מידע כללי והיסטוריית האבן

Quartz4קוורץ הוא מינרל נפוץ במיוחד בקרום כדור הארץ, וניחן בפורמולה הכימית SiO2. למרות שאנו נתקלים יותר בחיי היום יום בסלעי גרניט ובחול בחוף הים, אבני חן רבות בתכשיטים שאנו לובשים עשויות מקוורץ בבסיסן עם צורות גדילה מגוונות המבדילות ביניהם. הקוורץ השקוף אשר מכונה לעיתים קריסטל, האמטיסט, הסיטרין, הקוורץ המעושן והרוז קוורץ הוורוד אשר עשויים מגבישי קוורץ שלמים. הכלקדון, האגט והג'ספר עשויים מגבישים מיקרוסקופיים של קוורץ השזורים ביניהם. עין הנמר היא תערובת של גבישי קוורץ וסיבי אסבסט, והאופל הוא ג'ל קשיח העשוי מחלקיקי קוורץ מיקרוסקופיים שהתאחדו למבנה דמוי אבן.

הקוורץ הלבן, הידוע גם בשמות קוורץ שקוף, קריסטל ובדולח, נפוץ ברחבי העולם באזורים הרריים ולכן נעשה בו שימוש ברוב התרבויות והוא היה בין האבנים הראשונות שבהן השתמש האדם. יש הסבורים כי אבן הברקת בחושן המקראי הייתה הקוורץ, בזמן שאחרים סבורים כי היהלום המקראי הוא הקוורץ המודרני. ברוב התרבויות הקוורץ קושר למאגיה, לנבואה ולתקשור עם העולם הבא, והיה נפוץ בתור קמע וסימן היכר בקרב כוהנים, שאמנים ומכשפים, ואף היום כדור הבדולח נחשב לסמל של קוסמים ומכשפים.

Quartz1

תכונות אגדיות ושימושים היסטוריים באבן

Crystal 3
קוורץ קריסטל

בזמן שרוב האבנים היו מצויות בעת העתיקה רק באזורים מסוימים ונפוצו לאזורים אחרים בעזרת סחר, הקוורץ היה מצוי ברוב חלקי העולם ולכן השימוש בו התפתח במקביל בתרבויות העתיקות ללא תלות ביניהן. למרות זאת האגדות שהתפתחו סביבו ברוב התרבויות דומות להפליא. בין אם מדובר בילידים האוסטרליים או בנוודים סיביריים, ברוב התרבויות הקוורץ נחשב לאבן המקנה יכולות מאגיות.

התכונה העיקרית שיוחסה לקוורץ הייתה האמונה שהוא עוזר לראות את העתיד ולתקשר עם העולם הבא. הצלילות שלו ביחד עם העובדה שהוא משקף אור לבן כאשר מסתכלים בו מצד אחד, ויכולתו לפצל אור לצבעי הקשת כאשר מביטים בו מצדו השני גרמו לאמונה כי הוא סוג של דלת לעולם הרוחות, והפכו אותו לקמע נפוץ בקרב שאמנים ומכשפים.

סביב הקוורץ נפוצו אגדות רבות ומגוונות. הרומאים האמינו כי הקוורץ הוא קרח שקפא לנצח והשתמשו בכדורי קוורץ לקירור גופם, ועיוות התמונה שניתן היה לראות בכדורים שעשויים מקוורץ גרם לאנשים בימי הביניים להאמין כי ניתן לראות דרכם את העתיד או לתקשר עם המתים.

בין סגולותיו הרפואיות של הקוורץ, נכללנו היכולת להוריד חום ולהסיר צמא, לרפא אבנים בכליות ולנקות ממחלות את דרכי השתן, והמשקפיים הראשונות עשו שימוש בעדשות קוורץ לתיקון הראייה. תכונה נוספת שיוחסה לקוורץ היא היכולת לשפר את השינה ולעזור לבעליו להבין את חלומותיו. בתרבויות רבות היה נהוג לשים קריסטלים של קוורץ בבתי קברות להגנה על המתים, או על החיים מפני המתים.

