מידע כללי והיסטוריית האבן

אבני הרובי והספיר עשויות מתחמוצת אלומיניום שהפכה תחת חום ולחץ לשקופה ודמוית זכוכית. חומר זה נקרא קורונדום, והוא קשיח מאוד (9 בסולם מוס) ועמיד יחסית בפני חום, מכות וכימיקלים. ההבדל בין רובי לספיר הוא צבע האבן, כאשר כל ספיר שניחן בצבע אדום, אדום סגול, ורוד אדום וורוד סגול נחשב בימינו לרובי, ושאר הצבעים נופלים תחת ההגדרה ספיר.

לעומת ההגדרה המודרנית, כאשר מדובר ברפואת אבני חן ההגדרות שונות בנוגע לצבע האבן ותכונותיה. אבני הרובי ברפואת אבני החן מתחלקות לשתי קטגוריות עיקריות: אבנים בצבע אדום, אדום סגול, אדום כתום וארגמן נחשבות לאבנים גבריות, ואבנים ורודות (כל עוד לא בהירות מדי), ורודות כתומות וורודות סגולות לאבנים נשיות.

שאר אבני הספיר מתחלקים לקטגוריות הבאות: אבנים כחולות וסגולות (במיוחד כהות) נחשבות לאבני שבתאי. אבנים צהובות, כתומות ובצבע בז' נחשבות לאבני כוכב צדק. אבנים ירוקות משויכות לכוכב חמה, ואבנים בצבע תכלת בהיר, ורוד בהיר או לבן (שקוף) נחשבות לאבני כוכב נוגה. קיים ויכוח על שאר הגוונים  ולכן לרוב לא משתמשים בהן.

אבן הספיר הצהובה לא התברכה בהיסטוריה ארוכה ומופלאה. בשל נדירותה והעובדה שהיא דומה בצבע לאבני הציטרין, הטופז והזירקון הצהוב, אבן הספיר הצהובה לרוב נכללה בין שאר האבנים הצהובות תחת ההגדרה "טופז מזרחי" או "ליגוריוס" בהתאם לתקופה. למרות אלמוניותה היחסית, בארצות אסיה הדרומית בהן ניתן היה למצוא אותה בעת העתיקה הפכה האבן לחשובה ומוערכת.

YS6

 

תכונות אגדיות ושימושים היסטוריים באבן

YS3במערב הספיר הצהוב הופיע רק לאחר ימי הביניים, כיוון שהיה נדיר  לעומת הזירקון מפרס והציטרין שהיה מצוי ברחבי אירופה. בדומה לטופז הוא נחשב לסמל של אור השמש, ועקב כך גם לסמל של ברכה משמיים.

לעומת אבנים שניחנו בצבע ייחודי יותר, לספיר הצהוב יוחסו סגולות אשר היו משותפות לכלל האבנים הצהובות.

התכונה העיקרית שהפכה אבנים אלו לפופולאריות היא הדמיון בין צבען לצבעו של הזהב, מה שהביא לאמונה הרווחת עד היום כי אבנים אלו מביאות עושר וממון לבעליהן. צבען הצהוב הזכיר גם את החיטה הבשלה שמוכנה לקציר, מה שהגביר עוד יותר את ההקשר הסמלי. סמליות זו הפכה את האבנים הצהובות לקמע נפוץ בקרב סוחרים ובעלי ממון.

בין סגולותיהן הרפואיות של האבנים הצהובות, נכללו היכולת לתת חינניות ושמחת חיים, ועקב כך היכולת לרפא דיכאון ומכאובי לב. נטען גם כי האבנים מגבירות תאבון ומשפרות את פעולת מערכת העיכול, תכונה אשר היתה חשובה במיוחד בעבר עקב האסוציאציה של גוף מלא עם בריאות ומעמד חברתי גבוה.

תכונה חשובה נוספת שיוחסה לאבנים אלו הייתה היכולת לרפא נדודי שינה, מה שהפך אותן לקמע נפוץ בקרב נודדים ומטיילים אשר היו צריכים להתרגל בכל פעם למקום חדש ולשעות שינה שונות. בהמשך יוחסו לאבנים אלו גם תכונות של הגנה מפני שודדי דרכים ומפני סערות מה שהגביר את הפופולאריות שלהן. זה גם הגביר את הפופולאריות של האבן בקרב סוחרים אשר נהגו לצאת למסעות כחלק מעבודתם.

 

האבן לפי האמונה ההודית

באמונה ההודית אבני חן מסוימות משדרות תכונות של אלים המיוצגים על ידי כוכבי הלכת. לפי אותה אמונה, האבנים מקרינות תכונות אשר קשורות לאותם אלים על האדם, ומאפשרות לו להנות מהברכות אותן מביא אותו האל.

