תכונותיהם של מזלות הירח

מזלות הירח ההודיים מהווים את הבסיס לאסטרולוגיה ההודית כולה ומשמשים  באסטרולוגיה נטאלית/אישית העוסקת במפות לידתם של אנשים, באלקטורלית/מועדית העוסקת בבחירת מועדים, בהוררית/נקודתית העוסקת בשאלות ותשובות ובמונדנית/עולמית העוסקת במדינות וארצות. עקב השימוש הנרחב בהם, למזלות הירח יוחסו תכונות שונות המקלות על פירושם בשיטות האסטרולוגיות השונות. לדוגמא, לכיוונו של מזל הירח לרוב אין משמעות באסטרולוגיה נטאלית/אישית, אך הוא יכול לעזור למצוא חפץ שנאבד בעזרת האסטרולוגיה ההוררית/נקודתית או להחליט על מועד הולם להקמת בניין רב קומות באסטרולוגיה האלקטורלית/מועדית.

אז מה הן התכונות השונות של מזלות הירח ומה הן מסמלות?

פעיל או סביל

סוג הפעילות של מזל הירח קובע אם מזל זה מייצג יצירת/יזימת אירוע או פעולה או שטבעו תגובתי/הגנתי. לדוגמא, מזל הירח פושיה סביל ועל כן נוטה לסמל אנשים פסיביים ולא תומך באירועים קיצוניים, בזמן שמזל הירח מולה מסמל אנשים המעדיפים פעולה על פני המתנה ומסמל הפתעות ותהפוכות המפרות את השגרה.

טמסי, רג'סי וסטווי

מזלות טמסיים עוסקים בעיקר ביצר ההישרדות ובצרכים הבסיסיים, ומסמלים מוכנות להגיע למטרה בכל מחיר. מזלות רג'סיים עוסקים בהשגת מטרות, בסיפוק האגו ובמימוש עצמי, ומסמלים מוכנות לגמישות ודיפלומטיה. מזלות סטוויים עוסקים בדאגה והתחשבות באחר ובזולת, ומסמלים מוכנות לפשרה ואף לוויתור.

the-triple-goddess-moon

מניעים

בפילוסופיה ההודית קיימים ארבע מניעים בחיי האדם. הראשון הוא הדהרמה, אשר ניתן לפרש כרצון לעשות את הדבר הצודק, ההוגן והנכון. השני הוא ארטא, אשר ניתן לפרש כפרנסה או מילוי צרכים בסיסיים כמו מזון ומחסה. השלישי הוא הקאמה, שניתן לפרש כהנאות גופניות כמו אוכל טעים, מוזיקה, אמנות, מין או התפנקות. האחרון הוא המוקשה, אשר ניתן לפרש כרצון לחירות או בריחה מאחריות ומגבלות, כולל ממעגל החיים. כל מזל ירח מייצג מניע אחר, העוזר באבחון אישיותו של האדם באסטרולוגיה הנטאלית/אישית ולקבוע את המניע העיקרי בכל תחום בחייו.

מלאך, אדם ושד

מזלות הירח מתחלקים לשלושה זנים – מלאך, אדם ושד. מזלות המלאך לא מייצגים בהכרח טוב לב או דאגה לזולת, אלא שמירה על חוקים ופעולה בתוך המסגרת ולכן יהיה ראוי יותר לפרשם כצייתנים. ההפך נכון לגבי מזלות השד, אשר לרוב מייצגים חוסר ציות ומרדנות אך לא בהכרח רוע או זדון. מזלות האדם מהווים איזון בין היצר הצייתני והמרדני, אך הם היחידים שמסוגלים לייצג קיצוניות אמיתית הן בטוב לב ודאגה לזולת והן ברוע וזדון.

Rahu-Ketu

מעמד חברתי

התכונה הכי שנויה במחלוקת כשמדובר במזלות הירח היא המעמד החברתי, מונח שניחן בהיסטוריה כואבת ברוב המקומות בעולם ולעיתים קרובות משמש כהצדקה לניצול ודיכוי. חשוב להבין כי כאשר מתגברים על הדעות הקדומות, לתכונה הזו יש משמעויות חשובות שמועילות מאוד בניתוח מפות לידה וראוי יהיה להבין את משמעותה האמיתית במקום לשפוט אותה באופן עיוור. מזלות הירח מתחלקים גם לשישה מעמדים חברתיים – כהן, לוחם, סוחר, פועל, שוחט וגוי.

