פונרווסו – מזל המחזור

crocuses in snow

תכונות

מיקום סידריאלי: 20:00 במזל תאומים עד03:20 במזל סרטן.

מיקום טרופי: 14:00-27:20 במזל סרטן.

כוכבים מערביים מקבילים: מזל ירח זה מקביל לכוכבים קסטור ופולוקס בראש קבוצת הכוכבים תאומים.

שליט: יופיטר, אדיטי (אמא טבע) – Aditi.

טבע: סטווי

מניע: ארטא (פרנסה)

פעיל/סביל: סביל

יוצר/מתחזק/משמיד: יוצר

חי/צומח/דומם: דומם

אלמנטים: מים, ואטה

איכויות וכיוון: רך ומשתנה, לצד

מין, זן, מעמד: סוחר, מלאך, חתול, נקבה

כח על: היכולת להשיג עושר, שפע ושגשוג.

נושאים עיקריים: טבע ומחזוריות, לידה ואימהות, שיקום והתחדשות, חילופי דורות, כלי ירי וקליעה למטרה.

פעילויות הולמות: לימודים והשכלה, מוזיקה ויצירה, הכנת ולבישת בגדים חדשים, משחקים וחופשות, בילויים עם חברים ומשפחה, מסיבות ואירוח, יציאה לטיולים ומסעות, נסיעות לחו"ל, רכישת כלי רכב ושיט, סלילת כבישים ומסילות.

תיאור

מזל הירח פונרווסו (חזרת האור) מקבל את שמו מהמחזוריות שנצפית בטבע, החל מחלוף העונות ומחזור החיים, וכלה במחזור החודשי בנשים המסמל את יכולתן ליצור חיים חדשים. גם השליטה של מזל זה, אדיטי (אמא טבע), וגם הסמל שלו, אשפת חיצים אשר נורים מתוכה ומוחזרים אליה לאחר שפגעו במטרתם, מדגישים את המחזוריות שבמרכז מזל זה. בסיפור המיתולוגי, אדיטי הייתה בצירי לידה כאשר אחד האלים בא לבקר קילל אותה על כך שלא פתחה לו את הדלת. עקב הקללה התינוק מת אך כשבעלה קשייפה, אש אחד משבעת החכמים, חזר הביתה וראה את המתרחש, החזיר הוא בקלות את התינוק לתחייה.  פונרווסו לעיתים קרובות משחק תפקיד חשוב במפות הלידה של יולדות וגניקולוגים, חקלאים, מורות וגננות, בעלי אכסניות ומסעדות, ורבים אחרים שממלאים תפקיד אימהי. בפן הפחות מפנק, הוא גם משחק תפקיד במפות של ציידים, חיילים וספורטאים, במיוחד אלו העוסקים בקליעה למטרה. נחשב כי מזל זה הוא מזל הירח של ראמה, גיבור הראמאיאנה ואחת ההתגלמויות של האל וישנו.

פושייה – המזל המזין

Pushya 1

תכונות

מיקום סידריאלי: 03:20-16:40 במזל סרטן.

מיקום טרופי: 27:20  במזל סרטן עד 10:40 במזל אריה.

כוכבים מערביים מקבילים: מזל ירח זה מקביל לכוכבים אסלוס אוסטרליס ואסלוס בוריאליס (החמור הצפוני והדרומי) בקבוצת הכוכבים סרטן.

שליט: סטורן, בריהשפטי (רב האלים) – Brihaspati.

טבע: טמסי

מניע: דהרמה (צדק)

פעיל/סביל: סביל

יוצר/מתחזק/משמיד: מתחזק

חי/צומח/דומם: צומח

אלמנטים: מים, פיטהה

איכויות וכיוון: קטן וקל, למעלה

מין, זן, מעמד: לוחם, מלאך, כבשה, זכר

כח על: היכולת להזין, לתמוך וליצור אנרגיה רוחנית.

נושאים עיקריים: גידול וחינוך, פרידות ובגידות, אימוץ, פינוק והזנה, שפע, חכמה, התמכרות לעבודה, בעיות נישואין.

פעילויות הולמות: מזל ירח זה נחשב לטוב ביותר עבור כל פעילות למעט אלו הקשורות לזוגיות ונישואין.