YS2באמונה ההודית, הספיר הצהוב הוא התהוות של כוכב צדק (האל בריהשפטי) על פני האדמה, או בצורה יותר מדויקת ההתהוות של התכונות אותן מקנה הכוכב לאדם. האל בריהשפטי או בשם התואר שלו גורו (רב, מורה), תופס צורה פיזית בכוכב הצדק. גורו נחשב למורה ומדריך של האלים ההודיים, ומפיץ הידע והאמונה בקרב בני האדם.

תפקידו רם המעלה של אל זה בפנתאון ההודי מקנה משמעות רבה באסטרולוגיה להשפעתו של כוכב צדק על האדם. לפי האסטרולוגיה ההודית, כוכב הצדק הוא סממן לגדילה והתרחבות, לרוחניות ולילדים.

לפי האסטרולוגיה ההודית, אבן הספיר הצהובה מתאימה לאדם אשר בהורוסקופ שלו כוכב הצדק ממוקם במצב מועיל, ומומלצת במיוחד אם מיקומו חלש בטבלת הלידה כיוון שזהו סממן לבורות ולחוסר מזל. עבור אדם אשר אצלו כוכב הצדק ממוקם במקום מזיק בטבלת הלידה, הספיר הצהוב נחשב ללא הולם, אם כי לעומת אבנים אחרות לרוב לא ייתן השפעות הרסניות.

בין התכונות המיוחסות לספיר הצהוב כאשר מתאים לאדם, נכללים שיפורים מהותיים במצב רוחו וביכולות הלמידה והלימוד שלו. מעבר לכך, נאמר כי הספיר הצהוב משפר את השינה, מסיר אגרסיביות יתרה, מאזן את רמות השומן בגוף, משפר תקשורת בינאישית, מבטיח יחסים חמים בין בעל ואישה ומגביר פוריות (מבטיח לידת בנים). כמו כן עבור נשים נאמר כי הספיר הצהוב מסוגל להביא בעל במהרה, ועבור גברים לשפר את מעמדם הפיננסי.

לעומת זאת, אם האבן לא מתאימה לאדם, נאמר כי היא לרוב לא תפגע בו, אם כי במצבים קיצוניים תיתכן השמנת יתר, בעיות עם כולסטרול, ותחלואה בסכרת ובסרטן.

לפי אמונתם, אדם אשר רוצה לזכות בברכתו של כוכב הצדק, צריך ללבוש ספיר צהוב נקי ונטול פגמים ששובץ בתכשיט מזהב צהוב. התכשיט חייב להיות בנוי כך שהאבן תהיה במגע ישיר עם עור האדם, כך שעגילים פסולים למטרה זו. אם האבן משובצת בטבעת, יש לענוד אותה על אצבע המורה ביד ימין לימנים או ביד שמאל לשמאליים ולנשים (עקרות בית, לא נשות קריירה).

לפני ענידת התכשיט בפעם הראשונה, יש לשטוף אותו בחלב פרה טרי ולא מפוסטר (בדתות אברהם הדבר הכי קרוב הוא שמן זית), ולאחר מכן לשטוף במים מנהר הגנגס (או כל מקור אחר בעל סמליות דתית כמו נהר הירדן). את התכשיט יש לענוד בפעם הראשונה ביום חמישי שנופל בסמוך לירח מלא, במהלך השעה שמתחילה אחרי עליית החמה.

  במצבים בהם לא ניתן להשיג ספיר צהוב האבנים החלופית עבורו הן הטופז הצהוב והציטרין הטבעי.

YS5

 

ניסיון אישי – ספיר צהוב

לאחר שנים של ניסיון עם אבני חן הן בשימוש אישי והן בטיפול באחרים, ניכר כי כל אבן ניחנת במספר השפעות אוניברסליות אשר יכולות לעזור הן בבחירת האבן המתאימה והן באבחון תופעות לוואי עקב עודף או חוסר התאמה של אותה אבן.

מניסיוני, לספיר הצהוב השפעה מרגיעה ממותנת. בין ההשפעות החיוביות שנצפו היו שיפור ביכולת הריכוז והלמידה, שיפור במצב הרוח והתגברות האופטימיות ושמחת החיים, תחושת רוגע ובטחון, שיפור השינה והיכולת להירדם, ושיפור ניכר בתפקוד המערכת החיסונית.

במקרי עודף ואי התאמה, נצפו תחושות עצבנות וחוסר שקט, עודף שינה ועלייה מהירה במשקל.

חשוב לציין כי ההשפעות הרציניות יותר שצוינו כאן הופיעו רק לאחר שימוש ממושך באבן.

מידע זה פורסם למטרות חינוכיות בלבד ולא מהווה המלצה רפואית כלשהי.

YSring
טבעת ספיר צהוב

חזרה לרפואת אבני החן