מזלות הגויים – מזלות אלו מייצגים אנשים עם אופי מרדני ומתבדל אשר מסוגלים לחשוב מחוץ לקופסא אך לרוב מתקשים להשתלב בחברה כמו אמנים, מעצבים וממציאים.

מזלות השוחטים – מזלות אלו מייצגים אנשים עם עמידות גבוהה במיוחד למראות שאחרים לא יוכלו לשאת כמו שוחטים וקצבים, עובדי מד"א ומנתחים, אחיות וסניטרים, עובדי ביוב וקברנים, וכו'. בפן השלילי, אותה עמידות לרוב באה במחיר של נתק וחסימות רגשיות.

מזלות הפועלים – מזלות אלו מייצגים אנשים עם סיבולת יוצאת דופן אשר מסוגלים לעבוד או להתעמל יותר מכל אחד אחר ועדיין להישאר על הרגליים, כמו ספורטאים או עובדי בניין,. בפן השלילי, למרות הכישורים הגופניים הם נרתעים לתפוס פיקוד או לקבל החלטות.

מזלות הסוחרים – מזלות אלו מייצגים אנשים הניחנים בלשון זהב וכריזמה יוצאת דופן, כמו אנשי עסקים ומכירות, שחקנים ובדרנים או כוכבים וסלבריטאים. בפן השלילי, הם לרוב נרתעים מיציבות והתמסדות.

מזלות הלוחמים – למרות שמם, מזלות אלו מייצגים יותר מנהיגים ומקבלי החלטות ופחות חיילים או ספורטאים כיוון שהם הראשונים לקחת אחריות ולתפוס פיקוד, במיוחד במצבי חירום. הדרך הכי קלה לזהות את בני המזלות הללו היא הסיבולת האגדית שלהם לכאב, המודגשת בסיפור המיתולוגי של קארנה ופרשורמה. בפן השלילי, הם לרוב תוקפניים ופזיזים.

מזלות הכהנים – מזלות אלו מייצגים אנשים עם יכולות ריכוז וזיכרון מרשימות כמו ספרנים וגנזים, מזכירות ופקידים, מורים ומרצים, עורכי דין ורואי חשבון. בפן השלילי, הם נוטים להיות יהירים ומתנשאים, וחולשתם הגדולה ביותר היא פרשיות אוהבים והתמכרות למין.

social-pyramid

חיה ומין

לכל מזל ירח משוייכת חיה ממין זכר או נקבה, ואלו משמשים בעיקר בניתוחי התאמה מינית וזוגית אם כי האישיות של בני אותו מזל תהיה לרוב הולמת לחיה שהוא מייצג. לקריאה נוספת על החיות וסמליותם לחצו כאן.

כח על

לכל מזל ירח משוייך "כח על" שמהווה את ההבדל העיקרי בינו לבין כל מזל אחר. כח העל מסמל לא רק את התכונה הכי בולטת ומשמעותית של המזל עצמו ושל האנשים שאצלם הוא בולט במפת הלידה, אלא גם את הצפי ממזל זה במפות הורריות/מיקודיות ומונדניות/עולמיות. באמונה ההודית, המנחה הנכונה למזל ירח כלשהו תיתן למתפלל את כח העל של אותו מזל.

Soul

א לכול, זמן; ועת לכל-חפץ, תחת השמיים.

ב        עת ללדת,        ועת למות;
עת לטעת,        ועת לעקור נטוע.

ג        עת להרוג        ועת לרפוא,
עת לפרוץ        ועת לבנות.

ד        עת לבכות          ועת לשחוק,
עת ספוד         ועת רקוד.

ה        עת להשליך אבנים,        ועת כנוס אבנים;

  עת לחבוק,         ועת לרחוק מחבק.

ו        עת לבקש         ועת לאבד,
עת לשמור        ועת להשליך.

ז        עת לקרוע        ועת לתפור,
עת לחשות        ועת לדבר.
ח        עת לאהוב         ועת לשנוא,
עת מלחמה        ועת שלום.

 

חזרה למזלות הירח