תיאור

מזל הירח פושיה (המזין) מקבל את שמו מסמלו, עטיני הפרה, וכמו הפרה מזל ירח זה נחשב בהודו לקדוש ומבורך. גם שליטו של מזל זה, בריהשפטי, הגורו (מורה ורב) של האלים עצמם ואל הכוכב יופיטר, וגם העובדה שמזל ירח זה הוא בין היחידים שמוזכרים בשמם בריגוודה, מדגישים את החשיבות הרבה שניתנה לו בתרבות ובאסטרולוגיה ההודית. בסיפור המיתולוגי, בריהשפטי היה כה עסוק בעבודתו שהזניח את אשתו טרה, וזו החלה פרשיית אהבים עם אל הירח שתוצאתו הייתה מרקורי. סיפור זה, בנוסף לסיפור נישואיהם של ראמה וסיטה במזל זה אשר לפי הראמאיאנה היו רחוקים משמחים ושלווים, הם הסיבה שמזל זה נחשב לרחוק ממועיל בכל הנוגע לזוגיות ונישואין.

יופיטר נמצא בעילוי ב05:00 במזל סרטן במזל ירח זה, מה שלא מפתיע הן עקב היותו האל ששולט במזל זה והן עקב תפקידו בתור יוצר השפע.

אשלשה – המזל הקושר

Ashlesha 1

תכונות

מיקום סידריאלי: 16:40-30:00  במזל סרטן.

מיקום טרופי: 10:40-24:00 במזל אריה.

כוכבים מערביים מקבילים: מזל ירח זה מקביל לכוכבי המינאזל שבראשה של קבוצת הכוכבים הידרה, וכפי שבסיפור על הרקולס וההידרה הסרטן בא לעזרתה כך גם בשמיים הנחש שזור עם הסרטן.

שליט: מרקורי, סרפה (הנחש) – Sarpa.

טבע: טמסי

מניע: דהרמה (צדק)

פעיל/סביל: פעיל

יוצר/מתחזק/משמיד: משמיד

חי/צומח/דומם: חי

אלמנטים: מים, קפהה

איכויות וכיוון: חד ואיום, למטה

מין, זן, מעמד: גוי, שד, חתול, זכר

כח על: הכח להזריק ארס לתוך המטרה.

נושאים עיקריים: חיבור וקשרים, סנטימנטליות, שליטה והיפנוזה, תלות ועבדות, משיכה ומיניות, רעלים ורפואה.

פעילויות הולמות: עסקים ופרסומות, משא ומתן, רצח וחיסול, הרעלה והדברה, שריפה והצתות, היפנוזה ופסיכותרפיה, מאגיה שחורה, אילוף בעלי חיים, אימונים צבאיים, סרטי אימה, חפירת בורות, תעלות ובארות, כרייה ועבודות תשתית.

תיאור

מזל הירח אשלשה (הקושר, המלפף) מקבל את שמו הן משליטו, סרפה הנחש השמיימי, והן מסמלו, הנחש המלופף. שליטו של מזל זה מתפרש בו זמנית הן בתור וריטרה, הנחש הרשע שכולא את המים בעננים בעת בצורת, והן בתור הששה נאגה שהוא שביל החלב, ואפילו בתור הקוברה שהגנה על הבודהה אשר נולד תחת ירח מלא במזל זה. מזל זה מסמל גם את הנאגות, הנחשים המיתולוגיים שיכולים לשנות את צורתם וניחנים בכוחות על וביופי מהפנט, ומכאן הקשרו להיפנוזה, משיכה ומיניות. היכולת של נחשים להפיק ארס ולהשיל את עורם קורשת מזל זה גם לכימיקלים, רוקחות ורפואה, ומצבו המלופף לדנ”א ולאנרגיית הקונדליני. מזל זה הוא מיקומם של הירח, נפטון ויופיטר במפתו של הנרי היימליך, ממציא תמרון ההיימליך שהציל אלפים מחנק. למרות זאת, הנחש המלופף מסמל גם חבלים הקושרים קורבנות חטיפה ועבדים, והארס ההרסני שלו קושר אותו להרעלות ואפילו לרצח.

מארס נמצא בנפילה ב28:00 במזל סרטן במזל ירח זה, אשר מונע מתוך תשוקות ורגשות עמוקים במקום ריסון והגיון בריא.

חזרה למזלות הירח