צדק – יופיטר – בריהשפטי

כוכב צדק הוא החמישי במרחקו מהשמש והשישי במהירות תנועתו בשמיים מה שהופך אותו לאחד האיטיים שבכוכבים הנראים לעין. למרות מרחקו הרב מכדור הארץ גודלו העצום שהופך אותו לכוכב הלכת הגדול ביותר במערכת השמש נותן לו השפעה פיזית משמעותית אך לא בהכרח מובחנת על חיינו. ההשפעה הפיזית הגדולה ביותר שיש לכוכב צדק על חיינו היא בתור מערכת הגנה מגופים שמימיים כמו אסטרואידים וכוכבי שביט, אשר נתפסים בכוח הכבידה שלו ונבלעים בנפחו העצום במקום להגיע לכוכבים היותר קרובים אל השמש, ביניהם כדור הארץ.

Jupiter

למרות שתפקיד המגן השמימי שתופס יופיטר בכך לא בהכרח מושך תשומת לב בחיי היום יום שלנו, אבותינו נתנו לו חשיבות כה גבוהה שקישרו אליו את זאוס מלך האלים בתרבות היוונית, את ת'ור בתרבויות הגרמניות ואת בריהשפטי הגורו של האלים בתרבות ההודית. למרות שהסיבה המקורית להערצתו של יופיטר בתרבויות הקדומות אבדה בין דפי ההיסטוריה, תפקידו הקריטי בשמירתנו מפני היכחדות אותו גילו המדענים בעת המודרנית עוזר לאמת את חשיבותו לחיים על כדור הארץ.

עקב ההערצה הגדולה ליופיטר גם באסטרולוגיה הוא קיבל לא מעט משמעות. באסטרולוגיה המערבית מדובר בסממן למזל ולאושר, לדת ולרוחניות, ערכים ומוסכמות חברתיות, ללימודים ולחכמה. גם באסטרולוגיה ההודית יופיטר קיבל סמליות זו, ביחד עם סמליות הבעל בהורוסקופ של נשים אותו מסמל מארס באסטרולוגיה המערבית. כמו כן באסטרולוגיה ההודית יופיטר מסמל שמחה ותקווה, רוחב לב ונדיבות, נישואין, גדילה והתפתחות, שפע וילדים, ובגופינו את הכבד ואת שומן הגוף.

statue-of-zeus-at-olympia-ferdinand-knab-1886-color

אז למה דווקא הוא מסמל מזל ואושר?

יופיטר הוא הסממן האסטרולוגי העיקרי להתרחבות וגדילה מכל סוג שהוא כיוון שהוא כוכב הלכת הגדול ביותר במערכת השמש שלנו. גדילה והתרחבות בחיינו לרוב מתקבלת בברכה, לדוגמא התרחבות המשפחה עקב נישואין או ילודה לרוב נתפסים כברכה והתקדמות בקריירה או בעסק עקב התרחבות החברה לרוב מביאה ליותר פרנסה. אפילו התרחבות וגדילה של הגוף התקבלה היסטורית כברכה וכסימן לשפע ועמידות כלכלית, ורק בתקופה המודרנית הפכה לבעיה בריאותית בעקבות אותו השפע.

באותה מידה מזל ואושר הם בגדר ברכה ולרוב מאפשרים התקדמות כלשהי בחיים. מציאת בני זוג או כניסה להריון הם עדיין בגדר מזל כיוון שמדובר באירועים שלא נמצאים בצורה מלאה בשליטתנו, כיוון שגם בחברה בה נהוג שמשפחות משדכות בין בני זוג צריך יהיה למצוא שידוך הולם לפי הכללים של אותה החברה ומציאת אותו שידוך לא תמיד קלה כפי שנדמה.

גם כניסה להריון עם כל האפשרויות של הרפואה המודרנית לא מובטחת ולעיתים אף בלתי אפשרית עקב בעיות גופניות למיניהן, ולכן תלויה חלקית במזל. אפילו במצב שבו לא מעוניינים בילדים לעיתים נדרש מזל בכדי לא להיכנס להריון כיוון שרוב אמצעי המניעה יכולים להיכשל. אותו הדבר נכון לגבי קריירה או עסק, בהם התקדמותנו לעיתים קרובות תלויה במנהל, בשותפים, בעובדים, במצב הכלכלי בארץ ובעולם ובגורמים אחרים אשר לא נמצאים בשיטתנו.

Fat-buddha

אז בשביל להיות בר מזל צריך להפוך לדתי?

