהודו והן בעולם. המחקרים הרבים והמעמיקים שעשו אותם אנשים גרמו לכך שדווקא האסטרולוגיה ההודית שוחזרה בצורה המאפשרת להשתמש בה שוב בתור מדע לחיזוי של אירועים בחייהם של בני אדם.

Newton quote

חזרה לאסטרולוגיה רפואית