הירח – לונה – צ'אנדרה

הירח הוא הגוף השמימי הקרוב ביותר לכדור הארץ, המהיר ביותר בתנועתו ברקיע ושני בגודלו והשפעתו על חיינו רק לשמש. כמו השמש, לירח השפעה פיזית על חיינו כיוון שיוצר את הגאות והשפל, מאיר את שמי הלילה, גורם לרעידות אדמה והתפרצויות הרי געש, ואפילו מייצב את זוויתו של כדור הארץ ובכך את מזג האוויר והאקלים.

בתרבויות העתיקות הירח שימש הן כלוח השנה כיוון שמראהו השתנה מדי יום, והן כמקור האור העיקרי לאחר שקיעת החמה, לכן ייחסו לו חשיבות רבה ולרוב ראו בו כאל או אלה. תרבויות רבות ראו בירח דמות נשית כיוון שמסלולו סביב כדור הארץ הזכיר את המחזור החודשי של נשים, וכיוון שהזמן שנדרש לתשעה סיבובים של הירח סביב כדור הארץ דומה למשך תקופת ההריון.

באסטרולוגיה המערבית הירח נחשב כמסמל בעיקר את הרגשות של האדם ואת עוצמתן. גם באסטרולוגיה ההודית הירח מסמל רגשות, אך המשמעות העיקרית שלו באסטרולוגיה ההודית היא דווקא הדעת, ראיית העולם וצורת החשיבה של האדם, לכן נחשב למכריע ביותר בגורמים השמימיים. כמו כן הוא מסמל את האם, שינה וחלומות, בריאות נפשית, חלב, הורמונים נשיים, נוזלים גוף, את המוח ואת החזה.

Moon

אז איך הירח קשור למחשבות ולרגשות שלנו?

הירח הוא הגוף השמימי המהיר ביותר בתנועתו ולכן נראה כרץ לעומת שאר הכוכבים, בדיוק כפי שהמחשבות נוטות לרוץ במוחינו. מראהו המתמלא והנסוג של הירח והשפעתו על הגאות והשפל מזכירים את המצבי רוח שלנו אשר נעים מקצה לקצה. אפילו צבעו האפור מזכיר את צבע המוח.

גם המחשבות וגם הרגשות שלנו קשורים ישירות לראיית העולם שלנו. אדם פסימי יחשוב יותר עד הצדדים הקודרים של העולם, ואדם אופטימי על הצדדים הבהירים, בדומה לירח נולד מול ירח מלא. אם אדם רואה את העולם כשלילי, מחשבותיו גם הן יקבלו פן שלילי ועקב כך גם מצב רוחו יהיה קודר. אותו מצב רוח קודר רק יביא לעוד מחשבות שליליות ועקב כך גם רגשות שליליים. לעומת זאת אדם אשר רואה את העולם כחיובי יחשוב גם מחשבות חיוביות ורגשותיו יהיו חיוביים בהתאם.

אני אוהב את אמא שלי אבל לא חושב עליה כל הזמן. אז איך היא קשורה לפה?

הקשר של הירח לאמהות נובע בראש ובראשונה מהקשר למחזור החודשי, אשר מזכיר בתזמונו את מחזור הירח בתנועתו סביב כדור הארץ. המחזור החודשי מתחיל כשאשה הופכת לפורייה וגופה מסוגל היכנס להריון, ומפסיק כאשר היא מפסיקה להיות פורייה וגופה כבר לא מסוגל להיכנס להריון. גם תקופת ההריון עצמה מזכירה את תנועתו של הירח, כיוון שתקופה זו לוקחת בממוצע תשע חודשים או תשע סיבובים של הירח סביב כדור הארץ.

הקשר בין האם לרגשות לעומת זאת נובע דווקא מהחינוך ומהאהבה שהאדם מקבל מאמו בצעירותו. החינוך הראשוני עוד בתרם גן הילדים ובית הספר מתרחש בבית, והאם לרוב אחראית על ללמד את התינוק לדבר וללכת ובכך קובעת את צורת חשיבתו. כמו כן היחס של האם לתינוק קובע את המבנה הרגשי שלו, ותינוק אשר קיבל חום ואהבה בצעירותו נוטה לגדול לאדם חם ואוהב בפני עצמו.

birth_of_the_moon_by_korwynn

ומה לגבי חלב, חזה והורמונים נשיים?

חלב מתפתח בגוף האישה רק כאשר נכנסה להריון, ומהווה מזון לתינוק שנול כך שגם פה ההקשר הוא אימהות. גם החזה משויך לירח בגלל אותו ההקשר, כיוון שהוא האיבר שמייצר את החלב ואוגר אותו בתוכו. ההקשר להורמונים נשיים נובע מהעובדה שהם אלו שמווסתים את מערכת הרבייה הנשית, גורמים להפקת החלב בחזה ואף קובעים את גודל החזה של האישה. חלק מאותם הורמונים קשורים גם לרגשות גם בנשים וגם בגברים, ואחראים על הרגשה של קרבה בין בני אדם.

ואיך שינה וחלומות קשורים לכל הסיפור?

החלומות אותם אנו חולמים בלילה לרוב קשורים באופן ישיר למצב הרגשי שלנו, כך שאדם בלחץ יחווה סיוטים ואדם מלא תקווה יחלום על הדברים שהוא רוצה להשיג. גם איכות השינה לרוב נקבעת לפי המחשבות והרגשות, ואדם אשר ראשו מלא במחשבות ודאגות לרוב יתקשה להירדם בלילה.

ההקשר של שינה לאם נובע בעיקר מהעובדה שהיא לרוב אחראית על להשכיב את הילדים לישון, אך ההקשר הכי מפתיע הוא כנראה בין השינה לחלב. חלב מכיל הורמון בשם מלטונין אשר מסמל לגוף שלנו שהגיע הזמן להירדם, וזאת הסיבה לתרופת הסבתא הידועה נגד נדודי שינה – לשתות כוס חלב לפני שהולכים לישון.

the-triple-goddess-moon

סוגי אישיות

לסיכום חשוב לציין כי לעומת האסטרולוגיה המערבית בה יש 12 סוגי אישיות בהתאם לחודש בו האדם נולד, באסטרולוגיה ההודית קיימים לא פחות מ108 סוגי אישיות שונים. סוג האישיות באסטרולוגיה ההודית נקבע לפי מיקומו של הירח בעת לידה באחת מ27 קבוצות שונות של כוכבים. אותן קבוצות הכוכבים מחולקות כל אחת ל4 חלקים, ולפי מיקומו של הירח באחד מאותם חלקים ניתן לקבוע חלקית את צורת חשיבתו של האדם. זאת הסיבה לחשיבות הרבה אותה מקבל הירח באסטרולוגיה ההודית.

למרות זאת, אופיו של האדם נקבע באסטרולוגיה ההודית על ידי ניתוח של כל הכוכבים, המזלות והבתים, ולא על ידי מיקומם של השמש והירח בלבד.

חזרה למאמרי הכוכבים