לאצבעות יש חשיבות סמלית גבוהה ברוב התרבויות העתיקות, ואפילו בימינו טבעות על אצבעות שונות מסמלות דברים שונים בהתאם לתרבות. ברפואת אבני החן ההודית כל אצבע מסמלת כוכב נפרד, אך באותו הזמן היא גם מסמלת את אחד האלמנטים ואת אחת ממטרות החיים. לפי האמונה ההודית טבעת על האצבע הלא נכונה יכולה לגרום ללא מעט בעיות, ופי כמה וכמה אם באותה טבעת נכללת אבן חן.

סמליות האצבעות

handrings

אצבע האגודל

אצבע האגודל היא היחידה שעליה לא שמים אבני חן ברפואת אבני החן ההודית. הסיבה לכך היא שאצבע זו לא קשורה לאף כוכב ספציפי ולאף מטרת חיים, ומייצגת את אלמנט החלל אשר לו אין גבולות. לפי האמונה ההודית טבעות על אצבע זו רק יגבילו את יכולתנו לגדול ולהתרחב נפשית ולכן רק יזיקו.

thumb.jpg

אצבע המורה

כוכב – יופיטר

אלמנט – מים (רגשות, חכמה)

מטרת חיים – מוקשה (הארה, שחרור, חופש)

אצבע המורה משמשת לעיתים קרובות בכדי להצביע על משהו ולהפנות אליו את תשומת ליבנו. אותה סמליות יכולה להיתפס כשתלטנית אך כמו ששמה מרמז המטרה האמיתית של כיוון אצבע המורה למטרה כלשהי היא להראות ולא לתת פקודה. ברגע שמצביעים לנו על משהו ואנו שמים לב אליו, אנו מקבלים מידע חדש על המתרחש מסביבנו ולכן ההקשר ליופיטר שנחשב למורה בין הכוכבים, לאלמנט המים שמייצג את מוחנו, ולמטרת החיים מוקשה, שמשמעותה הארה ושחרור ממעגל החיים.

טבעות על אצבע המורה – ברפואת אבני החן ההודית נהוג לשים על אצבע המורה טבעות מזהב, אשר מסמל טוהר ואצילות, וטבעות עם אבני חן שנקשרו ליופיטר אשר מסמל שמחה, שפע והתרחבות. הרעיון הוא להביא לשפע רגשות משמחים ולכן מיקום זה הולם במיוחד. טבעות ממתכות אחרות ואבני חן של כוכבים אחרים נחשבות למגבילות רגשית, כמו במקרה של השמש, קטו, מרקורי וסטורן, או ליוצרות עודף רגשי או סערת רגשות כמו במקרה של רהו, ונוס, מארס והירח.

index-finger

אצבע האמה

כוכב – סטורן

אלמנט – אדמה (חפצים פיזיים, עשייה)

מטרת חיים – ארטה (עבודה, פרנסה, מימוש צרכים)

אצבע האמה היא הארוכה שבאצבעות והאחת שכיום משמשת בעיקר לתנועות יד מגונות. למרות זאת היא אחת החשובות שבאצבעות כיוון שמאפשרת תפיסה חזקה יותר של כלים בידינו. שמה בעברית נקשר הן לחלק מהיד והן ליחידת מדידה עתיקה, ועל כן אין זה מפתיע שדווקא אצבע זו נקשרת לכוכב סטורן אשר מסמל גבולות וחוקים, לאלמנט האדמה המוחשי אשר מסמל את עולם החומר, ולמטרת החיים ארטה, שמשמעותה פרנסה והשגת הצרכים הבסיסיים כמו מזון ומחסה.