האבן לפי האמונה ההודית

באמונה ההודית אבני חן מסוימות משדרות תכונות של אלים המיוצגים על ידי כוכבי הלכת. לפי אותה אמונה, האבנים מקרינות תכונות אשר קשורות לאותם אלים על האדם, ומאפשרות לו להנות מהברכות אותן מביא אותו האל.

Quartz2
קוורץ לבן

באמונה ההודית, הקוורץ הוא התהוות של נוגה (האל שוקרה) על פני האדמה, או בצורה יותר מדויקת ההתהוות של התכונות אותן מקנה הכוכב לאדם. האל שוקרה הוא מורה של השדים ושל מאגיה בפנתאון ההודי, והוא האל של היופי והאמנות, ההנאות הגופניות ויחסים בינאישיים, ושל כלי רכב וממון. בפנתאון ההודי, הוא אחראי על חוש האסתטיקה ועל ההנאה שלנו, על הדימוי העצמי בנשים ועל מראה ואישיות האישה אצל גברים.

לפי האסטרולוגיה ההודית, כוכב החמה הוא סממן לחמשת החושים ולהנאה מהם, ליצירתיות ואמנות, לאהבה ולתשוקה, לכלי רכב, לכסף ולתכשיטים כולל אבני חן.

לפי האסטרולוגיה ההודית, אבן הקוורץ מתאימה לאדם אשר בהורוסקופ שלו נוגה ממוקם במצב מועיל, ומומלצת במיוחד אם מיקומו חלש בטבלת הלידה כיוון שזהו סממן לבעיות במערכת הרבייה, התמכרויות ורדיפת בצע, או לנתק רגשי ודחף מיני נמוך. עבור אדם אשר אצלו כוכב נוגה ממוקם במקום מזיק בטבלת הלידה, הקוורץ נחשב למזיק ולא מומלץ בכלל.

Quartz3
קוורץ לבן

בין התכונות המיוחסות לקוורץ כאשר מתאים לאדם, נכללים שיפורים מהותיים ביחסים בינאישיים בכלל ויחסים עם נשים בפרט, ביחד
עם שיפור בדימוי העצמי ובהכנסות. מעבר לכך, נאמר כי הקוורץ מגביר את הרגשות, מגביר את התשוקות, מקנה יופי וחינניות, מאזן את התיאבון ואת רמות השומן בגוף, ועוזר לרפא מחלות הקשורות למערכת הרבייה ולנוזלים בגוף.

לעומת זאת, אם האבן לא מתאימה לאדם, נאמר כי היא מסוגלת לגרום לקשיים ביחסים בינאישיים, למחלות, לתאוות בצע ובזבזנות, ולמשוך את האדם להתמכרויות ולבגידות.

לפי אמונתם, אדם אשר רוצה לזכות בברכתו של כוכב נוגה, צריך ללבוש קוורץ נקי ונטול פגמים ככל שאפשר ששובץ בתכשיט מאחת המתכות הבאות: זהב לבן, כסף או סגסוגות המשלבות מתכות רבות. התכשיט חייב להיות בנוי כך שהאבן תהיה במגע ישיר עם עור האדם, כך שעגילים פסולים למטרה זו. אם האבן משובצת בטבעת, יש לענוד אותה על אצבע הקמיצה (אצבע הטבעת) ביד ימין לימנים או ביד שמאל לשמאליים ולנשים (עקרות בית, לא נשות קריירה).

לפני ענידת התכשיט בפעם הראשונה, יש לשטוף אותו בחלב פרה טרי ולא מפוסטר (בדתות אברהם הדבר הכי קרוב הוא שמן זית), ולאחר מכן לשטוף במים מנהר הגנגס (או כל מקור אחר בעל סמליות דתית כמו נהר הירדן). את התכשיט יש לענוד בפעם הראשונה ביום שישי שנופל בסמוך לירח מלא, במהלך השעה שמתחילה אחרי עליית החמה.

חזרה לרפואת אבני החן