מידע כללי והיסטוריית האבן

אבני הרובי והספיר עשויות מתחמוצת אלומיניום שהפכה תחת חום ולחץ לשקופה ודמוית זכוכית. חומר זה נקרא קורונדום, והוא קשיח מאוד (9 בסולם מוס) ועמיד יחסית בפני חום, מכות וכימיקלים. ההבדל בין רובי לספיר הוא צבע האבן, כאשר כל ספיר שניחן בצבע אדום, אדום סגול, ורוד אדום וורוד סגול נחשב בימינו לרובי, ושאר הצבעים נופלים תחת ההגדרה ספיר.

לעומת ההגדרה המודרנית, כאשר מדובר ברפואת אבני חן ההגדרות שונות בנוגע לצבע האבן ותכונותיה. אבני הרובי ברפואת אבני החן מתחלקות לשתי קטגוריות עיקריות: אבנים בצבע אדום, אדום סגול, אדום כתום וארגמן נחשבות לאבנים גבריות, ואבנים ורודות (כל עוד לא בהירות מדי), ורודות כתומות וורודות סגולות לאבנים נשיות.

שאר אבני הספיר מתחלקים לקטגוריות הבאות: אבנים כחולות וסגולות (במיוחד כהות) נחשבות לאבני שבתאי. אבנים צהובות, כתומות ובצבע בז' נחשבות לאבני כוכב צדק. אבנים ירוקות משויכות לכוכב חמה, ואבנים בצבע תכלת בהיר, ורוד בהיר או לבן (שקוף) נחשבות לאבני כוכב נוגה. קיים ויכוח על שאר הגוונים  ולכן לרוב לא משתמשים בהן.

אבן הספיר הכחולה התברכה לא רק בהיסטוריה עשירה אלא גם בשלל מיתוסים ואמונות. למרות שהשם ספיר לקוח מהתנ"ך, האבן שאליה התייחסו תחת שם זה באותה תקופה היא קרוב לוודאי לאפיס לזולי, שניחן בצבע כחול כהה עשיר בדיוק כמו הספיר של ימינו. צבעו המרהיב של הספיר הכחול הפך אותו לאבן פופולארית לא רק בקרב קיסרים ומלכים אשר נהגו לשבץ אותו בכתרים, אלא גם בקרב אנשי דת שהשתמשו בו כסמל לכחמה ואמונה.

BS4
ספיר כחול

 

תכונות אגדיות ושימושים היסטוריים באבן

במערב הספיר הכחול הופיע בתקופה הרומאית והחליף את הלאפיס לזולי ששימשה לפני כן כאבן הכחולה העיקרית. בדומה ללאפיס, צבעו הכחול של הספיר סימל בינה, עומק מחשבה ורוחניות.

התכונה העיקרית שיוחסה לספיר הכחול הייתה היכולת שלו לתת חכמה רבה לבעליו ולאפשר לו לשפוט בצורה טובה יותר, מה שהפך את הספיר לאחת האבנים האהובות ביותר בקרב מלכים ופקידים רמי מעלה. קיימת אגדה כי אבן ספיר כחולה הייתה משובצת בטבעת של המלך שלמה. לפי אגדה נוספת, תליון מספיר היה תלוי על צווארו של אברהם ואפשר לו לדעת את רזי הכוכבים והגורל. עוד אגדה הקשורה לאבן זו, גורסת כי לוחות הברית עצמן היו עשויות מספיר.

ההקשרים הדתיים הרבים, ביחד עם האמונה כי הספיר מקנה לאדם רוחניות ושומר מפני פיתויים, הפכו את האבן לקמע נפוץ בקרב אנשים רוחניים, נזירים ואנשי דת אשר הקדישו את חייהם לאמונתם. אבני הספיר שימשו עבורם לא רק סמל לאמונתם, אלא גם כקמע שיעזור להם ללמוד את רזי הדת ולהתקרב לאמת האלוהית.

בין סגולותיו הרפואיות של הספיר הכחול, נכללו היכולת לתת רוגע ושלווה ביחד עם שינה עמוקה ושלווה. כמו כן נטען כי הספיר יכול לשפר את יכולות הריכוז והלמידה, מה שהפך אותו לפופולארי במיוחד ביהדות ובנצרות ככלי ללימוד תורה. נאמר גם כי הספיר הכחול עוזר להשתלט על תשוקות ויצרים, מרפא התמכרויות ומגביל תאבון, מה שעוזר בעת צום.

הספיר הכחול, למרות שמעולם לא היה סמל של אהבה בפני עצמו, משמש לעיתים בטבעות נישואין דווקא כסמל לשמירת אמונים עקב האמונה כי שומר מפני תשוקה ויצרים. לעיתים הוא משמש גם כסמל לשמירת בתולין או לסמל של התנזרות.

 

האבן לפי האמונה ההודית

באמונה ההודית אבני חן מסוימות משדרות תכונות של אלים המיוצגים על ידי כוכבי הלכת. לפי אותה אמונה, האבנים מקרינות תכונות אשר קשורות לאותם אלים על האדם, ומאפשרות לו להנות מהברכות אותן מביא אותו האל.