טבעות על אצבע האמה – על אצבע האמה נהוג לשים טבעות מכסף אשר מסמל חיבור רגשי וקבלה, ומברזל אשר מסמל חוזק ואיתנות. על אצבע זו נהוג גם לשים טבעות עם אבני חן של סטורן שמסמל עמידות, מימוש מטרות ויציבות, מארס שמסמל עשייה והתקדמות, רהו שמסמל רצונות ותאבונות, מרקורי שמסמל הבנה ותשומת לב לפרטים, וונוס שמסמלת שפע חומרי והנאות גשמיות, כיוון שאלו הן התכונות הכי מתאימות לאלמנט האדמה המוצק והמוחשי. לרוב לא מומלץ לשים על אצבע זו טבעות ממתכות אחרות וטבעות עם אבני חן שיובילו לחיבור רגשי לחפצים כמו אבני השמש והירח, או חוסר איכפתיות ממימוש חומרי כמו אבני קטו ויופיטר.

middlefinger

אצבע הקמיצה

כוכב – שמש

אלמנט – אש (תשוקות ויצירתיות)

מטרת חיים – דארמה (ללכת בדרך הישר, להגשים חלומות)

אצבע הקמיצה משמשת עוד מימי קדם בתור האצבע שנושאת את טבעת הנישואין כיוון שתמיד נקשרה ללב. באותה מידה הכוכב שמייצג את הלב הוא השמש, לכן אין זה מפתיע שדווקא אצבע זו נקשרה לשמש, לאלמנט האש אשר מסמל תשוקות ויצירתיות, ולמטרת החיים דארמה, אשר משמעותה ללכת אחרי הלב, להגשים חלומות ושאיפות ולעשות את מה שאנחנו מרגישים לנכון.

טבעות על אצבע הקמיצה – על אצבע הקמיצה נהוג לשים טבעות זהב וכסף, אשר מסמלות על אצבע זו את טוהר הכוונה או מתינות ורוך במעשים בהתאם למתכת, וטבעות מנחושת כיוון שזו מסמלת פעילות והתקדמות. על אצבע זו נהוג לשים אבנים הקשורות לשמש שמסמלת כח רצון, לירח המסמל דאגה ורגישות, למארס שמסמל נחישות ויוזמה, ליופיטר שמסמל חכמה וגדילה, ולוונוס שמסמלת אהבה והדדיות, כיוון שאלו הכי מתאימות לאלמנט האש הכוחני.  לרוב לא מומלץ לשים על אצבע זו טבעות ממתכות אחרות או טבעות עם אבני חן של כוכבים שיגבילו את הרצון לפעול כמו סטורן, קטו ומרקורי או של רהו שיגרמו לפעילות כוחנית מדי.

ring-finger

אצבע הזרת

כוכב – מרקורי

אלמנט – אויר (מחשבות, רצונות)

מטרת חיים – קאמה (חושניות, מילוי רצונות, הנאות גשמיות)

התנועה המוכרת ביותר שעושים עם אצבע הזרת היא תנועת השולם אחרי שילדים רבו, ותנועה זו הולמת ביותר את הסמליות של האצבע הכי קטנה בידנו. כמו שלהשלים ניתן רק עם חבר, כך גם לתקשר ניתר רק עם אחרים ועל כן הולם שהזרת נקשרה למרקורי שמסמל תקשורת, אלמנט האויר שמסמל תקשורת, מחשבות ורצונות, ומטרת החיים קאמה, אשר משמעותה מימוש רצונות והנאה מהחושים ומהסובב אותנו.

טבעות על אצבע הזרת – על אצבע הזרת נהוג לשים טבעות מכסף אשר מסמל חיבור רגשי בין אנשים, מנחושת אשר מסמלת התקדמות למטרה ומברזל אשר מסמל שליטה על רצונות. על אצבע זו נהוג לשים אבנים של קטו אשר מסמל ניתוק מחשקים, מרקורי אשר מסמל תקשורת ובינה, ירח שמסמל קשר רגשי בין אנשים, סטורן אשר מסמל הגבלת חשקים בלתי נשלטים והגשמת מטרות, וונוס אשר מסמלת הדדיות וחיבה. אבנים שלא מומלץ לשים על אצבע זו הם אבנים של כוכבים שיגבירו יתר על המידה את הרצונות והחשקים כמו רהו, יופיטר, מארס ושמש.

pinky_finger

חזרה לרפואת אבני החן