במובן הכי ישיר ההקשר של יופיטר לאמונה נובע מהקשרו עם אלים חשובים ברוב התרבויות, אך הסיבה האמיתית לכך שקשור לדת היא שזו דורשת את התרחבות אמונתנו בלא נודע ואת הזיקה לכוח עליון אשר ייתן לנו את ברכתו וישפר את חיינו. כאשר אנו נושאים תפילה לכוח עליון מדובר בביטוי של תקוותינו אשר גם היא מיוצגת על ידי יופיטר, ואותה תפילה לרוב נושאת בקשה למשהו שאנו רוצים להוסיף או לקדם בחיינו בכדי להיות מאושרים. כמו כן החוקים ברוב הדתות נובעים ממוסכמות חברתיות, שגם אותן מסמל יופיטר, אשר היו קיימות בין המאמינים של אותה הדת עוד לפני הקמתה.

גם לימודים וחכמה קשורים ליופיטר בגלל שדורשים התרחבות וגדילה. לימודים נועדו בשביל להרחיב את הידע שלנו בתחום הנלמד, ואותו הידע שאנו רוכשים מאפשר לנו להתקדם בחיינו. חכמה היא התרחבות של ניסיון חיינו, לעיתים דרך ניסיונם של אחרים ולעיתים דרך לקחים שלמדנו על בשרנו, ומאפשרת לנו להימנע מטעויות ולבחור את הדרך הנכונה לפעול בה בכל מצב נתון.

ולמה דווקא הוא מסמל את הבעל?

בתרבויות העתיקות היה זה תפקידו של הבעל לספק את המזון, המחסה ואת שאר צרכי המחייה עבור אשתו, ולכן ההקשר ליופיטר שמסמל שפע. בחברה המודרנית התפקידים השתנו ולעיתים האישה היא שתופסת את תפקיד המפרנס העיקרי במשפחה, אך לרוב החלפת התפקידים הזו גורמת למתח בין בני הזוג עקב הפגיעה באגו של הבעל, מה שיכול להוביל לקשיים בתקשורת ולעיתים אפילו לגירושין. למרות השינויים אותם עובר התא המשפחתי בימינו, ברוב המשפחות נשמר התפקיד המסורתי של הבעל כזה שדואג לספק את צרכיהם של האישה והילדים אשר גם אותם מסמל יופיטר.

הקשר חשוב נוסף הוא העובדה שמוסד הנישואין הוא מסגרת בעלת פן דתי, חברתי וחוקי, ויופיטר כאמור מסמל דת ומוסכמות חברתיות. כמו כן ברוב התרבויות זהו תפקידו של הגבר להציע נישואין לאשה, לעיתים ביחד עם בקשת ידה ממשפחתה, ולכן הוא זה ששולט בתהליך. תזכורת נוספת לכך שהגבר הוא ששולט בתהליך הנישואין ניתן למצוא במנהג של האישה לשנות את שם משפחתה לשם המשפחה של הבעל ובכך להפוך לחלק ממשפחתו, והתרחבות המשפחה היא עוד אחד מהדברים אותם מסמל יופיטר. למרות זאת חשוב לציין כי מערכת היחסים עצמה מיוצגת באסטרולוגיה על ידי ונוס ולא על ידי יופיטר שמייצג רק את הנישואין.

Father-son.jpg

תמיד אמרתי שאפשר לזהות גבר נשוי לפי הכרס, אבל מה הקשר לכבד?

במובן הבסיסי יופיטר מייצג התרחבות ולכן ההקשר להתרחבות הגוף עקב צבירת שומן. כמו כן יופיטר הוא כוכב הלכת הגדול ולכן גם הכבד ביותר במערכת השמש שלנו, כך שהוא גם מסמל עלייה במשקל. אך הסיבה האמיתית לכך שיופיטר קשור לשומן היא שגופינו אוגר שומן רק כאשר מקבל יותר מזון מהנדרש להישרדותו, או במילים אחרות במצבים של שפע אשר גם אותו מסמל יופיטר. כמו כן בעת העתיקה השמנה הייתה אפשרית רק עבור אנשים עמידים ולכן נחשבה לסימן של עושר ושפע.

הכבד הוא האיבר הגדול והכבד ביותר בגופנו כך שלא מפתיע שייחסו אותו ליופיטר. אחד מתפקידיו הוא קליטה של חומרים מזינים ממערכת העיכול ושחרורם בהדרגה למערכת הדם שמביאה אותם לשאר האיברים בגוף, ומכאן ההקשר לרוחב לב ונדיבות אותם מסמל יופיטר. כמו כן הוא אחראי על אגירת ויטמינים וחומרים מזינים אחרים ומכאן ההקשר לשפע.

חזרה למאמרי הכוכבים