מאמרים בקטגוריה זו:

מהם מזלות הירח?

מזלות השמש הקלאסיים אשר מקורם במסופוטמיה משמשים כיום כבסיס איתן לרוב השיטות האסטרולוגיות, כולל המערבית, הסינית וההודית. למרות זאת, בכל השיטות האסטרולוגיות שאימצו את גלגל המזלות הקלאסי, קיימים בצורה אחת או אחרת גם גלגלי מזלות אחרים אשר לרוב מוטמנים בשיטות ניתוח ישנות שבקושי השתמרו בימינו. באסטרולוגיה המערבית ניתן למצוא את הדקאנטים שמקורם בגלגל המזלות של מצרים העתיקה, ואת הכוכבים הקבועים של האסטרולוגיה הערבית. באסטרולוגיה ההודית ההקבלה לאותם דקאנטים וכוכבים קבועים היא גלגל מזלות נפרד הדומה לזה של מצרים העתיקה, אשר במרוצת השנים שולב בתוך גלגל המזלות הקלאסי בתור תשתית. 27 המזלות שמרכיבים את אותה תשתית נקראים נקשאטרות (Nakshatra) בשפתם, והמונח הכי נוח עבורם בעברית יהיה "מזלות ירח". מזלות הירח הללו מהווים את ההבדל המשמעותי ביותר בין האסטרולוגיה ההודית לבין האסטרולוגיה המערבית, כיוון שהם נמצאים בבסיסם של רוב החישובים והפירושים במפותיה.

רשימת מזלות הירח

אשוויני, בהרני וקריטיקה    רוהיני, מריגשירשה וארדרה    פונרווסו, פושיה ואשלשה

מגהה, פרווה ואוטרה-פלגוני  הסטה, צ'יטרה וסווטי   וישאקה, אנורדה וג'יישטה

מולה, פרווה ואוטרה-אשאדה   שרוונה, דנישטה ושטבישקה   פרווה ואוטרה-בדרפדה, רווטי

התסריט של חיינו

לעומת האחידות של מזלות השמש הקלאסיים ברוב השיטות האסטרולוגיות המודרניות, באסטרולוגיה ההודית כל אחד מהמזלות מחולק לגוונים שונים ביותר בהתאם למזלות הירח שמקבילים לו. ניתן אף לומר כי באסטרולוגיה ההודית מזל השמש הקלאסי מהווה את התפאורה בזמן שדווקא מזל הירח הוא התסריט.

למשל, אם שליט הבית העשירי של אדם כלשהו נופל במזל שור, הפירוש המקובל לכך הוא קריירה שהולמת מזל זה כמו מסעדות או מוסדות פיננסיים. אך בו זמנית, באסטרולוגיה ההודית אותו שליט יכול ליפול באחד משלושה מזלות ירח שונים – קריטיקה (המזל הקריטי), רוהיני (מזל החן) או מריגשירשה (מזל המרדף). אם אותו שליט נופל בקריטיקה, קרוב לוודאי שהקריירה תכלול עבודה עם אש, סכינים או כלים מסוכנים אחרים, כמו במקרה של טבח, קצב או מאבטח. במזל הירח רוהיני אותה קריירה יכולה לכלול עיסוק ביופי או בגוף האנושי, כמו במקרה של מסחר באבני חן, קוסמטיקה, דוגמנות או אמנויות לחימה. ואם מדובר במזל הירח מריגשירשה, אותה קריירה יכולה להיות בפקידות, דיוור, מלצרות או מסחר.

Nebula

מפת הD9

אלמנט חשוב באסטרולוגיה ההודית שלא קיים במערבית הוא מפת החלוקה התשיעית, שנקראת בהודית נוומשה (Navamsha). בכדי לחשב מפה זו, מחלקים את מזלות הירח אשר אורכם 13 מעולת ו20 דקות ל4 חלקים שווים באורך 3 מעלות ו20 דקות המכונים רגליים (Padas). כל אחד מהרגליים הללו מהווה מזל שמש אחד החל מטלה וכלה בדגים, כך שכשלוש מזלות ירח מהווים גלגל מזלות קלאסי שלם. מפת החלוקה התשיעית נראית על פניו כמו מפת לידה רגילה אך משקפת את מיקומם של הכוכבים בהתאם למיקומם באותם רגליים ולא לפי מיקומם בשמי הלילה. דווקא מפה זו, המכונה גם D9, משקפת את עוצמת הכוכבים במפת הלידה (עילוי, נפילה וכו') ומאפשרת לנתח את חיי הנישואין של האדם. למפה זו יש גם שימושים נוספים ולרוב היא אף מכונה "מפת הנשמה" עקב חשיבותה בניתוח נכון של מפת הלידה.

astrology-wheel-3

תקופות הכוכבים

עוד אלמנט חיוני באסטרולוגיה ההודית שלא קיים במערב הוא תקופות הכוכבים. לעומת החשיבות שניתנת למעברי הכוכבים באסטרולוגיה המערבית, באסטרולוגיה ההודית דווקא תקופות הכוכבים מהוות את הכלי העיקרי בחיזוי אירועים בחיי האדם, והן הסיבה ליכולות ה"ניבוי" האגדיות של האסטרולוגים ההודיים המפורסמים. תקופת הכוכבים העיקרית בה משתמשים באסטרולוגיה ההודית היא תקופת ה120 או בשפת המקור וימשוטרי דאשה (Vimshottari Dasha), שמהווה מחזור בן 120 שנה המשקף את השפעות הכוכבים העיקריות לאורך חיי האדם. גם תקופת ה120 וגם תקופות כוכבים אחרות בהם משתמשים באסטרולוגיה ההודית מחושבים לפי מזל הירח בו ממוקם הירח במפת הלידה, מה ששוב מדגיש את חשיבותם המכרעת של מזלות הירח.

האסטרולוגיה ההודית המקורית

שלא כמו מזלות השמש שמקורם במזרח התיכון, ניתן לומר בביטחון כי מקורם של מזלות הירח בהודו עצמה, והם מוזכרים אף בריגוודה – אחד הטקסטים הדתיים העתיקים בעולם. ולמרות שבאסטרולוגיה הנטאלית אשר עוסקת בחיי האדם הם לרוב משמשים יותר ככלי עזר, למזלות הירח תפקיד מכריע באסטרולוגיה האלקטורלית אשר משמשת לקביעת מועדים הולמים הן לאירועים אישיים כמו נישואין והן לאירועים תרבותיים כמו חגים ופסטיבלים. כמו כן, מזלות הירח שימשו בהודו באופן מסורתי בבחירת שמות הולמים לתינוקות. קיימים עוד שלל שימושים אסטרולוגיים ותרבותיים למזלות הירח, ובתקופה האחרונה הופיעו לא מעט חוקרים אשר מגלים מדי יום שימושים ומשמעויות נוספים לכלים האסטרולוגיים העוצמתיים הללו.

Krishna2

חזרה לאסטרולוגיה רפואית