באמונה ההודית, הספיר הכחול הוא התהוות של כוכב שבתאי (האל שני) על פני האדמה, או בצורה יותר מדויקת ההתהוות של התכונות אותן מקנה הכוכב לאדם. האל שני נחשב למסוכן ואכזרי במיוחד, כיוון שמהווה את אל הזמן, החוק (כולל חוקי הטבע), הגורל והקארמה אשר איש לא יכול לחמוק מהם. בפנתאון ההודי, הוא זה שמעניש את האדם על חטאיו, ומקנה לו ענוותנות ויראת שמיים.

תפקידו המשמעותי של אל זה בפנתאון ההודי מקנה משמעות גבוהה במיוחד באסטרולוגיה להשפעתו של כוכב שבתאי על האדם. לפי האסטרולוגיה ההודית, כוכב השבתאי הוא סממן לגבולות ומגבלות, לעבודה, לפיקחות ולשליטה עצמית.

לפי האסטרולוגיה ההודית, אבן הספיר הכחולה מתאימה לאדם אשר בהורוסקופ שלו כוכב השבתאי ממוקם במצב מועיל, ומומלצת במיוחד אם מיקומו חלש בטבלת הלידה כיוון שזהו סממן למגבלות ולסבל או לאובדן שליטה עצמית. עבור אדם אשר אצלו כוכב השבתאי ממוקם במקום מזיק בטבלת הלידה, הספיר הכחול נחשב לכה מסוכן שמסוגל במהרה להרוס את חייו ובמצבים קיצוניים אף להביא למותו.

בין התכונות המיוחסות לספיר הכחול כאשר מתאים לאדם, נכללים שיפורים מהותיים בכל התחומים בחייו, כיוון שמסוגל להסיר מגבלות ומחסומים העומדים בדרכו. מעבר לכך, נאמר כי הספיר הכחול משפר את השינה, מסיר אגרסיביות יתרה, מקנה שקט נפשי, ומשפר את שיקול הדעת ויכולות הלמידה.

לעומת זאת, אם האבן לא מתאימה לאדם, נאמר כי זו האבן המסוכנת ביותר מכלל האבנים בהן משתמשים בשיטה ההודית, לכן תקופת המבחן של שבעה ימים היא בגדר חובה עבורה. אם האבן לא מתאימה לאדם היא מסוגלת לגרום לקשיים, מחסומים, אובדן, מחלות כרוניות ובמקרים קיצוניים מוות.

לפי אמונתם, אדם אשר רוצה לזכות בברכתו של כוכב השבתאי, צריך ללבוש ספיר כחול נקי ונטול פגמים ששובץ בתכשיט מאחת המתכות הבאות: פלדת אל חלד, כסף או זהב לבן. התכשיט חייב להיות בנוי כך שהאבן תהיה במגע ישיר עם עור האדם, כך שעגילים פסולים למטרה זו. אם האבן משובצת בטבעת, יש לענוד אותה על אצבע האמה ביד ימין לימנים או ביד שמאל לשמאליים ולנשים (עקרות בית, לא נשות קריירה).

לפני ענידת התכשיט בפעם הראשונה, יש לשטוף אותו בחלב פרה טרי ולא מפוסטר (בדתות אברהם הדבר הכי קרוב הוא שמן זית), ולאחר מכן לשטוף במים מנהר הגנגס (או כל מקור אחר בעל סמליות דתית כמו נהר הירדן). את התכשיט יש לענוד בפעם הראשונה ביום השבת שנופל בסמוך לירח מלא, במהלך השעה שמתחילה אחרי עליית החמה.

האבנים החלופיות לספיר הכחול הן: אמטיסט, איוליט ולאפיס לאזולי.

BS3

 

ניסיון אישי – ספיר כחול

לאחר שנים של ניסיון עם אבני חן הן בשימוש אישי והן בטיפול באחרים, ניכר כי כל אבן ניחנת במספר השפעות אוניברסליות אשר יכולות לעזור הן בבחירת האבן המתאימה והן באבחון תופעות לוואי עקב עודף או חוסר התאמה של אותה אבן.

מניסיוני, לספיר הכחול השפעה מרגיעה וממקדת. בין ההשפעות החיוביות שנצפו היו שיפור ביכולת הריכוז והמיקוד, שיפור בכוח הרצון וההתמדה, ירידת לחץ דם, הפחתת אגרסיביות וירידה במשקל. כמו כן, אבן זו שימשה בהצלחה לעיכוב התפתחות גידולים, כולל ממאירים.

במקרי עודף ואי התאמה, אבן זו נחשבת לאחת המסוכנות ביותר ובצדק. בין ההשפעות שנצפו היו הרגשות תשישות וחולשה חזקות, לחץ דם נמוך, ריבים ואי הבנות, תאונות ופציעות, מחשבות טורדניות, פחדים, פוביות ואף הזיות.

חשוב לציין כי ההשפעות הרציניות יותר שצוינו כאן הופיעו רק לאחר שימוש ממושך באבן.

מידע זה פורסם למטרות חינוכיות בלבד ולא מהווה המלצה רפואית כלשהי.

חזרה לרפואת אבני החן