מידע כללי והיסטוריית האבן

אבני חן מסוימות מגיעות לא תהליכים גיאולוגיים במעמקי האדמה אלא מבעלי חיים ומצמחים. אבני חן שמקורן בבעלי חיים ובצמחים נקראות אבני חן אורגאניות, וכוללות פנינים שמתפתחות בתוך צדפות, אלמוגים שהם שלדים של אלמוגים החיים בים וענבר שנוצר משרף עצים.

הפנינה נוצרת כאשר גרגיר קטן של חול נתפס ברקמותיה של צדפה, והיא עוטפת אותו בשכבות של חומר הנקרא אם הפנינה בכדי שלא יפגע בה עם קצותיו החדים. אם הפנינה הוא חומר סידני רך יחסית (2.5-4.5 בסולם מוס), עם הפורמולה הכימות CaCO3.

לעומת אבני חן אחרות המסווגות באסטרולוגיה ההודית לפי צבעיהן, כל סוגי הפנינים משויכות לירח (לאל צ'אנדרה). למרות זאת יש המסווגים גוונים שונים של פנינים לפי מעמד חברתי או תחום העיסוק העיקרי.

לפנינה היסטוריה ארוכה בתור אחת האבנים הנפוצות ביותר בתכשיטים ברוב התקופות והתרבויות. השימוש והמסחר בה החלו לפני יותר מ2500 שנה, והמקורות הראשונים היו איים וערי חוף בים התיכון ובאוקיינוס ההודי. תחילה החיפוש אחר פנינים שדרש צלילה היה כנראה תוצר לוואי של אסיפת צדפות בתור מזון, אך בהמשך הפך לתעשייה אשר קיימת עד היום ברחבי העולם.

Pearl3
פנינה

 

 

תכונות אגדיות ושימושים היסטוריים באבן

הפנינה נחשבה עוד מימי קדם לסמל של נשיות והייתה פופולארית בקרב נשים הן כתכשיט והן כקמע.

במערב קישרו את הפנינה לאלות פוריות שונות כמו אפרודיטה/ונוס ולכן לרוב השתמשו בפנינה כקמע פוריות ויופי עבור נשים. גם במזרח קישרו את הפנינה לאימהות ולפוריות נשית ועשו בה שימוש דומה. לעיתים קרובות היא שובצה לא רק בתכשיטים וכתרים, אלא גם בסיכות ובחפצים יומיומיים אחרים כסמל סטטוס עבור בעליה וכקישוט מוערך לא פחות מזהב ויהלומים.

אחד השימושים הנפוצים ביותר בפנינה היה להגברת הפוריות והסיכוי ללידה מוצלחת לכן שימשה לרוב כקמע לאימהות. כמו כן נחשב כי לבישת הפנינה הגבירה את הקשר הרגשי בין בני זוג ואת המשיכה של בני הזוג זה לזו, לכן שימשה גם כסמל לזוגיות וכקמע לזוגיות מוצלחת.

לפנינה יוחסו גם תכונות אחרות כמו שיפור ושמירה על יופיה של האישה, ונחשב כי היא עוזרת לנשים לשלוט ברגשותיהן. כמו כן נחשב כי היא עוזרת לנשים לווסת את המחזור החודשי ולייצר חלב בעת הנקה.

למרות הייחוס של הפנינה לנשים, לעיתים שימשה כתכשיט וקמע עבור גברים. נחשב כי פנינה עוזרת לגברים להתחבר לצד הרגשי שלהם ולהיות יותר קשובים לצרכי הסובבים אותם. מסיבה זו לעיתים שילבו אבני רובי שנחשבו לגבריות עם פנינים ככח מאזן לתוקפנות ולנחישות.

 

 

האבן לפי האמונה ההודית

באמונה ההודית אבני חן מסוימות משדרות תכונות של אלים המיוצגים על ידי כוכבי הלכת. לפי אותה אמונה, האבנים מקרינות תכונות אשר קשורות לאותם אלים על האדם, ומאפשרות לו להנות מהברכות אותן מביא אותו האל.

באמונה ההודית, הפנינה היא התהוות של הירח (האל צ'אנדרה) על פני האדמה, או בצורה יותר מדויקת ההתהוות של התכונות אותן מקנה ההירח לאדם.

באסטרולוגיה ההודית, הירח מייצג את המוח של האדם, את צורת החשיבה שלו ואת רגשותיו.

בין התכונות המיוחסות לפנינה כאשר מתאימה לאדם, נכללים שיפורים מהותיים במצב רוחו וביחסו לזולת, ביחסיו עם אמו ועם ילדיו, במשק הבית וביכולתו לרכוש/לבנות בית משל עצמו. כמו כן נאמר כי האבן משפרת את הבריאות, עוזרת עם בעיות שיניים, משפרת את השינה, והופכת את האדם לטוב לב ומאוזן רגשית.

לעומת זאת, אם האבן לא מתאימה לאדם, נאמר כי היא תביא לו מזל רע, תפר את שליטתו ברגשותיו, תפגע בבריאותו ותגרום לצבירת נוזלים בגוף. במצבים קיצוניים יותר אף נאמר כי מסוגלת להביא לבעיות נפשיות.

חוץ מהפנינה, ההודים משייכים לירח מספר אבנים משניות אחרות: מונסטון, שנהב ואם הפנינה.

חשוב לציין כי פנינים שמגדלים בחוות נחשבות לחסרות תועלת לפי האמונה ההודית.

Pearl4
פנינה מחוות צדפות

לפי אמונתם, אדם אשר רוצה לזכות בברכתו של הירח, צריך ללבוש פנינה טבעית נקיה ונטולת פגמים ששובצה בתכשיט מכסף. התכשיט חייב להיות בנוי כך שהאבן תהיה במגע ישיר עם עור האדם, כך שעגילים פסולים למטרה זו. אם האבן משובצת בטבעת, יש לענוד אותה על אצבע הזרת ביד ימין לימנים או ביד שמאל לשמאליים ולנשים (עקרות בית, לא נשות קריירה).

לפני ענידת התכשיט בפעם הראשונה, יש לשטוף אותו בחלב פרה טרי ולא מפוסטר (בדתות אברהם הדבר הכי קרוב הוא שמן זית), ולאחר מכן לשטוף במים מנהר הגנגס (או כל מקור אחר בעל סמליות דתית כמו נהר הירדן). את התכשיט יש לענוד בפעם הראשונה ביום שני שנופל בסמוך לירח מלא, במהלך השעה שמתחילה אחרי עליית החמה.

 

 

ניסיון אישי – הפנינה

לאחר שנים של ניסיון עם אבני חן הן בשימוש אישי והן בטיפול באחרים, ניכר כי כל אבן ניחנת במספר השפעות אוניברסליות אשר יכולות לעזור הן בבחירת האבן המתאימה והן באבחון תופעות לוואי עקב עודף או חוסר התאמה של אותה אבן.

מניסיוני, לפנינה השפעה מקררת ומרגיעה חזקה. בין ההשפעות החיוביות שנצפו היו שיפורים קוגניטיביים, הורדת דופק ולחץ דם, התגברות תחושות רוגע ושקט נפשי, שיפור היכולת להירדם ושינה עמוקה יותר. כמו כן נצפתה השפעה חיובית בכל הקשור לריבים ואי הבנות.

במקרי עודף ואי התאמה, נצפו חוסר יציבות רגשי ורגישות יתר למתרחש מסביב, הפרעות שינה, תחושות קור והיחלשות פעילות המערכת החיסונית.

חשוב לציין כי ההשפעות הרציניות יותר שצוינו כאן הופיעו רק לאחר שימוש ממושך באבן.

מידע זה פורסם למטרות חינוכיות בלבד ולא מהווה המלצה רפואית כלשהי.

Pearl2.jpg

חזרה לרפואת אבני החן